Predsednik Srbije Boris Tadić i predsedavajući Saveta EU Herman van Rompej složili su se danas u Briselu da izručenje Ratka Mladića Haškom tribunalu predstavlja novu šansu za evrointegraciju Srbije.

Van Rompej je na zajedničkoj pres konferenciji sa Tadićem ocenio da je hapšenje i izručenje Mladića "hrabar, veoma važan" potez Srbije i prekretnica za Srbiju, region i međunarodnu pravdu.

"Hvatanjem i izručenjem Ratka Mladića Srbija je napravila značajan iskorak u pravcu zauzimanju svog mesta u današnjoj Evropi i ka ostvarenju svoje evropske perspektive", kazao je Rompej i još jednom izrazio punu podršku "Tadićevoj evropskoj viziji i rešenosti".



Predsednik EU istakao je da je put ka Evropskoj uniji i dalje težak, ali da je Srbija otklonila "veliku prepreku i sada ima novu šansu".

"Ključno je sada da se na tom putu ostvari što veći napredak. Ohrabrujem predsednika Tadića da intenzivira rad na toj agendi, a jačanje nacionalnih demokratskih institucija i jačanje vladavine zakona, promovisanje reformi pravosudnog sistema su osnovni elementi. Srbija će imati našu punu podršku i pomoć u ostvarivanju tih ciljeva", kazao je Rompej.

On je dodao da je preostalo još šest meseci do momenta kada će Evropski savet ponovo razmotriti pitanje proširenja EU i donositi odluke, i istakao da to vreme mora biti dobro iskorišćeno.

On je istakao da se nada da će hapšenje Mladića dovesti region korak bliže ka pomirenju, stabilnosti i trajnom miru.

"Regionalna saradnja i pomirenje zajedno sa napretkom u evropskim integracijama i garancije su da se prošlost neće ponoviti", kazao je Rompej.



On je rekao da Srbija ima priliku da unapredi svoju konstruktivnu i nezaobilaznu ulogu u regionu sa hrabrošću, vizijom i odlučnošću da se izbori sa brojnim izazovima.

Predsednik Srbije je istakao da se Srbija sada okreće reformama.

On je podsetio da je Srbija do sada uhapsila i izručila Haškom tribunalu 45 optuženika.

On je takođe istakao značaj hapšenja Ratka Mladića i rekao da je to važno za zatvaranje poglavlja u našoj istoriji.

Predsednik Tadić je naveo da će Srbija uhapsiti i jedinog preostalog haškog begunca Gorana Hadžića.

"Za Srbiju je veoma važno da ispuni sve svoje obaveze, a to podrazumeva i akcioni plan kada je reč o borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, reformi pravosudnog sistema i vladavini zakona", kazao je Tadić.

Predsednik Srbije istakao je da je to veoma važno za Srbiju, jer pruža veće mogućnosti običnim ljudima.

"To je dobar način da dovedemo nove investicije u našu zemlju, što je važno za napredak Srbije i srpskog naroda", dodao je Tadić.

Van Rompej se osvrnuo i na dijalog između Beograda i Prištine navodeći da dva tima intenzivno rade uz pomoć EU na mnogim pitanjima, kao i da se rešavaju svakodnevni problemi stanovništva i nalaze pragmatična rešenja za saradnju koja je osnova u procesu evropskih integracija.

Predsednik Srbije Tadić ponovio je i večeras u Briselu da Beograd ni pod kojim uslovima neće ni eksplicitno, ni implicitno priznati kosovsku nezavisnost.

"To je crvena linija koju ni pod kojim uslovima nećemo preći. Srbija, ova njena administracija, Vlada, i ja kao predsednik, nećemo ni implicitno ni eksplicitno priznati kosovsku nezavisnost", naglasio je Tadić.

Tadić je primetio da "postoje zemlje koje bi Srbiju htele da stave u situaciju da za dobijanje statusa kandidata i datuma za početak pregovora uradi i korak više", ali se to, prema njegovim rečima, neće dogoditi.

"Mi to nećemo uraditi i o tome sam govorio i sa Ketrin Ešton i sa Van Rompejem", istakao je predsednik Srbije.

(Tanjug/MONDO)