Krizni štab za borbu protiv korona virusa zaseda danas u Palati Srbija, a sednica je počela u 8 časova.
Doktor Predrag Kon je na početku sednice Kriznom štabu upravo odustao od ideje o skraćenju radnog vremena na 18.00 sati i predložio da ništa ne radi naredna dva vikenda. U toku je rasprava.
Član Kriznog štaba Predrag Kon upozorio je ranije da ne isključuje mogućnost pooštravanja protivepidemioloških mera, ukoliko brojke ne budu bile u padu.
On je rekao da o tome još nije raspravljano, ali da ta opcija nije isključena jer je porast broja novozaraženih sve veći iz dana u dan. Međutim, on nije precizirao kako bi to "vidljivo zaoštravanje" moglo da izgleda.
Srpski epidemiolog Kon je istakao da se poslednjih dana upravo govori o ponovnom prelasku na onlajn nastavu. Što se tiče novih mera, rekao je da postoji mogućnost i za kraće radno vreme lokala.
Međutim, za sada je u opticaju i drugi scenario, da će uvedene mere ostati na snazi, ali da će kontrola sprovođenja mera bude dodatno pojačana.
Da podsetimo, epidemiološka situacija u Srbiji i dalje je veoma zabrinjavajuća, a brojke iz dana u dan rastu.
Prema poslednjim informacijama, u Srbiji je do 23. februara u 15 časova zabeleženo još 3.257 slučajeva zaraze korona virusom. Nažalost, broj preminulih je 15. Broj pacijenata na respiratorima je 157.
Prof. dr Zoran Gojković, član Kriznog štaba naveo je ranije da se razmatra ponovno zatvaranje škola.
"To je jedna od opcija o kojoj ćemo razgovarati na sednici republičkog Kriznog štaba. U ovom trenutku imamo određeni broj školskih ustanova gde imamo slobodnu cirkulaciju virusa", rekao je Gojković.
Pukovnik dr Petar Bogdanović otkrio je juče da je situacija u Beogradu, tačnije u privremenoj bolnici Arena dramatična.
U ovoj bolnici je 3.200 pacijenata na lečenju, a u Beogradu otprilike trećina ukupno obolelih. O kliničkoj slici pacijenata, dr Bogdanović kaže da je izuzetno teška.
"Plaćamo ceh odmora, zimovanja i nepoštovanja mera", rekao je juče za RTS Bogradović i otkrio da je klinička slika pacijenata u Areni:
"Ozbiljne upale pluća, teškog stanja, čak 85 odsto njih u startu zahteva kiseoničku potporu. Odnos muškaraca i žena među obolelima je negde jednak, možda malo više ima muškaraca. Sve češće dolaze mlađi bolesnici, od 20 i 30 godina sa jako teškom kliničkom slikom. Ranije smo imali više pacienata starije životne dobi, koji uz koronu imaju i druge bolsti, što dodatno otežava tok bolesti".
Na stolu bi mogle da se nađu i nove mere o radu ugostiteljskih objekata, među kojima je i njihovo potpuno zatvaranje u pojedinim mestima gde je ogroman broj zaraženih, poput Arilja i Vranja.
Sa druge strane, zamenik gradonačelnika Goran Vesić istakao je da nove restrikcije ne garantuju da će biti manje zaraženih korona virusom korona i ponovio da će na sednici Kriznog štaba glasati protiv dodatnog skraćivanja radnog vremena, ukoliko bude bilo takvog predloga.
"Ne smatram da takva odluka može da pomogne da izađemo iz situacije u kojoj se nalazimo. Neko mora da nam objasni kako je moguće da se ljudi ne zaraze do 18 sati, a odjednom od 18 sati ili kasnije postoji mogućnost da se zaraze", rekao je Vesić.
MONDO vas poziva da poštujete preporučene mere – držite distancu, nosite masku i izbegavajte okupljanja, to je jedini način da se spreči širenje epidemije.
(Mondo)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Partizan izgubio u Istanbulu, crno-beli na 2-5: Fenerbahče ostavio crno-bele bez šansi
Teodosić promašio pobedu u Pioniru: Zvezda imala "+14" pa ispustila šampiona Evrope
Završena akcija spašavanja u Novom Sadu - 14 poginulih, troje povređenih, obratio se i Vučić
"Da se rekonstruisala nadstrešnica, ovo se ne bi desilo": Vesić najavio da će utvrditi ko je stavljao pečate i potpise
Crvena zvezda i Partizan izvan plej-of zone: Ovako izgleda tabela Evrolige posle sedam kola