Rustem Mutafa, prvi od bivših pripadnik tzv. OVK, stigao je u zgradu haškog specijalnog tužilaštva, gde će biti saslušan o okolnostima pod kojima su se dogodili ratni zločini te paravojne formacije tokom i posle poslednjeg rata na KiM.
Poznatiji kao komandant Remi, Musafa je na ulasku u zradu Specijalnog suda, rekao da se ne oseća krivim i da je došao da odgovori na poziv Suda, koji, kako se navodi, ispituje tvrdnje izvestioca Evropskog parlamenta Dika Martija, preneo je Zeri.
"Ja ću odgovoriti na sva pitanja koja će moj tužilac pitati o mojim poslovima u vezi sa navodima", rekao je Mustafa, prenela je Koha.
Sa Mustafom je, inače, u Hag juče doputovao i njegov kolega Sami Ljuštaku, koji je poziv za saslušanje dobio za sredu, 16. januara. Mediji prenose da će Ljuštakua braniti bivši haški sudija Džefri Najs, i to za 2.200 evra po danu rada i nadoknadu putnih troškova.
Mustafa je bivši komandant OVK za regiju Lap.
Planirano je da ispitivanje Mustafe traje do utorka, a od srede će na pitanja tužioca odgovarati, Sami Ljuštaku.
Mustafa i Ljuštaku bili su važni komandanti operativnih zona na Kosovu, u toku oružanog konflikta, a posle rata su ostali aktivni na kosovskoj poltičkoj sceni u okviru Demokratske Partije Kosova na čijem čelu je donedavno bio aktuelni predsednik Kosova Hašim Tači, a sada je vodi Kadri Veselji, predsednik kosovske skupštine.
Rustem Mustafa je posle rata bio poslanik kosovske Skupštine, a Ljuštaku je godinama nio gradonačelnik.
Specijalni sud formiran je sa zadatkom da istraži zločine koje su činili pripadnici OVK nad Srbima, nelojalnim Albancima i pripadnicima drugih manjina na KiM.
JEZIVI ZLOČINI
Istragu o zločinima OVK u takozvanoj "žutoj kući" počelo srpsko Tužilaštvo za ratne zločine, a međunarodna zajednica uključila se posle izveštaja Dika Martija iz Saveta Evrope.
Dosije "žuta kuća" obuhvata istragu o trgovini ljudskim organima u Albaniji i na Kosovu i Metohiji tokom 1999. godine.
Prva je tvrdnje o trgovini ljudskim organima iznela u javnost bivša tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte, u svojoj knjizi „Lov: Ja i ratni zločinci”, koju je objavila po odlasku sa dužnosti.
U svojoj knjizi, Karla del Ponte je iznela podatke da je 1999. godine saznala od novinara da je oko 300 Srba i drugih nealbanaca bilo oteto i transportovano u Albaniju, gde su im vađeni organi, koji su zatim slani u Italiju, odakle su distribuisani u klinike širom Evrope.
U knjizi ona spominje naselje Burel u Albaniji, gde su žrtvama vađeni organi u kući koju ona u knjizi naziva žuta kuća.
Prema izveštaju Saveta Evrope od 12. decembra 2010. godine organizator otimanja ljudi i trgovine ljudskim organima bio je Hašim Tači i Drenička grupa.
Haški Tribunal pokrenuo je 13. januara 2005. godine istragu o trgovini organima, na osnovu predmeta koji su pronađeni u žutoj kući
Istražioci Haškog tribunala pronašli su u žutoj kući razne predmete, za koje je postojala osnovana sumnja da su korišćeni za vađenje organa otetim Srbima i nealbancima.
Među predmetima koji su pronađeni, nalazili su plastične posude, prazne boce sa nazivima lekova koji se koriste pri hiruškim intervencijama (tranxene, chlooraphemical, cinarizine, biscopean), i metalne krhotine koje su podsećale na ostatke hiruških instrumenata.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti