"Sve vreme smo govorili da one (barikade) nisu cilj, već sredstvo i da su uvek i služili za postizanje političkog rešenja", izjavio je glavni pregovarač Beograda Borislav Stefanović za "Blic" i ocenio da bi barikade koje ne donose rešenje već samo eskalaciju sukoba, samo išle na ruku Prištini i ekstremistima među Srbima na severu pokrajine.

"Oni ne žele rešenje već samo potpiruju sukobe građana, a iza svega stoji zapravo ostvarenje njihovih ličnih interesa. U situaciji kada Kfor želi nasilno da ukloni barikade, za državu je najvažnije očuvanje ljudskih života", kazao je Stefanović.

Upitan da li misli da će Srbi sa Kosmeta pozitivno reagovati na Tadićev poziv, Stefanović je odgovorio: "Treba pronaći rešenje da prihvate poruku predsednika na razuman način. Država se zaista nalazi u teškoj situaciji".

Na pitanje na šta je Tadić mislio kada je rekao da se "ne smeju ponoviti greške iz 90-ih godina kada su predstavnici Srba odbili Vens-Ovenov plan i plan Z4", Stefanović je kazao da je Tadić mislio da se "rešenje za kosovski problem može postići samo dijalogom".

"I dalje su sveža istorijska sećanja o propuštenim prilikama. Tako su se Srbi iz Hrvatske i Bosne ogradili od zvaničnog stava Srbije i to se pokazalo kao loše", rekao je šef beogradskog tima.

Upitan da li država razmišlja o prihvatanju Ahtisarijevog plana, Stefanović je odgovorio: "Apsolutno ne, ako se ponudi u celini. Taj plan je odbijen jer iako ima nekih pozitivnih elemenata, podrazumeva nezavisnost Kosova".

Ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac ocenio je danas da je stanje bezbednosti na Kosovu kritično i da je zato nepohodno da Srbi sa severa poslušaju poziv predsednika Borisa Tadića i uklone barikade sa puteva.

Nakon susreta s norveškim ministrom odbrane Espenom Bartom Eideom, Šutanovac je rekao da je Tadićev poziv hrabar i državotvoran i da je upućen s ciljem da omogući stabilizaciju stanja na Kosovu.

On je rekao da iskustva iz 90-ih godina pokazuju da blokade puteva nikad nisu dale pozitivan rezultat za Srbe i da je zato potrebno da Srbi sa severa Kosova poslušaju zahtev državnog rukovodstva, a ne da pojedinačne interese svojih opština stavljaju iznad državnih.

"Ne možemo rešavati probleme ako ostanemo razapeti između blokada i balvana", rekao je Šutanovac i takođe apelovao na Kfor da ne koristi silu kako bi razbio barikade.

On je ocenio da lideri Srbi sa severa Kosova treba da budu odgovorni a ne da partijske interese stavljaju ispred interesa Srbije.

Šutanovac je ocenio da država nema načina da bilo koga prisili da prihvati Tadićev poziv i da tako nešto ne treba da čini, ali je ocenio da se oni koji taj poziv ne prihvate, neće ponašati istorijski odgovorno.

Ministar je dodao da nije tačno da je Srbija odustala od Kosova i kao primer naveo podatak da svi predstavnici lokalne samouprave na severu zaposleni u drugim državnim institucijama platu primaju iz državnog budžeta.

I zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić naglasio je da ne sme doći do raskola vlasti u Beogradu i kosovskih Srba i da se moraju vući koordinirani potezi kako situacija ne bi izmakla kontroli.

Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da ne sme doći do raskola vlasti u Beogradu i kosovskih Srba i da se moraju vući koordinirani potezi kako situacija ne bi izmakla kontroli.

"Ako situacija izmakne kontroli, teško će se vratiti mirnim putem. Ovo što se sada događa na barikadama, to nije ništa, to je sitnica u poređenju sa onim što bi moglo da se dogodi i zato svi moraju malo da zastanu, da vidimo šta može da se postigne dijalogom", rekao je Dačić novinarima u Palati Srbija.

Ministar je pozvao Srbe na Kosovu da ne izazivaju incidente prema međunarodnim snagama, jer bi to bilo protiv interesa Srbije, a međunarodne snage pozvao je na uzdržanost.

On je rekao da su Srbi u nezgodnoj poziciji jer je premijer Kosova Hašim Tači ispunio svoj cilj i nametnuo da se Kfor i Euleks sukobljavaju sa Srbima.

"To je pogubno, jer Srbi u toj borbi ne mogu da budu pobednici", rekao je Dačić.

On je naveo da je "neko u Evropskoj uniji" procenio da je sada idealna prilika za pritisak na Srbiju, sedam dana pred odluku o dobijanju statusa kandidata za ulazak Srbije u Uniju.

"Ne mogu da verujem da je Kforu sada, sedam dana pre odluke o kandidaturi, ili dva dana pre nastavka pregovora (Beograda i Prištine), životno pitanje barikada koje im smeta, i to baš sada a nije im smetalo prethodna četiri meseca", rekao je Dačić.

On je ocenio da je to "očigledno koordinisana akcija" sa ciljem da se Srbiji oteža situacija i poručio da zbog toga Srbija mora da vuče poteze hladne glave.

"Situacija je suluda", zbog Tačijevih poteza ubijaju se Srbi, a Srbi reaguju i ranjavaju vojnike Kfora i to je "lep uvod u događaje oko kandidature", kazao je Dačić.

Ministar je rekao da treba biti pametan i mudar i da će Srbija, ako dobije kandidaturu, lakše zastupati svoje interese na Kosovu, a ako ne dobije, pritisci će biti nastavljeni, a da postoji scenario da se odluka odloži a da se Srbija pritiska i dalje.

Predsednika Srbije i Demokratske stranke podržao je i njegov zamenik u stranci i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas.

"Na stotine političara u ovoj zemlji radi i prima platu baš kao i Boris Tadić, ali oni danas, za razliku od njega, biraju da o Kosovu ćute", ukazao je Đilas u jučerašnjoj izjavi agenciji Tanjug.

On je rekao da sada, kada kriza na Kosovu dostiže vrhunac, mnogi koji su sa Borisom Tadićem na vlasti i mnogi koji se nadaju da će doći na vlast posle njega - ćute, dodajući i da mnogi koji navodno o Kosovu govore, manje kažu i od onih koji ćute.

"Ćute zato što lakog rešenja za Kosovo nema, ćute zato što se na pitanju Kosova gube glasovi i zato što se nadaju da će im možda neka nova srpska žrtva na Kosovu doneti vlast", ocenio je Đilas.

Za mnoge neočekivani poziv predsednika Srbije većina parlamentarnih stranaka je podržala, DSS i SRS su protiv, LDP i SPO ocenili da je to korak u dobrom pravcu, a SNS kaže da će podržati Srbe sa Kosova u odluci, ma kakva ona bila.

Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Tomislav Nikolić izjavio je danas da SNS zahteva od predsednika Srbije Borisa Tadića da pred sve građane Srbije, a posebno pred Srbe sa Kosova i Metohije, izađe sa planom kako misli da treba da bude rešena kriza na Kosovu.

"On je inicirao, ohrabrivao, članovi Vlade pomagali u postavljanju barikada, a šef pregovaračkog tima i danas kaže da su barikade odigrale veoma važnu ulogu u očuvanju interesa Srbije na severu Kosova i Metohije”, rekao je Nikolić novinarima u Skupštini Srbije.

Nikolić je, međutim, rekao da je Tadić promenio stav.

"On mora da se obrati građanima Srbije i kaže šta je uzrokovalo promenu stava, da li je postigao neki pozitivan sporazum, čime garantuje ispunjenje tog sporazuma i da li preuzima odgovornost ako dođe do toga da Albanci zaokruže svoju državu i preuzimanjem severa Kosova i Metohije u svoje ruke", rekao je Nikolić.

On je dodao da je ubeđen da bi Srbi sa Kosova podržali i prihvatili ono što je pozitivno i što njima obezbeđuje mir i sigurnost, ono što sprečava da dođe do eskalacije sukoba i ono što sprečava da Albanci preuzmu tu teritoriju u svoju nadležnost, kada sa tim nije saglasna Srbija.

"Sve je sada na Tadiću, a SNS i dalje ostaje uz Srbe sa Kosova i Metohije. Njihove odluke se tiču uglavnom njih. Kako oni odluče, tako ćemo mi kao opoziciona stranka da im pomognemo", naglasio je Nikolić.

On je napomenuo da mu se čini da je predsednik Srbije prihvatio politiku nekih drugih opozicionih stranaka "koja je apsolutna predaja Kosova i Metohije u ruke Albancima".

Upitan šta savetuje Srbima na severu Kosova, Nikolić je odgovorio da ne može da im kaže ni da ginu, ni da ostave svoje kuće i imanja i beže.

"Ja ne znam da li ima ima razloga da ginu i da beže. To je pitanje za Tadića", rekao je Nikolić.

On je rekao da SNS podržava ono što Srbi sa Kosova i Metohije odluče da urade.

Upitan šta misli da li je Tadić pozvao Srbe da uklone barikade pod nečijim pritiskom, Nikolić je odgovorio da ako neko Tadića pritiska, on to treba da kaže naprednjacima, "koji su sigurno u stanju da mu taj pritisak sklone sa leđa".

"Samo neka raspiše izbore i više niko neće da ga pritiska”, rekao je Nikolić.

On je rekao da "Srbija treba da opstane, a da svi drugi ciljevi mogu da padnu u vodu".

"Ako dođe do dileme da li ćemo imati u svom sastavu Kosovo i Metohiju ili ćemo imati uslov da se toga odreknemo da bismo bili članovi Evropske unije (EU), nećemo biti u EU", zaključio je Nikolić.

U izjavama juče datim Tanjugu, URS je mišljenja da je poziv predsednika Tadića logičan, JS smatra da je to poruka Srbije, SPO i LDP ocenili da je korak u dobrom pravcu, dok DSS smatra da se odustalo od borbe za očuvanje integriteta države, a radikali da predsednik "ne zna šta radi".

(MONDO/agencije)