Navodeći da Sloveni slave Đurđevdan, Skot je na otvaranju međunarodne konferencije "Srpsko-američki odnosi" metaforično rekao da je krajnje vreme da se Srbi ugledaju na Svetog Đorđa i ubiju zmaja.
"Brojni su primeri antagonizama koji utabavaju nove puteve odnosa između Francuske i Nemačke, SAD i Japana. Umesto da se u mržnji i zlobi ukorenimo, učaurimo, treba nešto bolje, jače i pozitivnije zajedno da gradimo", rekao je Skot.
Ne smemo dozvoliti da raspad bivše Jugoslavije i era Slobodana MIloševića definišu srpsko-američke odnose, rekao je Skot i podsetio da je "režim Slobodana Miloševića" bio optužen za nasilje nad civilnim stanovništvom na Kosovu, posle čega je, kako je naveo, NATO odlučio da ukloni srpsku vojsku sa Kosova i Merohije.
"Posle smo priznali nezavisno Kosovo. Mnogo njih u Srbiji se ne slaže s tim, ali ja sam uveren da Srbija ne može da primi svu populaciju Kosova natrag u Srbiju i da albanska populacija Kosova nikad neće biti deo Srbije", rekao je Skot novinarima u Skupštini Srbije.
On je dodao da je neophodno da se pronađe rešenje za pitanje Kosova, naglasivši da SAD podržavaju proces normalizacije odnosa između Beograda i Prištine, koji vodi EU.
SAD će, ističe, biti veoma aktivne u procesu pronalaženja rešenja, a on očekuje da će naredna vlada na Kosovu suspendovati ili ukinuti takse kako bi se ostvario napredak u pregovorima i postigao "težak kompromis".
"Nedavno je naš državni sekretar imenovao specijalnog izaslanika Metjua Palmera da se uključi u taj proces. Nadam se da će se posle izbora na Kosovu doći vlada, koja je spremna za napredak u pregovorima i da će suspendovati ili ukinuti takse, tako da možemo da napredujemo i nađemo težak kompromis između Kosova i Srbije", rekao je Skot.
"Mi se nadamo da ćemo se posle izbora na Kosovu brzo vratiti na posao da nađemo rešenje koje je trajno i koje će dati doprinos miru u ovom region", rekao je Skot.
Skot: Napadi na SAD trajno promenili svet
Gostujući pre toga na RTS-u, Skot je ocenio da je napad na SAD 11. septembra 2001. godine promenio svet trajno, kao i percepciju borbe protiv terorizma.
"Svi smo znali makar podsvesno da se svet promenio taj dan i da borba protiv terorizma nije nešto egzotično na Srednjem istoku ili južnoj Aziji već je to na našem pragu isto", rekao je Skot.
Nažalost slike iz Njujorka i Vašingtona, prema rečima ambasadora SAD, ponovile su se u Parizu, Londonu, Briselu.
"Borba protiv terorizma je nešto čemu moramo da budemo posvećeni stalno i veoma smo ponosni što tu možemo da
ubrojimo i Srbiju kao partnera u borbi protiv terorizma", istakao je ambasador SAD.
Skot je, govoreći na otvaranju konferencije, rekao su Srbi i drugi balkanski narodi patili stotinama godinama i podsetio na migracije u 17. i 18. veku, povlačenje preko Albanije u Prvom svetskom ratu, Plavu grobnicu, okupaciju nacista, ustaške logore i stradanja u sukobima devedesetih godina.
Ont je, ipak, rekao da je jedno od sećanja koje ga najviše inspirišu i koje će poneti sa sobom pri odlasku iz naše zemlje humanost koju je naš narod pokazao u migracionoj krizi 2016. godine.
"Pokazali ste empatiju i težnju da pomognete onima u nevolji", rekao je Skot.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!