Delević je za "Danas" ocenila da je za pozitivno mišljenje Evropske komisije o kandidaturi Srbije pre svega važno da dijalog Beograda i Prištine u septembru donese napredak, a da situacija na samom Kosovu bude stabilna.

"Verujem da dosadašnji reformski napori Srbije zaslužuju zeleno svetlo EK u oktobru. Nakon toga će nam biti potrebna dobra politička klima u zemljama članicama Unije, koje će u Savetu EU doneti konačnu odluku o statusu kandidata. Da bismo u svemu ovome uspeli, treba da radimo, ali i da imamo stalnu i intenzivnu komunikaciju sa svim evropskim partnerima", rekla je Delević.

Na pitanje kako objašnjava izjavu predsednika Srbije Borisa Tadića koji je izneo mogućnost da Srbija do kraja godine ne dobije status kandidata i datum početka pregovora, ona je napomenula da ako preporuka EK zemljama članicama EU bude pozitivna, treba imati na umu da je neophodno stvoriti političku klimu unutar zemalja članica da se za napredak Srbije glasa.

"Pretpostavljam da predsednik Tadić govori o ovom drugom delu kada objašnjava težinu situacije", rekla je direktorka Kancelarije za evropske integracije.

Komentarišući poruke nemačke kancelarke Angele Merkel, Delević je rekla da to nije prvi put da se pitanje Kosova pominje u kontekstu evropskih integracija.

"Često možemo čuti ono u čemu se sve zemlje EU slažu, pa i one koje ne priznaju državnost Kosova, a to je neophodnost učešća celog regiona u regionalnoj saradnji, evropskim integracijama i zadovoljavanju kriterijuma iz Kopenhagena. Poruke Merkelove razumela sam kao nešto "tvrđi" modalitet ovih zajedničkih stavova, svakako uzrokovan i činjenicom da se u pogledu pitanja državnosti razlikujemo", rekla je ona.

Delević smatra da do objavljivanja mišljenja Komisije, 12. oktobra, ima vremena da se "neke stvari reše".

Ona važnim smatra da runda dijaloga Beograd - Priština, 2. septembra u Briselu, donese napredak, ali i da situacija na terenu bude stabilna i da se prema njoj odgovorno odnose obe strane.

"Srbija ni u reformske procese, ni u rešavanje pitanja u regionu nije ušla zbog statusa kandidata i datuma pregovora o članstvu, već zbog zaštite i ostvarivanja sopstvenog interesa. To jesu pitanja koja se pominju u kontekstu evropskih integracija, ali nisu zbog toga nastala", rekla je ona za "Danas".

Na pitanje da objasni preokret- vlast je do juče govorila da je kandidatura za EU najviši prioritet, a sada da možda zbog Kosova ne bude statusa kandidata, Delević je rekla da ne veruje da to znači odustajanje od evropskih integracija, već samo ponavljanje da ćemo u tom procesu nastojati da tražimo modalitet za zaštitu onoga što smatramo svojim interesima.

(Tanjug)