Janković od Čiplića traži da van snage stavi poslovnike o radu konstitutivnih sednica nacionalnih saveta koje je, kako se navodi, doneo bez izričitog ovlašćenja u zakonu i da izmeni Uputstvo o upisu u poseban birački spisak nacionalnih manjina, čiju je primenu u praksi pratio niz zloupotreba.

Kako je saopšteno, ombudsman je Čipliću dao rok od 60 dana da ga, u skladu sa zakonom, obavesti o sprovođenju tih preporuka.

Prema tumačenju resornog ministarstva, ponedeljak, 6. decembar, trebalo je da bude poslednji rok za formiranje saveta.

Posle junskih izbora za savete nacionalnih manjina koje žive u Srbiji, bez tog tela su ostali još jedino pripadnici Bošnjaka, što je dodatno podiglo tenzije koje, inače, postoje unutar te zajednice na političkoj i verskoj osnovi.

Janković je utvrdio propuste u radu tog Ministarstva koji su, kako se navodi, narušili samostalnost nacionalnih saveta kao predstavničkih tela nacionalnih manjina i pogodovali kršenju prava građana na zaštitu podataka o ličnosti kada je reč o upisu u posebne biračke spiskove.

Ombudsman traži i dosledniju primenu Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, ali i inicira i njegove dopune. Tim dopunama, kako se navodi, potrebno je ojačati garancije legitimiteta nacionalnih saveta kao predstavničkih tela nacionalnih manjina, njihove samostalnosti, odnosno zaštite od neopravdanog zadiranja države u njihov rad.

Navodi se i da je ombudsman ocenio da je potrebno utvrditi minimum uslova za održavanje konstitutivne sednice saveta nacionalnih manjina, jer je to jedna od mera kojima se garantuje legitimitet saveta u interesu pravilnog predstavljanja nacionalne manjine, ali i da je te uslove neophodno propisati zakonom, a ne ostaviti na procenu Ministarstvu ili ministru.

Ukazuje se da je ombudsman postupak kontrole pokrenuo posle informacija o nepravilnostima koje je dobio od Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Poverenice za zaštitu ravnopravnosti, Ministarstva unutrašnjih poslova, kao i od građana i javnosti.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je, u skladu sa zakonom, dužno da Zaštitnika građana najkasnije u roku od 60 dana obavesti o sprovođenju preporuka.

Nosilac liste Bošnjačke kulturne zajednice (BKZ) na junskim izborima za Nacionalni savet Bošnjaka, muftija Muamer Zukorlić izjavio je danas da su preporuke ombudsmana Saše Jankovića Ministarstvu za ljudska i manjinska prava još jedna potvrda da je ponašanje Ministarstva prema izborima i konstituisanju Bošnjačkog nacionalnog veća bilo nezakonito.

"Ohrabruju preporuke zaštitnika građana Ministarstvu da se otklone određene nepravilnosti u izboru i formiranju nacionalnih saveta", rekao je muftija Tanjugu, dodavši da je čudno, međutim, zašto se toliko čekalo.

"To bi trebalo da bude poslednje upozorenje da ovo ministarstvo promeni svoj odnos i otkloni smetnje za funkcionisanje Bošnjačkog nacionalog veća u punom kapacitetu", naveo je Zukorlić.

On tvrdi da će, u protivnom, ovaj problem dobiti svoj epilog u domaćim sudovima i Sudu za zaštitu ljudskih prava u Strazburu.