Premijerka Srbije Ana Brnabić danas je u Skupštini Srbije poslanicima obrazložila Predlog za izmenu Ustava Srbije.
To je bila jedina tačka dnevnog reda, a poslanici u Skupštini su podržali predlog za promenu Ustava Srbije. Sada se očekuje nastavak procesa koji će dovesti do promene Ustava Srbije.
Prema Ustavu iz 2006. godine, sudije biraju poslanici u Skupštini na prvi trogodišnji, takozvani probni mandat, a onda ih stručno telo - Visoki savet sudstva - bira na stalni mandat. Tužioce Skupštini predlaže Vlada, dok se zamenici tužilaca na prvi mandat (tri godine) biraju u parlamentu, posle čega ih Državno veće tužilaca bira na stalni mandat. Prema Ustavu, iako Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca biraju sudije, odnosno zamenike tužilaca, članove ta dva pravosudna organa neposredno ili posredno bira Narodna skupština.
Ministarka pravde Maja Popović detaljno je objasnila kako bi ubuduće trebalo da se biraju članovi Visokog saveta sudstva, Državnog veća tužilaca i sudije koje se biraju prvi put.
Ona je rekla da će biti promenjen sastav Visokog saveta sudstva (VSS). Umesto 11 članova koje bira Skupština, VSS će imati 10 članova, od kojih pet bira Skupština iz redova istaknutih pravnika, a pet biraju sudije. Državno veće tužilaca, kako je pojasnila, trebalo bi da postane Visoki savet tužilaca, koji će činiti deset članova - četiri bira Skupština iz reda istaknutih pravnika dvotrećinskom većinom, četiri biraju tužioci i zamenici tužilaca.
Predsednica vlade Ana Brnabić izjavila je ranije danas da je tema vladavine prava izuzetno važna za vladu i da je zato odlučna da sprovede promene Ustava kako bi pravosudje bilo nezavisno, odgovornije i efikasnije.
"Moramo da ojačamo vladavinu prava u Srbiji i to će dovesti do rasta prosečnih plata i penzija. Napredak u oblasti vladavine prava treba da dovede do osećaja gradjana da su svi jednaki pred zakonom, da je pravda i brza i dostižna, da je pravosudje nezavisno i odgovorno i mnogo efikasnije", rekla je Brnabić u Skupštini Srbije, obrazlažući predlog za promenu Ustava.
Menjaju se odredbe o:
- Izboru sudija i predsednika sudova;
- Izboru javnih tužilaca i zamenika;
- Nadležnosti Narodne skupštine i načinu odlučivanja u Skupštini;
- Sastavu Visokog saveta sudstva, odnosno Državnog veća tužilaca.
Zbog čega Srbija sada menja Ustav?
Srbija je trinaest puta menjala Ustav u modernoj istoriji, a poslednji put je promenjen 2006. godine. Razlog je bio razilazak Srbije i Crne Gore.
Sada je povod proklamovana želja Srbije da pristupi Evropskoj uniji (EU), a da bi to učinila, srpsko zakonodavstvo mora da se uskladi sa evropskim.
Referendum
Nakon potvrde Skupštine o nameri za promenu Ustava, sledeći korak je organizovanje referenduma. Referendum o promenama Ustava mogao da se održi na jesen, odnosno pre parlamentarnih izbora i raspuštanja Skupštine, prenose domaći mediji.
(Mondo)
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte