Sofija čeka dokumenta od Interpola na osnovu kojih će do petka odlučiti da li će bivšeg kosovskog premiera Agima Čekua izručiti Srbiji ili će on biti oslobođen, izjavio je bugarski dražavni tužilac Boris Velčev. Čeku će do tada biti u pritvoru u bugarskom gradu Ćustendil. U Ministarstvu spoljnih poslova Kosova veruju da Čeku neće biti izručen Srbiji i da će već sutra biti na Kosovu.

Portparol Ministarstva spoljnih poslova Bugarske Dragovest Goranev izjavio je danas će odluku o slučaju hapšenja bivšeg premijera Kosova Agima Čekua doneti nadležni sud.

"Slučaj Agima Čekua je sada u rukama Suda u Kunstenstilu, pošto je policijska stanica na kojoj je ušao u Bugarsku pod nadležnošću tog suda. Odluka se može doneti u roku od 72 sata, ako ne i ranije", rekao je Goranev za albansku redakciju Radija Slobodna Evropa.

Istovremeno, državni tužilac Bugarske Boris Velčev izjavio je Fox televiziji da sve zavisi od toga kakav će zahtev i dokumentacija biti dostavljeni iz Beograda i objasnio da će, na osnovu toga, Okružni sud u Ćustendilu odlučivati da li će sprovesti proceduru izručenja ili produžavanja pritvora.

"Takođe, postoji mogućnost da izostanu i izručenje i zadržavanje u pritvoru", objasnio je Velčev.

Ministarstvo pravde Srbije uputilo je bugarskim vlastima zvaničan zahtev za izručenje bivšeg premijera Kosova koji je juče uhapšen na bugarsko-makedonskoj granici, i kome je bugarsko tužilaštvo odredilo pritvor do subote. U Ministarstvu spoljnih poslova Bugarske tvrde da on nije imao poziv za zvaničnu posetu.

Ranije danas je glavni tužilac Nikolaj Kokinov izjavio da će pritvor Agimu Čekuu danas biti produžen za 72 sata", po isteku pritvora od 24 časa koji mu je juče određen.

Sa druge strane u Ministarstvu spoljnih poslova Kosova veruju da Čeku neće biti izručen Srbiji i da će već sutra biti na Kosovu.

"Prema poslednjim informacijama koje imamo, nadamo se da će se do sutra Čeku vratiti na Kosovo", rekla je portparolka Ministarstva spoljnih poslova kosova Albana Bećiri.

Ona je odbacila mogućnost da Čeku bude izručen vlastima u Srbiji, nezavisno od toga što je Ministarstvo pravde Srbije podnelo zahtev za ekstradiciju.

"Takva mogućnost ne postoji, apsolutno ne postoji, najkasnije sutra on je na Kosovu", rekla je Bećiri.

Agim Čeku je uhapšen u Guševu, na ulasku u Bugarsku, na osnovu naloga za hapšenje koji je izdao Interpol.

Portparol Socijaldemokratske partije Kosova, čiji je Čeku predsednik, Gezim Kasapoli, potvrdio je hapšenje i rekao da je Čeku u Bugarsku išao na razgovore sa bugarskim zvaničnima.

Bugarsko ministarstvo spoljnih poslova demantovalo je da je Čeku imao zvaničan poziv za posetu Bugarskoj. Međutim, bivši ministar spoljnih poslova Solomon Pasi izjavio je da ga je on pozvao u posetu.

Pasi je naveo da ima stalne radne kontakte sa Čekuom, sa kojim je imao uzvratne posete, preneli su bugarski mediji.

"Radimo na dva ključna pravca - integraciji Kosova u evroatlantske strukture i posebno na uspostavljanju Atlantskog kluba na Kosovu", kazao je Pasi.

On je kritikovao hapšenje bivšeg kosovskog premijera. "Imamo bliske kontakte s gospodinom Čekuom, Hašimom Tačijem i drugim predstavnicima Kosova i radimo na evroatlantskim integracijima te zemlje", kazao je Pasi.

Pasi je rekao da je uvreda zatvarati ljude koji su se borili za opstanak svog naroda i slobodu svoje države. "Ako postoji međunarodni nalog za njegovo hapšenje, to je politički anahronizam, koji odražava realnost pre jedne decenije", ocenio je Pasi.

Zamenik bugarskog ministra spoljnih poslova Ljubomir Kjučkov izjavio je za agenciju Fokus da hapšenje Čekua nema političku pozadinu.

"Ne bih tražio politički kontekst slučaja hapšenja Agima Čekua na bugarsko-makedonskoj granici, sve dok je to uobičajena procedura", rekao je Kjučkov.

Portparol Vlade Kosova Memlji Krasnići izjavio je da je Vlada Kosova kontaktirala bugarske vlasti kako bi Čeku bio oslobođen.

U Čekuovoj Socijaldemokratskoj partiji tvrde da je on bio pozvan na "zvanični sastanak" sa zamenikom šefa bugarske diplomatije, preneli su prištinski mediji.

"Čeku je putovao u Sofiju gde je pozvan na zvanični sastanak sa zamenikom ministra inostranih poslova Bugarske", rekao je portparol Socijaldemokratske partije Gzim Kasapoli.

Čeku nije imao zvanični poziv i Ministarstvo nije ni obavešteno da bivši premijer Kosova ima takvu vrstu poziva, izjavio je bugarskoj novinskoj agenciji Fokus zamenik bugarskog ministra spoljnih poslova Milen Keremečijev.

On je naveo i da je bugarsko Ministarstvo spoljnih poslova u stalnom kontaktu sa kosovskim vlastima, koje su obaveštene da je Čeku uhapšen.

Kako prenosi Bulgarian njuz netvork (Bulgran News Network), portparol bugarskog ministarstva spoljnih poslova rekao je da je bugarska viza za više ulazaka izdata Čekuu u martu, pre nego što je Interpol prosledio nalog za njegovo hapšenje.

Srbija potražuje Čekua zbog ratnih zločina izvršenih nad Srbima i drugim nealbanskim stanovništvom na Kosovu i Metohiji.

U optužnici koju je pravosuđe Srbije podiglo protiv Čekua, na teret mu se, kao bivšem komandantu OVK, na osnovu komandne odgovornosti, stavlja ubistvo 669 Srba i 18 pripadnika drugih nealbanaca.

Ovo je četvrto hapšenje Čekua na osnovu poternice srpskog Interpola iz 2002. godine: pre Bugarske to se desilo u Sloveniji 2003, u Mađarskoj godinu dana kasnije i ove godine u Kolumbiji, iz koje je nedavno proteran, ali do sada nije izručen vlastima u Beogradu.

Kosovski zvaničnici su nekoliko puta tražili da bude ukinuta Interpolova poternica koju je izdala Srbija za kosovskim Albancima.

(MONDO/agencije)