Neuspeh razgovora u Briselu, koji su trajali oko 14 sati i za koje se smatralo da su prelomni, "dovodi u pitanje izglede Srbije da dobije zeleno svetlo za početak pregovora o pristupu EU u junu", preneo je Rojters.

Asošiejtid pres (AP) naveo je da je glavni kamen spoticanja pitanje statusa severa Kosova, nastanjenog pretežno Srbima, koji ne priznaju autoritet vlade u Prištini.

Mnogi kosovski Srbi kažu da nikad neće prihvatiti jurisdikciju vlade u Prištini, u kojoj dominiraju kosovski Albanci. Srbi na severu Kosova formirali su takozvane paralelne institucije, uključujući bolnice i škole, koje finansira i podržava glavni grad Srbije, Beograd", navodi AP.

Američka agencija je navela i da je Tači po završetku sastanka optužio Srbiju zbog neuspeha postizanja dogovora.

AFP je podsetio da je Eštonova "neočekivano" pozvala na sastanak u Brisel premijera Srbije Ivicu Dačića i kosovskog premijera Hašima Tačija, dve nedelje pošto je dijalog propao posle dvogodišnjih napora.

Nužno je da dogovor o ublažavanju napetosti između dve strane bude postignut narednih dana ukoliko Beograd želi da na samitu EU u junu dobije podršku za početak pregovora o članstvu u Uniji, napomenula je francuska agencija.

Agencije su prenele da je Eštonova ocenila da još postoji "uzak i veoma plitak jaz" između dveju strana i da je izrazila nadu da će dogovor ipak biti postignut do ponedeljka, kada ona treba da podnese izveštaj o dijalogu šefovima diplomatija zemalja EU, u kojem će navesti procenu da li je Srbija spremna za početak pristupnih pregovora.

"Smatra se da je dogovor Srbije i Kosova od ključnog značaja za šanse Beograda da obezbedi pozitivnu odluku lidera EU na samitu u junu", naveo je Rojters, dok je AFP istakao da bi "odbijanje Srbije da prihvati dogovor moglo na neodređeno vreme da odloži njenu integraciju u EU."

Itar-Tass je izvestio da su razgovori predstavnika Srbije, samoproklamovane Republike Kosovo i EU o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine završeni bez napretka i da Dačić, Tači i Eštonova "ponovo nisu uspeli da postignu dogovor o problemu statusa severa Kosova koji naseljavaju Srbi".

Ruska agencija prenosi Tačijeve reči da Priština insistira na očuvanju "jedinstvenog sistema bezbednosti i pravosuđa", dok Beograd "traži za kosovske Srbe široku autonomiju i mogućnost da kontrolišu rad lokalne policije i sudskog sistema, kao i rukovodeće položaje u njima".

Itar-Tass prenosi i izjavu savetnika predsednika Srbije Marka Đurića da su ovog puta evropski posrednici ponudili Beogradu bolje uslove dogovora sa Prištinom, nego na prethodnoj rundi.

(Tanjug, foto: Beta/AP Photo/Boris Grdanoski)