Predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom Rasim Ljajić ponovo je zatražio od generalnog sekretara UN Ban Ki Muna da se osuđenima pred tim sudom omogući izdržavanje kazne u zemljama bivše SFRJ čiji su državljani.

Ljajić je rekao da je generalnom sekretaru UN uputio dopis sa takvim zahtevom.

"Garantujemo punu bezbednost u zatvorima u kojima bi bili smešteni osuđenici i obavezujemo se da neće imati pravo na prevremeni otpust bez saglasnosti Trubunala", kazao je Ljajić.

Kako je naveo, 17 zemalja je već potpisalo sporazum po kome haški osuđenici mogu izdržavati kazne u njihovim zatvorima i Srbija bi bila 18. zemlja.

"Takav sporazum ne znači da bi svi osuđenici koji su državljani Srbije izdržavali kaznu u zatvorima u Srbiji, ali neki bi", kazao je Ljajić i dodao da je Srbija spremna da prihvati i druge kažnjenike.

Srbija je već tražila od generalnog sekretara UN, koje su onivač Tribunala, da bude među zemljama u kojima haški osuđenici izdržavaju kaznu.

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc u četvrtak 4. juna podneće Savetu bezbednosti UN redovni šestomesečni izveštaj o radu i saradnji Srbije s tim sudom.

Ljajić je u intervjuu "Večernjim novostima" rekao da su potrage za preostala dva haška begunca, Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem, "veoma intenzivne i neće prestati ni narednih dana i meseci".

Ljajić je izjavio kako očekuje i da će "haška priča" biti završena do kraja godine.

Povodom izveštaja o saradnji Srbije sa Tribunalom u Hagu koji glavni tužilac Serž Bramerc treba da podnese SB 4. juna, Ljajić je naveo da je taj dokument već koncipiran i da će biti pozitivniji od decembarskog.

"Tvrdi da postoji saradnja u svim oblastima, a jedina stvar oko koje se ne slažemo je ta da on veruje da su Mladić i Hadžić u domašaju srpskih vlasti", naveo je Ljajić.

On je ocenio i da je stav Amerike da Srbija sarađuje s Hagom dokaz poverenja u iskrene namere Srbije da završi saradnju s tim sudom i dodao da bez obzira na to što Holandija i dalje ne menja svoj stav, ocena SAD može imati uticaja na druge članice EU.

"Značajna je i sa stanovišta ukupne atmosfere, jer je dugo provejavala klima sumnje u namere Beograda. Ovakvim rezolutnim stavom Amerike ta se sumnja otklanja sa Srbije. Dakle, definitivno jedino nam još Holandija ne veruje", naveo je predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Tribunalom u Hagu.

(Beta)