• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novi direktor EPS-a Aleksandar Obradović

Dosadašnji direktor EPS-a Dragomir Marković odlukom Vlade smenjen sa tog mesta, a umesto njega postavljen Aleksandar Obradović, nekadašnji direktor predstavništva češke kompanije ČEZ u Beogradu.

Dok je bio na čelu predstavništva češke kompanije u Beogradu, bio je izuzetno zainteresovan za strateško partnerstvo sa firmom na čije čelo dolazi kao i za ulaganje u EPS. U jednom od intervjua iz tog perioda, rekao je da "Srbija već 20 godina nije ulagala u proizvodnju i zato ima negativan bilans, jer više potroši nego što proizvede".

"EPS je upao u začarani krug, jer mora da kupuje skupu struju, koju prodaje jeftino", rekao je tada on.

Vlada će na današnjoj sednici razmatrati i ukidanje ili objedinjavanje nekih državnih agencija i fondova, kako bi bile ostvarene uštede u budžetu

Resorna ministarstva su bila u obavezi, prema dogovoru koji je ranije postignut u Vladi Srbije, da u proteklih nedelju dana dostave konkretne predloge za ukidanje nepotrebnih institucija.

Ministar finansija Mlađan Dinkić, prošle nedelje je posle sednice Vlade rekao da, bez ikakvog problema, može biti ugašeno tridesetak agencija i fondova.

U Ministarstvu energetike, razvoja i zaštite životne sredine Tanjugu je rečeno da Radna grupa u okviru tog ministarstva radi na reorganizaciji agencija i direkcija koje su u nadležnosti tog resora, a konačan spisak sa predlozima bi trebalo da sutra bude dostavljen vladi.

I u Ministarstvu za saobraćaj Tanjugu je rečeno da se ubrzano radi na predlogu za ukidanje i eventualno spajanje pojedinih agencija, direkcija i fondova.

Ministarstvo finansija i privrede ubrzano analizira situaciju i podneće konačan predlog u zadatom roku, ali je Tanjugu rečeno da će se o predlogu iz tog resora više znati tek posle razmatranja predloga na sednici Vlade.

Prema analizi Fiskalnog saveta u budžet Srbije bi, tokom 2013, moglo da se slije dodatnih oko 15 milijardi dinara, ukoliko Vlada obavi predviđeno ukidanje nekih agencija, a da istovremeno samostalni prihodi dela preostalih agencija i drugih državnih organa budu preusmereni u budžet.

U javnom sektoru inače sada posluje 156 državnih organa koji su ostvarili sopstvene prihode u ovoj godini od približno 100 milijardi dinara i imali rashode u vrednosti 85 milijardi dinara.

Te institucije zapošljavaju oko 36.000 ljudi.

Od svih državnih organa koji ostvaruju sopstvene prihode, 51 su ministarstva i organi uprave, 46 su agencije i slične budžetske institucije i vanbudžetski fondovi, posebnih organizacija i zavoda ima 18, a 21 institucija su vladine kancelarije, saveti i druga tela, dok posebnom grupom od 20 institucija obuhvaćena regulatorna tela i nezavisni državni organi.

Profesor ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić rekao je Tanjugu da je smanjenje troškova države moguće jedino ukoliko postoji politička volja među koalicionim partnerima na vlasti, da budu ukinute suvišne agencije, direkcije i fondovi.

Iako je nova vlada na samom početku svog mandata, Savić je rekao da nije baš veliki optimista u pogledu najave vladajuće koalicije da će doći do drastičnijeg "kresanja" broja državnih agencija i smanjenja broja zaposlenih u njima.

Savić je se ogradio rečima "da je to samo njegov utisak", ali veruje da je Vlada svesna činjenice da građani Srbije očekuju od nje da smanji državnu administraciju.

S druge strane, Vlada nema mnogo izbora i mora štedeti na svakom mestu gde je to moguće, jer je stanje u javnim finansijama veoma loše, ocenio je Savić.

(MONDO/Tanjug, foto: MONDO/ Petar Stojanović)

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Robin Hud

A sta se zbiva sa onim sitnim koruptivnim momentima: koriscenja mobilne telefonije, fiksne, sluzbenih vozila u privatne svrhe, kupovine kafa i sokova da bi gospoda drzavni sluzbenici i namestenici sa svojim pretpostavljenim ispijali u trenucima beskrajnih pauza, pa naplata prekovremenih sata od 126%, pa jos i pasivnih dezurstva (kakvih crnih dezurstava) ... jedan od tih "sitnih" troskova kada se bude skresao sa budzeta bice primeceno da ce se nesto i ustedeti. Uzmite od bogatih i dajte siromasni - Robin Hud!

pjer

agencija za bezbednost saobracaja koju vodi penzioner mup-a za homologaciju automobila po komadu naplacuje od 7000 do 12000rsd dok je za isti auto carina i pdv,koji idu u budzet, od 11000 do 18000rsd pa vi vidite gde su pare.

special image