Moguće je da u tome ima istine, ali prema rečima stručnjaka, to ne znači da u Srbiji ne postoji i jak patriotski lobi, koji radi u korist interesa naše zemlje.
Nenad Vuković, predsednik Društva lobista i prvi registrovani lobista u Srbiji, kaže za MONDO da su lobisti mnogo uradili za nepriznavanje nezavisnog Kosova i da nije istina da su Srbi "netalentovani" za ovaj posao.
"Postoji mišljenje da lobiranje gotovo urođeno Nemcima i Amerikancima, dok mi nismo za taj posao. Najjači centri u lobiranju jesu Brisel i Vašington, ali to ne znači da je svako lobiranje u svetu za njihovu korist. Ne treba prepustimo drugim zemljama nešto što možemo da iskoristimo kao naše 'oružje'. To prepoznajemo i patriotski lobi u Srbiji je jak", kaže Nenad Vuković.
Našoj zemlji će lobisti sve češće biti potrebni u budućnosti i to ne treba da se krije, kao što je bio slučaj do sada.
"Kod nas se lobiranje krije zbog izbegavanja pisanja izveštaja i birokratije, izbegavanja kažnjavanja ili kada neko ne želi da otkrije detalje o novojdruštvenoj oblasti koja još nije otkrivena. Kod nas je lobiranje često maskirano zanimanjima kao što su PR ili advokat. Zbog svega toga, od prošle godine nije sklopljen nijedan lobistički ugovor, iako lobista ima mnogo", kaže sagovornik MONDA.
LobistI u Srbiji prikupljaju informacije sa terena, šire svoje tržište i jačaju svoju interesnu grupu.
"Različita udruženja ili komore imaju pravo da se prijave i učestvuju u procesu lobiranja. Onda ih firme ili industrije angažuju kao lobistu, koji predstavlja njihov interes. Za svaki zakon se može lobirati, tako što će se 'teren' prilagoditi interesima određenog lobija. To nisu uvek svetski važna pitanja, već obične svakodnevne stvari, kao što su količna rasvete u gradu, prodaja alkoholnih pića, način funkcionisanja gradskog prevoza i slično“, kaže Vuković.
Ipak, ne treba da poistovećujemo lobiranje sa korupcijom, jer su to dve različite stvari, dodaje naš sagovornik.
"Razlika je pre svega u tome što lobiranje znači rad za javni interes ili interes grupe ljudi, dok je korupcija pribavljanje koristi za pojedinca. Po zakonu, lobiranje ne sme da bude nijedan posao koji je protivan javnom interesu", kaže predsednik Društva za MONDO.
Tenutno, najjači lobiji u Srbiji su u farmaceutskoj industriji, zbog situacije sa koronom. Ipak, to svakako nije nešto što se dešava samo u našoj zemlji, već na svetskom nivou.
“Na primer, primećen je porast lobiranja u telemedicini, odnosno lečenju bez fizičkog kontakta putem video linka. Uvek treba razmusliti kome određena stvar odgovara i kome je u interesu da nešto progura, da li je to IT industrija, ili neka druga oblast. Jak lobi takođe imaju građevinska, energetska i ekološka industrija", objašnjava on.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
"Hajde bolan, skloni se, ćuti više!": Grof žestoko udario na Radeta Bogdanovića
Čukarički pustio menicu Partizanu: Novi problemi u Humskoj, moraju da spreme novac!
Kladionice i kockarnice više neće smeti da se reklamiraju: Silaze sa bilborda i mesta na otvorenom u Srbiji
Bez Miloša Teodosića na Žalgiris: Težak udarac za Zvezdu, a to nije sve!
Mondo ukrštenica za 29. oktobar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!