• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jeremić: Rasprava o Hagu važna i zbog Kosova

Etničko čišćenje ne sme gurnuti pod tepih, jer u suprotnom, neko može da pomisli da je to "isplativ recept i za sever Kosova i Metohije", tvitnuo predsednik Generalne skupštine UN.

Vuk Jeremić je na svom Twitter nalogu napisoa da se oslobađajuća presuda hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču za operaciju "Oluja" i etničko čišćenje Ssrba ne sme gurnuti pod tepih.

On je, ranije danas, ponovo ukazao na značaj debate o ad hok sudovima pod okriljem UN, koju je zakazao za 10. april.

Jeremić je na svom Twitter profilu tada istakao da je ta rasprava važna "da se više nikada ne desi da se neko oseti da može da napravi zločin ako mu namigne neka sila".

On je sinoć objasnio da je odluku o održavanju javne rasprave o ulozi i učinku Haškog tribunala i drugih sličnih ad hok sudova, čiji je osnivač UN, sazvao nakon konsultacija sa državnim vrhom Srbije i rekao da očekuje pritiske da se od rasprave odustane, ali da odustajanja neće biti.

"Inicijativa je bila moja i odgovornost leži na meni. Ona leži na predsedniku GS UN po povelji UN i po Poslovniku o radu GS. Ali, pre formalne odluke sam se konsultovao sa državnim vrhom", rekao je Jeremić za RTS.

Jeremić je istakao i da je bilo mnogo reakcija na samu presudu Haškog tribunala hrvatskim generalima Anti Gotovinu i Mladenu Markaču i da je ona u mnogim delovima sveta izazvala ogorčenje.

Beogradski dnevnik "Danas" preneo je saznanja da se Jeremićevoj odluci usprotivilo nekoliko stalnih članica Saveta bezbednosti UN - SAD, Velika Britanija, Francuska, dok su se Kina i Rusija saglasile da učestvuju u raspravi.

Taj list prenosi i da će se pred GS UN, osim država članica, naći i predstavnici izbegličkih udruženja Srba iz Hrvatske, ali i žrtve koje su preživele hrvatsku vojnopolicijsku akciju "Oluja" avgusta 1995. godine.

Oni bi trebalo da govore o patnjama kroz koje su prošli tokom i posle "Oluje".

List navodi i da se očekuje se da će na javnoj raspravi, koja bi mogla da potraje i desetak dana, biti prikazani i dokumentarni filmovi o stradanju Srba u Krajini.

(Tanjug, foto: Beta/AP)

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Marina

Svaka cast! Moja podrska, nadam se da cemo bar nesto time postici!

Puz

Da nece biti malo kasno u aprilu. Kaskamo, kaskamo...

special image