Dobila je 6,41 poena.

Izveštaj "Godina demokratskih nazadovanja i narodnih protesta" objavio je britanski list Ekonomist, a sam rejting zasniva se na kombinaciji ekspertskih ocena i rezultata anketa u obuhvaćenim zemljama.

Uzima se pet ključnih pokazatelja koji ukazuju na stanje demokratija u državama: izborni proces, transparentnost vlasti, učešće u političkom životu, politička kultura, kultura i nivo građanskih sloboda.

U Izveštaju se države dele u četiri kategorije, prema tipu režima na: potpune demokratije, nepotpune demokratije, hibridne režime i autoritarne režime.

Srbija se nalazi u kategoriji nepotpunih demokratija, kao i Hrvatska koja se nalazi na 59. i Slovenija, koja na 36. mestu.

Na skali od "0" - autoritarni režimi, do 10 - potpuna demokratija, Severna Makedoniija je sa 5,97 poena ostala u grupi "hibridni režimi", gde su države sa ocenama od šest do četiri.

Od ostalih zemalja u regionu, Albanija na 79. mestu, Crna Gora na 84. mestu i BiH na 102. mestu.

Na vrhu Indeksa demokratije Ekonomist prva je Norveška, iza nje su Island, Ssvedska, Novi Zeland i Finska, dok je na poslednjem mestu Severna Koreja.

Indeks demokratija radi se od 2006. godine.