"Malo snizite ton", rekao je Dačić ističući da poštuje Kacina, sa kojim dugo godina sarađuje, ali da mora imati u vidu da je Srbija "ipak ravnopravan deo Evrope".

Dačić je, osvrćući se na Kacinove izjave da su investitori u Srbiji meta reketiranja, rekao da ne zna šta je izvestilac EP mislio.

On je pozvao sve strane investitore kojima bilo ko bude ili je već tražio bilo kakvu uslugu za investiranje da mu se jave, ističući da će takvo ponašanje biti sankcionisano.

"Državni interes je da investitori dolaze u Srbiju, a ne da neko privatno ostvari interes od invetsitora", poručio je premijer.

On je, međutim, rekao da mu "smeta da neko dolazi ovde u Beograd iz bilo koje institucije u svetu, pa čak to bila i EU i da deli lekcije".



"Siguran sam da korupcija nije baš iskorenjena u EU. Uostalom imate brojne primere šta se sve dešavalo, pa cak i u Evropskom parlamentu, odakle dolazi Kacin", podvukao je Dačić i dodao da se protivi tome "da se politički vrši pritisak na Srbiju zbog interesa koje neko želi da ostvari u ekonomskom smislu".

"Alergičan sam na to da neko stalno dolazi u Beograd sa stavom da deli lekcije", rekao je premijer. On je zapitao iz kojih zemalja dolaze oni koji se žale na korupciju.

Dačić je podsetio na izjavu kosovskog premijera na sednici Saveta bezbednosti UN da je Mali priznao nezavisnost Kosova, a potom je, kako je primetio, ta afrička zemlja saopštila da to nije tačno. "A sada Kacin deli lekcije Srbiji", zaključio je Dačić.

Što se spornih privatizacija tiče, on je podsetio da su one sprovedene pre 2008. , te da se on zalagao da se one reše, kao i da je pitanje što ranije ništa urađeno da se te stvari procesuiraju. "Nisu nam potrebne lekcije za to", zaključio je Dačić.

Pitanje fusnote za učesće Prištine na regionalnim skupovima pitanje koje ne zaslužuje toliko veliku pažnju i poručio da njegov kabinet ne može da priušti sebi takav luksuz da ne prihvata ono što je prethodna vlada dogovorila.

"Mislim da je to pitanje koje ne zaslužuje toliko veliku pažnju jer nije od suštinskog značaja" rekao je Dačić.

On je podsetio da je dogovor o tome postignut u Briselu i da postoje različita tumačenja Beograda, Roberta Kupera i Prištine.

Srbija je insistirala na tome da Kosovo bude obeleženo asimetrično, rekao je Dačić na molbu novinara da prokomentarše tvrdnju izvestioca Evropskog parlamenta Jelka Kacina da je sa srpskim vlastima postignut dogovor o fusnosti.

Prema rečima Dačića, ta asimetričnost označena je zvedicom, a razjašnjenje se nalazi u fusnoti. "Spor je bio da li će na napisu Kosovo stajati i zvezdica i fusnosta ili samo Kosovo sa zvezdicom, a fusnota u dokumentima", rekao je Dačić i najavio da će državni organi sagledati kakva su tumačenja dogovora

Dačić je potvrdio je potpisao preporuke bankama i drugim državnim institucijama o merama pomoći oljoprivrednicima pogođenim sušom.On objasnio da je reč o reprogramiranju obaveza poljoprivrednika pogođenim sušom prema bankama i drugim institucijama kao i drugim ekonomskim merama

"Potpisao sam preporuke koje smo zajedno poslali ministri (Goran Knežević i Mlađan Dinkić) i ja kao premijer, bankama i drugim institucijama kako bi uticali na reprogramiranje obaveza koje poljoprivrednici imaju prema njima", rekao je Dačić.

Dačić je takođe naveo da je šteta od suše veća od milijardu evra i rekao da će ova vlada uraditi više nego ijedna pre nje, a to je da će pomoći poljoprivrednicima u oslobađanju ili reprogramiranju njihovih obaveza prema bankama.

On je takođe naveo da će vlada pratiti odnose na tržistu i intervenisati iz robnih rezervi, pre svega, oko žitarica.

"Za sada nije predviđeno ograničavanje izvoza ali ako bude narušen balans to će biti krajnja mera", dodao je Dačić.

Sledeći oblik pomoći poljopprivrednicima, kako je istakao Dačić, biće ona koja se odnosi na stočarstvo kroz podsticaj i dogovor o regresiranom gorivu za poljoprivrednike.

Pitanje daljeg rada Saveta za borbu protiv korupcije i odgovarajuće Agencije nije političko, već funkcionalno, te da se Vlada još nije bavila time.

"Treba utvrditi šta radi Savet, a šta Agencija", rekao je Dačić.

On je istakao da je podržavao rad Verice Barać, te da u razmatranju pitanja opstanka tih tela "nema nikakve političke note".

Prema njegovim rečima Socijalistička partija Srbije se zalaže za to da se svuda gde je moguće na lokalnom nivou napravi vlast u kojoj bi učestvovale stranke koje čine vlast na republičkom nivou.

Dačić, koji je i lider SPS-a, kaže da SPS ne može da bude talac stranačkih odnosa na lokalnom nivou.
On je najavio da će SPS u subotu imati sednicu predsedništva na kojoj će se razgovarati o vlasti na lokalnom nivou.

"To znači da i ostale stranke koje čine koaliciju na republičkom nivou treba da imaju istu odluku kada je reč o formiranju zajedničke vlasti u pojedinim opštinama i gradovima", kazao je Dačić.

Dačić će biti na čelu predstavnika Vlade u Socijalno-ekonomskom savetu i najavio da će to telo ubuduće
razmatrati sve zakonske predloge koji se tiču radnih odnosa.

"U narednih nekoliko dana očekujem da se imenuje novi sasatav Saveta jer je postojećem istekao mandat. Na sednici Vlade će biti određeno šest predstavnika, a po toliko će odrediti i predstavnici
reprezentativnih sindikata i poslodavaca", rekao je Dačić.


(MONDO/agencije, Foto: Tanjug Sava Radovanović)