Mrkić smatra da je potrebno sačekati da se situacija slegne pre nego što se dobije jasna slika o reakcijama na međunarodnom planu u vezi tog dokumenta.

Prema njegovim rečima, Beograd je želo da testira što više partnera i radni papir je podeljen stalnim članicama Saveta bezbednosti, članicama EU, ukljucći one koje nisu priznale Kosovo i zemljama koje su prijatelji Srbije.

"Prve reakcije još ne bih mogao da potpuno kvalifikujem jer još nismo dobili mnoge, ali ima dobrih osvrta na pojedine delove i od veoma uticajnih zemalja," rekao je Mrkić u izjavi Tanjugu.



On je precizirao da je reč o radnom papiru bez naslova, bez zaglavlja koji je plod četvoromesečnog rada i koji je podeljen inostranim partnerima kako bi se videlo kako oni gledaju na viđenje Beograda o rešavanju problema na Kosovu i Metohiji.

"To je naš doprinos konačnom rešenju za Kosovo-Metohiju onako kako ga mi vidimo. Reakcije su različite, ali potrebno je vremena da se to potpuno slegne," rekao je Mrkić.

Ministar je podsetio da je Srbija u prošlosti kritkovana za negativan nastup kada je u pitanju južna pokrajina - da samo nešto neće a nikako da se izjasni šta želi, a da je ovo inicijativa da se to predupredi.

U međuvremenu je i na našoj unutrašnoj sceni bilo puno nerazumevanja šta znači taj papir, rekao je ministar i precizirao da to nije "platforma o tome kako ćemo pregovarati, jer to niko i ne radi."

"Niko ne izađe u javnost sa stavom kako će nastupiti prema suprotnoj strani. Mi ćemo nastaviti dijalog sa Prištinom i uz posredovanje visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, a težićemo ovome što smo zapisali u papiru," rekao je on.

On očekuje da će se kompletnija slika o reagovanjima iz inostransva na radni papir imati početkom januara što će, kako je ocenio, i premijeru Dačiću omogućiti da ode na novu rundu preogovora sa kosovskim premijerom u Briselu sa jasnijom procenom o reakcijama.

Na pitanje da precizira razliku između non-pejpera i teksta koji će biti predstavljen u skupštini on je objasnio da će u skupštini biti predstavljeni neki osnovni principi koji neće ometati ovu vladu da pregovara.

"Naravno ti principi su rukovodećeg, načelnog karaktera da bi se znalo odakle polazimo i šta nam je konačno ishodište. Ali naravno da nećemo ulaziti u neke detalje ili konkretna rešenja jer bi time sebi naneli štetu rekao je on, potvrdivši da će taj dokument biti mnogo manje detaljan od non-pejpera.

Na pitanje o negativnim reakcijama na formulaciju iz radnog papira da "ništa nije dogovoreno dok se sve ne dogovori," Mrkić je prezicirao da papir pre svega ukazuje na činjenicu da Srbija nastavlja pregovore o temama koje su dogovorene.

"Da razjasnimo, sigurno će biti dogovaranja i o telekomunikacijama i o energetici, jer to je prethodna vlada prihvatila," zaključio je on.

(Tanjug, foto: Tanjug, Rade Prelić)