Govoreći o situaciji u zemlji predsednik Srbije i Demokratske stranke Boris Tadić je na Glavnom odboru DS izjavio da je u Srbiji sprečen najgori scenario - bankrot države, i da je održana politička stabilnost.

On je opet napomenuo da ekonomska kriza u Srbiji još nije prošla i da će se za dve do tri godine izračunavati njene posledice.

Predsednik DS je dodao da je Vlada Srbije primenila mere od prvog trenutka kada se kriza pojavila, da rezultati nisu idealni i da uvek može biti bolje, ali da je sprečen bankrot države i teške ekonomske posledice koje su pogodile druge zmelje.

On je kao primere naveo Mađarsku, rekavši da je ta zemlja pokušala da pronađe izlaz iz zaduživanja, Island koji bio na ivici bankrotstva, a kao posledicu toga rešenje pronašao na putu ka EU, dok je Grčka koja je, takođe, bila na ivici bankrotstva, posle izbora donela mere teške za stanovništvo.

"Važno je da smo imali političku stabilnost, jer ona je uslov svih uslova", naglasio je Tadić i ponovio da ekonomska kriza nije prošla, ali da je Srbija aranžmanima sa MMF uspela da obezbedi viši kreditni nivo zemlje.

Tadić je rekao i da danas ne vidi bolju stranku za obavljanje poslova u državi od DS- a, ali da kao lider neće odustati od kritike stranke koju vodi.

"Kada bude lako onima koji su na vlasti možda ćemo ustupiti upravljanje zemljom. Do tada to sigurno nećemo", rekao je Tadić.

On je dodao da drugi pretendenti na vlast, po njegovoj proceni, nisu dovoljno kompetentni.

To, kako je naglasio, nekompetentno delovanje političkih oponenata DS meri se na osnovu onoga što su uradili u protekle dve decenije.

Tadić je naglasio da će posle Skupštine stranke u decembru biti neophodno podvući crtu i videti šta je do sada urađeno i podsetio da bi 2012. godine trebalo da budu održani novi republički izbori.

Lider DS poručio je kandidatima za potpredsednike stranke da moraju zastupati politiku utvrđenu na Skupštini DS, a ne da vode paralelne politike.

Tadić je na sednici Glavnog odbora DS rekao da to očekuje od potpredsednika stranke i da je to načelo svake demokratije.



Predsednik DS je dodao da oni mogu imati različite modalitete jedinstvene politike stranke, ali da moraju zastupati većinsku politiku koja je utvrđena na Skupštini.

Govoreći o predstojećim stranačkim izborima, zakazanim za 18. decembar, Tadić je rekao da će oni pokazati snagu DS i da će, kao i svi dosadašnji, biti presudni za budućnost Srbije.

Skupština DS će, prema njegovim rečima, biti praćena i promenom strateških dokumenata stranke za koju će tražiti podršku ostalih političkih partija jer se tiču budućnosti Srbije.

Tadić je napomenuo da stranački izbori moraju biti organizovani po demokratskim principima, kao i da je spreman da na izbore izađe poštujući te principe.

Tadić je izjavio i da mandat poslanika treba da bude slobodan.

One je rekao da je to političko načelo koje će demokrate zastupati, jer ako se ukine slobodan mandat poslanika ukinuće se i demokratija.

Lider DS je, međutim, naglasio da ta sloboda ne sme da bude predmet nikakvih manipulacija.

Sednica Glavnog odbora Demokratske stranke počela je sa skoro sat vremena zakašnjenja jer je prethodila sednica Predsedništva stranke.

Demokratama se, pre izlaganja predsednika stranke Borisa Tadića, obratio gradonačelnik Kraljeva Ljubiša Simović, a potom je i Tadić izlaganje počeo opomenom da moramo biti solidarni sa Kraljevčanima.

(Tanjug/MONDO)