Savet Evropske unije (EU) za opšte poslove preporučio je danas da se Srbiji odobri status kandidata za članstvo u Uniji i očekuje da Evropski savet ovu odluku potvrdi na martovskom zasedanju, navodi se u zaključcima Saveta.

Savet EU je, u skladu sa zaključkom od 9. decembra, razmotrio i potvrdio da je Srbija nastavila da pokazuje posvećenost u postizanju daljeg napretka u implementaciji sporazuma postignutih u dijalogu Beograda i Prištine.

To uključuje i sporazume o integrisanom upravljanju prelazima (IBM) i regionalnoj saradnji, dodaje se u zaključcima i navodi da je Beograd aktivno sarađivao da omogući Euleksu i Kforu da izvršavaju svoje mandate.

Savet poziva Beograd i Prištinu da nastave sprovođenje svih sporazuma koji su postignuti do sada.

"Kada je reč o Kosovu* ("zvezdica" je oznaka za fusnotu koja prema dogovoru Beograda i Prištine "ne prejudicira stavove o statusu" i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova), Savet podseća na zaključke od 5. decembra".

"Bez prejudiciranja pozicija država članica o statusu, ili bilo koje buduće odluke koju će Savet doneti, Savet uzima u obzir nameru Evropske komisije da pokrene izradu Studije izvodljivosti za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Evropske unije i Kosova", navodi se u zaključcima.

Savet u Aneksu 1 najavljuje da će Studija o izvodljivosti biti razmotrena kada budu ispunjeni politički, ekonomski i pravni kriterijumi za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

Studija izvodljivosti za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom ne prejudicira status i pozicije država članica o priznanju Kosova, napominje se u zaključcima.

U Aneksu 2 stoji da je poštovanje i zaštita manjina važan kriterijum za pristupanje EU.

Podseća se da izveštaj Evropske komisije iz oktobra prošle godine potvrđuje postojanje pravnog i institucionalnog okvira za poštovanje i zaštitu prava manjina u Srbiji, ali da je potrebno nastaviti njegovu implementacu, kako bi se unapredilo poštovanje tih prava.

Komisija će nastaviti pažljivo da prati napore Srbije na tom polju i nalaze o tome saopštiće u izveštaju u napretku koji će biti objavljen u oktobru ove godine.

U Aneksu 3 se kaže da Komisija nastaviti da prati da li Srbija održava neophodan stepen reformi, u skladu sa kriterijuma za članstvo, uključujući primenu usvojenih zakona.

Pri tome će posebna pažnja biti posvećena vladavini prava i unapređenju poslovnog okruženju.

Komisija će pratiti i kako Srbija primenjuje sporazume postignute u dijalogu Beograda i Prištine.

(Fonet)