"Mogu da se pridružim onima koji su ustvrdili da pitanje Kosova i Metohiji nije bilo, niti će ikada biti ulog u izbornim kampanjama", rekao je Boris Tadić i ocenio da je rasprava bila konstruktivna i da će posle parlamentarne sesije Srbija izaći snažnija.

"Svi koji na to računaju unapred su sebe osudili na neuspeh u politici", rekao je Tadić.

Problem Kosova i Metohije je, prema njegovim rečima, star više od jednog veka i pogađa jednako i Srbe i Albance i druge narode koji žive na nedeljivom prostoru Balkana.

"Mi živimo upućeni jedni na druge i svi koji misle da je moguće zadovoljiti interes samo jedne grupacije imaju pogrešan stav u politici i ne poznaju istoriju", rekao je Tadić.

Tadić je rekao da Srbija neće voditi rat, da je Srbija zemlja mira i da je to naš najjači argument.

"Mi u demokratskoj Srbiji želimo da izgradimo mir na čitavom prostoru Zapadnog Balkana, a posebno u južnoj pokrajini, jer naša politika je miroljubiva i biće i dalje. Kad kažem 'Srbija neće voditi rat', smatram da to treba svaki političar svakog jutra sebi da kaže", istakao je Tadić.

"Srbija je zemlja mira i hoće mir za sve ljude i narode Jugoistočne Evrope, to je centralnna tačka naše politike. Mir nema nikakvu alternativu. Baš nikakvu alternativu", istakao je Tadić.

On je objasnio da bi da se "kojim slučajem nalazimo na drugoj tačci sveta, razmatrao i tu mogućnost.

"Ali, mi se nalazimo na teritoriji gde je rat uništio i osakatio porodice", podsetio je Tadić i rekao da mi ovde dobro znamo koliko je opasna takva politika.

Predsednik Srbije zatražio je od predstavnika međunarodne zajednice da budu uzdržani u ovoj političkoj krizi i da se jasno vladaju u saglasnosti sa vlastitim mandatom statusne neutralnosti na Kosovu.

On je zatražio od međunarodne zajednice i da se uspostavi stanje kakvo je bilo pre akcije kosovske policije na severu Kosova, kako se "akt nasilja ne bi pretvorio u korist nasilnika", jer to može da vodi u nove tragične situacije.

Tadić je poručio Srbima na Kosovu i Metohiji da su Skupština Srbije, Vlada i predsednik Republike sa njima, jer se nalaze pred ozbiljnim iskušenjima.

On je uputio poruku i Srbima koji ne žive na severu Kosova da "naša politika prema Srbima ne može biti razdvojena i rascepana".

Na severu i jugu žive naši sunarodnici i oni zaslužuju i potrebna im je naša podrška, naglasio je Tadić.

On je poslanicima SRS, DSS, SNS i NS, koji su izražavali nezadovoljstvo zbog njegovog izvinjenja žrtvama drugih naroda, poručio da je drugim narodima uputio reči poštovanja.

Tadić je naglasio da je time istvoremeno stvorio uslove da olakša život Srbima gde im je najteže - u Gorskom Kotaru, Lici, Baranji, Dalmaciji, Velikoj Hoči, okolini manastira Zočište i svim mestima gde žive Srbi na Kosovu i Metohiji.

Duboko verujem, istakao je Tadić, da je ta politika izvan svega moralna i duboko nacionalna.

Predsednik Srbije izjavio je da je već otvoreno rekao da su mnogi predstavnici međunarodne zajednice ohrabrivali Prištinu te da i oni snose deo odgovornosti za krizu na severu Kosova.

"Ako se dokaže da je istina, da je kojim slučajem (šef Euleksa Gzavije) de Marnjak rekao da Euleks poštuje takozvani ustav Kosova, onda je on izašao iz mandata", rekao je Tadić.

Osvrćući se na neka od pitanja iz rasprave, Tadić je rekao da nadležni organi Srbije nisu, kako neki poslanici tvrde (SRS) bili obavešteni o akciji specijalnih kosovskih jedinica.

"Naravno da nismo ništa znali o akcijama Rosu, ali morate da znate da smo prikupljali razna saznanja vezana za Kosovo i region, i naravno da ta oparacija Rosu nije iznenađenje za nas. Planirana je duže, mesecima, pre nego što se desila", rekao je predsednik Srbije.

Kosovske vlasti tvrde da je akcija Rosu izvedena da bi se uspostavio pravni poredak na celoj teritoriji Kosova, pa i na određenim tačkama na severu pokrajine koje su poznate kao područje šverca narkotika.

Osvrćući se na ovu argumentaciju kosovskih privremenih vlasti, Tadić je rekao:

"Na severu nije ništa drugačije, nego na ostalom delu Kosova. Ta argumentacija Prištine je dakle neistinita. Suštinski, oni su hteli da promene realnost na severu Kosova, a pored toga, postoji i strateški interes, interes promene etničke strukture i mi to jasno kažemo našim međunarodnim sagovornicima. I mi ćemo to reći našim sagovornicima, kao što ćemo govoriti i o centrima vođenja ekstremne politike."

"Jer mi se, verovali to radikali ili ne, protivimo "velikoj Albaniji', kao što se protivimo i 'velikoj Srbiji', za razliku od vas", poručio je Tadić, obraćajući se poslanicima SRS.

(agencije/MONDO)