Godina na izmaku potpuno je izmenila političku sliku Srbije, bar sudeći prema rezultatima istraživanja koje su sproveli Ipsos Stratedžik marketing i B92 na uzorku od 1.005 građana Srbije. Prema tim rezultatima rejtinzi stranaka u Srbiji na početku i na kraju 2012. godine potpuno su se izmenili.

Među partijama u Srbiji po podršci se sada izdvojila samo jedna - SNS je došla do 41,3 posto podrške, što je 11 i po odsto više nego pre jedne godine.

Stožerna stranka vladajuće koalicije ubrala je plodove pre svega privođenja Miroslava Miškovića i ostalih antikorupcijskih slučajeva, objavila je TV B92.

I dalje ih prate demokrate, ali su sada prilično daleko - na svega 16,1 odsto, za čak 7,5 odsto manje podrške nego pre godinu.

Na trećem mestu su socijalisti sa 14,9 odsto - i to sami, bez Dragana Markovića Palme i PUPS-a. S njima u društvu, čak i preskaču demokrate.

DSS je za 365 dana izgubio pola procenta i sada Koštuničinu stranku podržava 7,8 odsto građana.

Ove četiri stranke jedine bi prešle cenzus ako bi se danas održali izbori.

"Drugi ešalon" stranaka koje su blizu cenzusa predvode oni koji su na majskim izborima ostali ispod njega - SRS sa 4,4 odsto podrške.

LDP je ušao u Skupštinu, ali je, prema ovom istraživanju, danas ispod cenzusa - podržava ga 4,1 odsto građana. Veoma je zanimljivo da je i najmanji član vladajuće koalicije - URS - ispod cenzusa sa 2,5 odsto.

Više od dva odsto imaju još samo Dveri i to 2,1.

A koliko su se rejtinzi zapravo promenili u ovoj godini velikih promena možda se najbolje vidi iz odgovora na pitanje koliko nas pozitivno misli o pojedinim strankama.

Pre godinu dana, o naprednjacima je pozitivno mislilo 21 odsto građana. Danas čak 34 odsto pozitivno ocenjuje naprednjake.

Promena je još veća kod njihovih koalicionih partnera - o socijalistima je u decembru 2011. pozitivno mislilo 11 odsto, a danas dvaput više - 21 odsto građana.

Demokrate su, s druge strane, išle u suprotnom smeru - sa 18 odsto pozitivnih utisaka građana, pali su na 15 odsto, po čemu su treća stranka na listi.

Godina za nama nije promenila samo ono što mislimo o strankama - još je više promenila i naše stavove o političarima.

Prvi put posle mnogo vremena, imamo čak trojicu političara o kojima više građana misli pozitivno nego negativno.

Bez konkurencije najviše građana ceni lidera naprednjaka i prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića. Pre svega zbog njegove borbe protiv korupcije i hapšenja, došao je do trenutka kada o njemu pozitivno misli 48 odsto građana.

Poslednji put ovakvu podršku imao je Boris Tadić u julu 2004. godine - 51,3 odsto. Nepovoljno o Vučiću misli 24 odsto građana.

Kolika je promena stava o Vučiću najjasnije je iz podatka da je pre godinu dana o njemu pozitivno mislilo svega 17 odsto građana.

Za Vučićem sledi predsednik vlade Ivica Dačić - o njemu pozitivno misli 37 odsto građana, a negativno 25 odsto. Dačić je broj pozitivnih utisaka povećao za 14 odsto - krenuo je od 23 odsto u decembru prošle godine.

Krug onih o kojima građani misle više pozitivno nego negativno zatvara predsednik Tomislav Nikolić - u plusu je kod 36, a u minusu kod 31 odsto građana. Njegova promena nije velika, ali je ipak ima - pre jedne godine pozitivno ga je ocenjivalo 25 odsto građana.

Potpuno je drugačija situacija sa liderom najveće opozicione stranke - o Draganu Đilasu znatno više ljudi ima negativno mišljenje, čak 45 odsto. Pozitivno ga ocenjuje 19 odsto građana i što je veoma interesantno, to je još manje nego pre godinu dana, kada je o njemu pozitivno mislilo 22 odsto građana Srbije, objavio je B92.

(MONDO/Foto: Nenad Milošević, Tanjug)