Mandatar je na konferenciji za novinare, nakon razgovora sa predstavnicima verskih zajednica, kazao da u društvu postoji opšta tendencija smanjenja ministarstava, što vodi neminovno ka spajanju određenih nadležnosti.

"Imajući u vidu važnost ove oblasti dogovoreno je da se formira državna kancelarija, kojoj pitanje vera neće biti sporedna stvar u okviru nekog šireg minsitarstva", objasnio je on dodajući da će ta kancelarija biti spona vlade i veskih zajednica.

Dačić je naglasio da bi bilo nekorisno da se ministarstvu kulture doda resor vera, ili ministarstvu obrazovanja, jer bi to vodilo ka polemikama da li je celo obrazovanje stavljeno u versku funkciju.

S tim u vezi je najavio da će ministarstvo dijaspore biti najverovatnije pripojeno Ministarstvu spoljnih poslova.



"U kancelariji vera treba da budu uposleni ljudi koji pripadaju svim verskim zajednicama i znaju problematiku. Ne treba da stavljamo nekog za direktora kancelarije koji je prvi put ušao u crkvu kada je dolazio na to mesto2, istakao je Dačić naglasivši da se ne radi o "raspodeli plena već pitanju dobrog funkcionisana države".

"O tome ko će biti na čelu dogovorićemo sa verskim zajednicama. Nije nam za cilj da smestimo nekog iz partijskog kadra, već da bude čovek verskih zajednica koji će očvati komunikaciju sa državom”, naglasio je on.

Dačić je ukazao da je njegov kabinet zainteresovan da neguje međureligijsku toleranciju i shodno tome "zainteresovani smo da postoji međureligijski savet koji bi okupio sve vere.”

On smatra da u celokupni društveni dijalog treba da budu uključene verske zajednice.

To se, kazao je, tiče i spornih pitanja iz prošlosti, od restitucije do problema koji su postojali u nekim segmentima u sprovođenju verskog obrazovanja, pitanja statusa sveštenika, odnosno njihovog penzionog socijalnog osiguranja, pa do pitanja nasilja i bezbednosti koje se u nekim delovima zemlje vrši prema pripadnicima drugih religija, odnosno verskih objektima.

"Opredeljenje vlade jeste da neguje međureligijsku toleranciju, i uopšte sve razlike koje postoje u našoj zemlji, u pogledu političkog stava, nacionalne pripadnosti, da sve te razlike budu faktor jačine Srbije, a ne podela”, poručio je Dacić.

On je rekao da su predstavnici verskih zajednica gotovo uvek bili jedinstveni po svim pitanjima, što bi trebalo da bude primer političarima i nekim drugima, kako razlike treba pretvarati u dodirnu tačku.
Vladika Irinej je kazao da je dobra saradnja države i verskih zajednica tradicija svih evropskih zemalja, posebno EU, ali i svih demokratskih država u svetu.

Ta tradicija nije ni kod nas nepoznata, iako je nekoliko decenija bila zaboravljena, dodao je on.

Dačić je razgovarao sa vladikama Irinejom i Porfirijem, nadbiskupom beogradskim Stanislavom Hočevarom, muftijom Muhamedom Jusufspahićem i predsednikom Saveza jevrejskih opština Srbije Ivanom Fuksom

Mandatar Dačić nedavno je razgovarao sa patrijarhom Srpske pravoslavne crkve Irinejem, a to je učinio i predsednik Srbije Tomislav Nikolić.

Tokom razgovora sa Dačićem patrijarh je poručio da je crkva zainteresovana da u novoj vladi postoji ministarstvo za vere, ali i da se ne protivi tome da taj resor bude spojen sa nekim drugim ministarstvom.

(Tanjug/MONDO)