• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beograd: Opštinama veća ovlašćenja

Gradska skupština usvojila je danas sa 75 glasova Odluku o promeni statuta grada Beograda, kojom se predviđa njegova veća decentralizacija i povećanje ovlašćenja gradskih opština.

Odlukom o izmeni Statuta, za šta je predlog podnela SNS na osnovu 100.400 prikupljenih potpisa, predviđeno je postojanje jasnih kriterijuma za raspodelu budžetskih sredstava gradskim opštinama, kao i prenos nadležnosti u vezi sa donošenjem pojedinih odluka.

Predsednik Skupštine grada Beograda Aleksandar Antić rekao je prilikom predstavljanja predloga o izmeni Statuta Beograda da je opšta ocena članova komisije, koja je radila na njegovoj izmeni, da te izmene predstavljaju maksimum mogućeg, imajući u vidu postojeći zakonski okvir na republičkom nivou i da su promene neophodne kako bi opštine i njenih građani efikasnije rešavali svoje probleme.

"Opšti stav je da je Beogradu potrebna daleko veća decentralizacija, veća davanja ovlašćenja opštinama koje treba da budu u funkciji građana i rešavanja njihovih problema, u funkciji optimizacije sistema i poboljšanja života građanima, a ne u funkciji davanja ovlašćenja umišljenim opštinskim moćnicima", kazao je Antić.

Prema njegovim rečima, očigledno je da sistem u glavnom gradu ne funkcioniše idealno i da u mnogim segmentima u gradskoj upravi postoji "usko grlo", zbog čega građani svoje probleme ne mogu da
rešavaju na najbolji način.

Antić je ukazao i da Ustav Srbije ne prepoznaje gradske opštine kao mesto rešavanja problema iz domena rada lokalne samouprave, kao i da je neophodno promeniti brojne republičke zakone, poput zakona o planiranju i izgradnji i o imovini, kako bi u budućnosti decentralizacija Beograda bila kvalitetnija.

"Decentralizacija, ako je samo slovo na papiru, ona ništa ne donosi. Da bi imala pun smisao, mi moramo osim podele poslova da podelimo i novac. Prazna je priča da se nekom daju nadležnosti ako mu se ne daju pare da ih sprovodi. Najbolji primer je činjenica da je grad dobio na upravljanje 400 kilometara regionalnih puteva od 'Puteva Srbije' i sada je naša obaveza da ih održavamo, ali mi za to nemamo predviđena finansijska sredstva", kazao je Antić.

On je istakao da je veoma važno što je statutom dato u zadatak Skupštini Grada da usvaja odluku kojom se definišu merila i kriterijumi za raspodelu sredstava gradskim opštinama.

"Do sada se ona nisu raspoređivala među gradskim opštinama na osnovu potpuno definisanih tranpsarentnih praksi. Tu ima starih navika i praksi i uvek laganog navijanja sa stanovišta toga ko je na vlasti u kojoj opštini", rekao je Antić.

On je objasnio da je izmenama Statuta predviđeno da sve gradske opštine vode sve poslove u vezi sa privremenim objektima, lokalima, tezgama, da donose i planove i ostala rešenja u vezi s tim.

Kako je objasnio izmenama je definisano da opštine, iako nisu vlasnici zemljišta, vode pregovore licitacije o zemljištu u ime grada Beograda, čime se motivišu da se u većoj meri ukljuce da traže potencijalne investitore.

Član Komisije za izradu Predloga o izmeni Statuta Andreja Mladenović rekao je da nijednom prilikom u radu Komisije nije bilo preglasavanja, već da je bio cilj da se sve dogovori konsenzusom.

On je dodao da je postojala očigledna potreba i želja svih članova Komisije da se opštinama poveri mnogo više od onoga što je predloženo u Odluci o promeni Statuta grada Beograda kako bi se odluke i akti lokalnih struktura približili građanima, ali da zbog republičkih zakona današnji predlog je maksimum onoga što je moglo da se uradi.

"Suočili smo se sa problemom da brojna zakonska rešenja i 'štancovanje zakona' u Skupštini Srbije donosi brojne probleme nama na lokalnom nivou", rekao je Mladenović.

On je istakao da je potrebno predložiti set promena različitih zakona koji regulišu delovanje grada Beograda i sa tom inicijativom što pre izaći pred Skupštinu Srbije.

Odbornici gradske skupštine počeli su sa tri sata zakašnjenja današnju sednicu o promeni Statuta Beograda

Prethodno je po skraćenom postupku razrešeno i imenovano sedam direktora javnih komunalnih preduzeća.

Na čelo KBC "Dr Dragiša Mišović" ponovo je postavljen Radisav Šćepanović, u KBC "Zemun" Dragoš Stojanović, Dom zdravlja "Dr Milutin Ivković" Slavica Kalezić Milošević.

Sa funkcije direktora KBC "Bežanijska kosa" ražrešen je Vladimir Kovčin, a na njegovo mesto je postavljen Predrag Stevanović, direktor KBC "Zvezdara" Aleksandar Milošević je razrešen zbog isteka mandata, a za vršioca dužnosti direktora imenovana je Aleksandra Aranđelović.

Sa mesta direktora Gradskog centra za fizičku kulturu razrešen je Miloš Vidić, a na njegovo mesto kao v.d. imenovana je Jelena Ristić Štefanac.

Na funkciju direktora Sportsko-rekreativnog centra "Tašmajdan", na period od četiri godine, ponovo je imenovan Goran Šormaz.

Na početku sednice usvojen je predlog Mirjane Mladenović iz SNS da se danas raspravlja o zabrani genetski modifikovane hrane, dok je predlog šefa odborničke grupe DSS Andreja Mladenović da se obelodani informacija o vlasničkoj strukturi konzorcijuma firmi koji upravlja "busplus" sistemom, kao i uspešnosti naplate karata za gradski prevoz za ovu i prošlu godinu, odbijen.

Osim Predloga odluke o promeni Statuta glavnog grada, kojim se zahteva njegova veća decentralizacija i povećanje ovlašćenja gradskih opština, na dnevnom redu se nalaze, između ostalog, i predlozi planova detaljne regulacije lokacija u opštinama Zemun i Čukarica, groblja Lešće, planovi postavljanja privremenih objekata i tezgi na Voždovcu i Savskom Vencu.


(agencije/MONDO, foto: Tanjug, Danilo Peternek)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image