• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kacin: Dobili ste zeleno svetlo, a ne datum

Izvor Tanjug

Jelko Kacin izjavio da će Srbija "sama, koracima koje preduzme i posvećenošću da sa reči pređe na delo, izabrati datum za početak pregovora za članstvo u EU. jer je za sada dobila zeleno svetlo.

"Ja bih rekao da je Srbija dobila zeleno svetlo, iako ovde svi govore da je dobila datum. Ja o datumu ne znam ništa, jer će datum izabrati sama Srbija sledećim koracima kojima će pokazati koliko je posvećena da sa reči pređe na delo" , rekao je izvestilac Evropskog parlamenta Jelko Kacin novinarima u parlamentu.

On je naglasio da niko ne bi smeo da bude iznenađen, "ako bi pregovori defakto krenuli i ranije."

Kacin je dodao da će Srbija odlučivati o svojim prioritetima svojom posvećenošću "u realnom vremenu", a da je s druge strane u evropskim institucijama i Evropskom parlamentu usaglašen nacrt rada kada je Srbija u pitanju.

"U Srbiju uskoro dolaze Ketrin Ešton i Štefan File. Mi smo uslaglasili nacrte rada u evropskim insttiucijama, uključujući i Evropski parlament, organizovali smo se da pratimo Srbiju i u slučaju da krene znatno dinamičnije" , rekao je Kacin.

Iako, kako je naglasio, nema pravo da govori u ime Srbije, on je hrabri da se sama pred sobom dokaže i svojim građanima i "de fakto bude motor."

"Sve je na strani Srbije i to se može veoma brzo i stvarno desiti" , uveren je Kacin.

Evropski izvestilac je naveo i da u Srbiji "svi govore o poglavljima 23 i 24 i da je u Evropi svi hrabre da tu i najbrže napreduje, jer su to najteža poglavlja."

On je naveo slučaj Crne Gore koja je, kako je podsetio, otvorila i zatvorila dva poglavlja, ali ne i poglavlja 23 i 24.

Kacin je, takođe, podsetio i da će premijer Srbije Ivica Dačić u ponedeljak u Briselu još jednom razgovarati sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem, o implementaciji svega što je potrebno i naglasio da od primene briselskog spsorazuma "u mnogo čemu zavisi šta i kako."

"Srbija je velika zemlja sa 7,5 miliona ljudi i isto toliko ćudi. Zato ljudima treba mogućiti da proces evrointegracija shvate i kao svoju priliku. Pre svega, da ga shvate kao svoju ličnu odgovornsot da se prema toj jasnoj evropskoj perspektivi, koja donosi strana ulaganja i nova radna mesta odgovorno ponašaju", , rekao je Kacin.

Evropski izvestilac za kraj razgovora sa novinarima parafrazirao je, kako je sam rekao, srpskog premijera.

"Da parafraziram Dačića: ipak je Srbija samu sebe skinula sa nebesa, donela sebe na zemlju, što znači u Evropu" , rekao je Kacin.

Kacin je na skupu "Građanska prava u Srbiji - uloga Skupštine i nezavisnih institucija" u Domu Narodne skupštine rekao da je Srbija nekada bila problem, a sada izgleda da je konočno postala rešenje i motor približavanja celog zapadnog Balkana

"Kao najveća zemlja regiona uspešna Srbija će vući ceo zapadni Balkan ka i u EU", rekao je Kacin ističući da članstvo u Uniji nije samo po sebi cilj, već treba iskoristiti politički kontekst pregovora o članstvu za sprovođenje reformi i vladavinu prava i stvaranje jake i konkrurentne ekonomije.

"To je posao koji se ne može obaviti za vreme mandata jedne vlade, niti samo kroz rad jedne politicke grupacije, već je potreban proaktivan pristup vladajuće kolaicije, opozicije i civilnog društva", poručio je Kacin.

Mora se ojačati uloga parlamenta i njegovu vidljivost u javnosti i političkom procesu, što je, kako je ukazao, težak zadatak kako zbog političke kulture po kojoj se gotovo o svim pitanja izjašnjava vrh političke partije tako I zbog zakondavnih rešenja.

"Političari često vide skupštinu kao nešto što ih vuče na dole i kao prepreku, a ne kao instituciju bez koje ne smeju i ne mogu", rekao je Kacin.

Ukidanje blanko ostavke važan je korak ka uspostavljanju nezavisnoti Skupštine, ukazao je Kacin, ali i naglasio da je potrebno uraditi daleko više i ona mora da služi kao široka platforma za debate na koji način je potrebno sprovesti reforme , a ne sme biti mesto u kojom će se samo odobravati predlozi vlade bez suštinske i otvorene rasprave.

"I ne daj bože da sve prođe - treba neke stvari i blokirati da bi postale bolje i da bi se na kraju mogle ne samo prihvatiti već i sprovoditi", rekao je Kacin.

Navodeći da parlament treba da kontroliše i rad službi bezbednosti i pozdravljajući posetu članova skupštinskog Odbora za bezbednost Bezbednosno informativnoj agencije, Kacin je rekao da je to samo mali korak ka uspostavljanju efikasne kontrole.

U tom smislu, kako je rekao, važno je i da sekreterijat Odbora pomogne da poslanici zaista obavljaju kontrolnu funkciju, a ne da budu publika za referate šefova službi tokom njihovih retkih poseta Skupštini.

On je rekao da pozdravlja učvršćivanja konsenzusa među političkih snaga o članstvu EU, navodeći da je neophodno da je potrebno stvarati što širi konsenzus tokom pregovaračkog procesa.

Uz konstataciju da ne želi da provocira već da da ilustraciju, Kacin je rekao da je kosovski premijer HašimTači tokom pregovora u Briselu dolazio u punom sastavu, a pored njega su bili dva potoredsednika vlade - jedan Albanac i jedan Srbin, kao i predstavnik opozicije, što znači da je i opozicija bila uključena i zato su oni uspesli uprkos tome da se mnogi protive briselskom dogovoru.

Šef delegacije EU u Srbiji Venasan Dežer je na tom skupu rekao da su za EU posebno važni građani i njihovo mesto i položaj kako u Uniji tako i u državama koje teže ulasku EU i zato u procesu pregovora kada se ocenjuje neka zemlja to pitanje je značajno.

"Mi se sada krećemo na važnom putu za Srbiju i verujem da ćemo videti da prava ne postoje samo na papiru već da se i sprovode", rekao je Dežer i dodao da "EU nije lek i raj za sve, ali je važno kako građani gledaju na taj proces i da učestvuju u njemu.

On je ukazao na značaj nezavisnih regulatornih tela poput zaštitnika građana i poverenika za informacije od javnog značaja i istakao da ona treba da imaju odgovarajuća finansijska sredstva.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nenad

Srbija ima preko 9 miliona stanovnika,samo to niko od naših političara ne sme da pomene ni Jelku ni bilo kom eu političaru.

Čagalj

Gosn Jelko mnogo se "zahvaljujemo" vama i briznima iz eU ali nemojte da nas vodite vise u eU kad vas lepo molim. Dosta nam je brige vas i slicnih koji govore albanski jezik kad udju u skupstinu Srbije. Vidim da je vasoj maticnoj drzavi mnogo dobro u toj eU pa ste odlucili da i nama bude tako "dobro". Hvala nismo zainteresovani za razliku od naseg dezorjentisanog rukovodstva!!!

Bg

Ma daj vise ,te zeleno svetlo,te datum,te uhapsite haske optuzenike,te priznajte Kosovo,sta nece sve jos izmsliti, a Hrvate primise bez razmisljanja a isti problemi su kod njih kao i u Srbiji,jednostavo se igraju se snama morate ovo,morate ono,jos nas i borbandovali,sta nam sve ne uradise i opet nas nece,nema od eu nista danas hoce sutra bi nas vec primili....

special image