Izvori u Briselu su istakli da je Evropska unija rešena da celu tu krizu vrati u "evropske okvire" procesa stabilizacije i pridruživanje, čiji je važan deo upravo poremećeni dijalog Beograd-Priština.

"Pružalac dobrih usluga" u dijalogu Kuper smatrao je da je "na dohvat ruke nagodba" oko slobodnog prometa robe i kada je srpska strana "zategla pitanje" ne možda samog carinskog pečata, već predloga Prištine da prateći carinski dokumenti nose oznake samostalnog Kosova, primetili su izvori u Briselu.

Tako da su, dodali su, potonji embargo Prištine na uvoz iz Srbije, dodatne carine na robu BiH, a posebno upućivanje specijalne policije na carinske prelaze i paljevina jednog od njih u suštini potpuno bezrazložni potezi.

Maja Kocijančič, portparolka visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, Beti je prenela da je "stav Unije potpuno jasan, a to je da se samo ponovnim sedanjem za sto dijaloga mogu rešiti sporna pitanja koja su izazvala sadašnju eskalaciju na Kosovu".

Ona nije mogla da kaže da li će već sutra Kuper stići u Beograd, a potom otići i u Prištinu.

Na pitanje da li se u EU ocenjuje da će biti uspešni sadašnji napori srpskih vlasti i Kfora i Euleksa za smirivanje i vraćanje prilika na Kosovu na stanje koje bi omogućilo nastavak dijaloga, odgovorila je da se to svakako očekuje, ali da u ovom času o tome ne može da "špekuliše".

Kosovski ministar unutrašnjih poslova Bajram Redžepi smatra da bi dolazak Kupera u Beograd i Prištinu trebalo da ubrza razgovor dve strane, kako bi dijalog bio nastavljen što pre, a ne u septembru.

Prema njegovim rečima, kosovska strana je spremna da i sutra nastavi dijalog sa Beogradom.

"Mi nismo dali nikakav rok, što pre to bolje za sve", reko je Redžepi Tanjugu.

On smatra da to može biti samo u Briselu i, kako je rekao, dijalog može biti nastavljen u onim okvirima kako su se Beograd i Priština dogovorili u početku.

Evropski diplomatski izvori smatraju da će veoma teško moći da se dobije potpuna podrška vlasti u Prištini za, što traži Beograd kao uslov za nastavak dijaloga, "povratak na pređašnje stanje" u odnosu na upućivanje prištinske specijalne policije na granično-administrativne prelaze.

Na pitanje kako EU može da otkloni uzroke krize i sve vrati u "evropski okvir procesa stabilizacije i pridruživanja", ako se Euleksovi carinici i policajci ne vrate na granice i Euleks time potvrdi da može da sprovodi svoj mandat, a EU da ima bitnu ulogu na Kosovu, odgovor je bio da će "svakako u nekom vidu to morati da se dogodi".

Evropske diplomate su ponovile da "cela međunarodna zajednica", a to znači i SAD, podržava povratak na ključnu ulogu EU u dijalogu i zbivanjima na Kosovu.

Oni su time odgovorili i na pitanje kako je onda objašnjivo da su Međunarodna civilna konferenciija, francuski ambasador u Prištini i neki američki zvaničnici otvoreno ili posredno podržali pokušaj kosovskog premijera Hašima Tačija da ukloni Euleks sa carinskih prelaza i tamo postavi svoje policajce.

(agencije/MONDO)