Poslanici bi trebalo da danas raspravljaju o izmenama i dopunama Zakona o ministarstvima, čije je usvajanje preduslov za rekonstrukciju Vlade, međutim, veći deo radnog vremena oni su "ratovali" zbog drugih pitanja.

Ko je putovao na Himalaje, Goč i Hvar, kome je Miroslav Mišković kupovao avionsku kartu, da li je potreban alko-test za poslanike i da li ministar zna da prevede na srpski ono što je pročitao - bile su udarne teme oštre polemike koja je obeležila današnje skupštinsko zasedanje o Predlogu izmena i dopuna Zakona o ministarstvima.

Prva oštra polemika izbila je između lidera LDP Čedomira Jovanovića i ministra pravde Nikole Selakovića nakon Jovanovićeve kritike predloženih izmena zakona.

Jovanovića je najpre poslanik sa liste SNS Marjan Rističević upitao koliko je koštalo njegovo "zimovanje-letovanje na Karakorumu", a ministar pravde je konstatovao da je "neozbiljno upućivati kritike sa Hvara, iz Pakistana ili sa Karakoruma, gde ski-pas košta više 80.000 evra".

"Da li taj ima kredibilitet da priča građanima i da li 20 minuta besmisla i citiranja sopstvenog teksta iz nekih novina građanima uopšte treba", upitao je Selaković, nakon čega je Jovanović pozvao ministra da "pokuša da prevede na srpski jezik" ono što je pročitao.

"Kada kažem na srpski, da li znate šta to znači, pošto sebe smatrate Srbinom? To znači - reci šta misliš, nemoj da petljaš, da stenješ. Kažete da ste šest meseci pratili rad vlade pa ste se onda setili Dinkića. Što ne kažete - šest meseci rušimo Dačića, gde su vam sada oni džakovi sa glasačkim listićima, recite da ste došli na vlast na prevaru", rekao je Jovanović.

Dodao je da ga raduje pominjanje njegovih vanpolitičkih aktivnosti ali da one nisu tema zasedanja, te dodao da se popeo na najviši vrh na svetu, odneo tamo srpsku zastavu i o tome je snimljen film u kom, kako je istakao, Srbi nisu prikazani kao vandali.

Uz to je rekao i da njemu "Mišković nije plaćao avion", a da dokle god radi ima novca da ga troši i da će ga trošiti kako hoće.

"Neću valjda da idem na Romaniju", rekao je Jovanović, koji je zatim kritikovao Selakovićevo "reformisano pravosuđe".

Selaković je Jovanovićeve zamerke na predlog zakona ocenio kao posledicu pravnog neiskustva.

"A ako nekome smeta srpski jezik na kome sam govorio, onda neka prevede na srpski jezik ime svoje stranke", poručio je ministar.

U polemiku se na kratko uključila i poslanica LDP Judita Popović koja je ministra upitala "koliko su koštale čokoladice kojima je častio haške zatvorenike" i "da li je Ratko Mladić jedan od kandidata za ministra".

Zamenik šefa poslaničke grupe naprednjaka Zoran Babić nadovezao se na polemiku o Jovanovićevim putovanjima rekavši da je na Goču, gde je on boravio nekoliko dana, mnogo prijatnije nego na Himalajima i da mnogo manje košta.

"I ja ću opet rado biti tamo, može svako da se penje o svom trošku i nemam problem sa te strane, ali ne mogu se od 110.000 dinara u parlamentu plaćati te bahanalije, a onda biti zabrinut za ljude koji će slati decu u školu i kako će to platiti. Objasnite kako se od plate 100.000 dinara prave bahanalije od nekoliko hiljada evra", rekao je Babić.

Poslanik libarala Bojan Đurić poručio je Babiću da ga raduje što je bio na Goču ili bilo kom drugom mestu na svetu i da poslanici mogu da pričaju ko gde putuje o državnom trošku i da se to objavi.

"Pretpostavljam da vi Stefanoviću imate najviše putovanja, vi ste predsednik parlamenta, ali nedopustivo je da se raspravlja o tome ko gde putuje o svom vlastitom novcu", rekao je Đurić.

Raspravu o putovanjima Jovanović je pokušao da prekine poručivši svojim poslanicima da "planine prepuste njemu", a da preostalo vreme za raspravu "posvete raskrinkavanju vladajuće koalicije", ali i naprednjacima da ne propagiraju kako "predsednik Srbije Tomislav Nikolić peče domaću rakiju, a onda poslanike teraju na alko test".

Novu polemiku izazvala je potom poslanica SNS Jadranka Joksimović ocenivši da "treba videti ko je od poslanika pod dejstvom alkohola ili nekih drugih opijata".

"Hajde da vidimo ko je pod dejstvom alkohola ili drugih opijata, jer se ovako ne može raditi u skupštini. Nema drugog načina da se odgovori na iracionalnost i bezobrazluk koji možda i nisu deo pojedine ličnosti. Ja u to želim da verujem", rekla je Joksimović.

U "priču" o alkoholizmu uključio se i šef poslaničke grupe DS Borislav Stefanović.

"Da sprovedemo taj test nisam siguram da bismo imali kvorum", ocenio je on.

Poslanik DS Dragan Šutanovac poručio je da sada poslanici "imaju intervenciju da rade alko test".

On je zatražio pauzu u radu, jer se ne raspravlja po dnevnom redu i poručio onima "koji su nervozni zbog šanka da odu do njega, jer Srbija čeka rekonstrukciju o kojoj se priča šest meseci".

Strasti je pokušao da smiri poslanik na listi LDP Žarko Korać, koji je ukazao da će kada počne rasprava o ličnosti, imovinskom stanju i drugim ličnim stvarima, parlament završiti sa teškim incidentom.

On je ministru Selakoviću poručio da se od njega očekuje, kao što se uvek očekuje od predstavnika vlasti, da pokaže više tolerancije, jer je posao opocizije da kritikuje vlast.

Onda je u poslepodnevnom "prepucavanju" dotaknut i slučaj "apokalipse".

Srpska napredna stranka mora da reši krizu, nivoa i dubine apokalipse, koju joj je ostavila prethodna vlast, smatra naprednjak Zoran Babić, dok šef poslanika DS Borislav Stefanović ocenjuje da će naprednjaci biti "jahači apokalipse".

Stefanović je rekao da je vlada premijera Srbije Ivice Dačića "pala" i da nije ostavila samo tigrove "koje naprednjaci treba da jašu".

"Činjenica je da ćete gospodo naprednjaci biti jahači, ali ne tigra, nego apokalipse", rekao je Stefanović, koji je ocenio i da bi, kada se već prenose sednice stranačkih organa pojedinih sranaka, "na čijim stolovima se mogu videti zelene jabuke", bilo korektno da se prenose sednice i drugih stranaka vladajuće koalicije.

Babić je na to odgovorio da je zelena jabuka simbol zdravlja u svetu i da je upravo to ono što predstavlja SNS.

"Rekli smo da smo spremni da zajašemo krizu koja je kao divlji tigar. Mi moramo da rešavamo krizu nivoa i dubine apokalipse koju nam je prethodna vlast ostavila", ocenio je Babić.

Opozicija od samog početka sednice negoduje, jer "nije dobila dovoljno vremena da se pripremi" za izmene zakona koji je na dnevnom redu.

Pre nego što su izmene iznete pred poslanike usvojili su ih skupštinski odbori za pravosuđe i za ustavna pitanja.

Kako je članovima odbora obrazložio ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković tim predlogom zakona Ministarstvo finansija i privrede razdvaja se na dva zasebna ministarstva, ali se i dopunjuju nadležnosti Ministarstva spoljnih poslova kada je reč o dijaspori i Ministarstva pravde i državne uprave u vezi sa elektronskom upravom.

Opozicija je uz negodovanje dočekala početak rasprave. Poslanik Demokratske stranke Janko Veselinović rekao je da su poslanici očekivali da izmene zakona obrazloži premijer Ivica Dačić, a ne ministar pravde Nikola Selaković, što, kako je rekao, neodgovorno i pokazuje stanje u Vladi u kojoj "Dačić i nije predsednik, već je to Vučić".

"Ako ste imali šest meseci za rekonstrukciju, trebalo bi da nam date makar šest sati za pripremu, a stavili ste nas u poziciju da jutros između devet i deset čitamo zakon, pripremimo amandmane i pripremimo se za raspravu", rekao je Veselinović.

Šef poslaničke grupe DS u skupštini Borko Stefanović ocenio je danas da je jasno da je vlada Ivice Dačića pala i da je nova -  vlada Aleksandra Vučića.

Stefanović je novinarima u parlamentu rekao da se u skupštini dešava neviđena parlamentarna opstrukcija od strane vlasti i da je na sceni "potpuna farsa koja se pretvara u komediju".

On je rekao da se šest meseci radi na rekonstrukciji da bi se promenila jedna reč u predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o ministarstvima, odnosno da se Ministarstvo finansija i privrede deli na dva dela.

Prema njegovim rečima, najveći problem je to što nema stručnosti, nema plana, niti se zna šta će ko da radi, a još uvek se ne zna ni ko su budući ministri jedan dan pre izbora nove vlade, s obzirom da je, kako je naveo, "prošla vlada Ivice Dačića pala, i to je jasno, i da je ovo je vlada Aleksandra Vučića, gde nema promene politike, već kontinuitet i grabež za foteljama i privilegijama".

On je rekao da će DS podneti amandmane u kojima zahteva imenovanje ministarstva za ekologiju, kao i nekoliko amandmana vezanih za ministarstvo poljoprivrede.

Jovanović je rekao da je Vladu Srbije nemoguće rekonstruisati jer bi rekonstrukcija podrazumevala davanje odgovora na pitanje šta je zajednički cilj stranaka vladajuće većine i šta je nova politika kojom vlada misli da dođe do tog cilja.

"Previše su velike posledice vaših postupaka, neodgovornosti i stranačke zaslepljenosti. Zašto nise formulisali novu politiku, pa u skladu sa tom novom politikom potražili nove ljude", rekao je Jovanović.

On je naveo da LDP insistira na vladi od 12 ministarstava kao i da se država povuče iz svih sektora u kojima "pravi štetu" , dodajući da ne očekuje podršku vlade za amandmane koje su liberali podneli.

Jovanović takođe smatra da SNS govori da ide u rekonstrukciju vlade da ne bi bilo vanrednih parlamentarnih izbora, iako "samo za njih radi".

"Pominjete izbore i kažete da u rekonstrukciju idete da se izbegnu, a samo o njima mislite i za njih radite. Što se nas tiče, vaša vlada ne može da očekuje bilo kakvu podršku LDP-a", rekao je Jovanović koji smatra da će izbori biti održani nakon kosovskih izbora, u decembru.

Jovanović je rekao i da vladajuća koalicija nema osećaj odgovornost i upitao zašto bi lični odnosi u vladajućoj koaliciji bili tema za sve građane Srbije, "za stotine hiljada ljudi koji su bez posla i roditlje čija deca treba da krenu u školu".

Prema njegovim rečima, rekonstrukcija predstavlja "šest meseci torture Srbije", koja je na kraju rezultirala smenom Mlađana Dinkića.

"Uništili ste 20 godina života ove zemlje, onda ste se presvukli i skinuli bedževe", rekao je Jovanović i pozvao ministra pravde i državne uprave Nikolu Selakovića koji je predstavljao izmena zakona da pokuša da prevede na srpski jezik ono što je pročitao.

"To su fraze i reči bez sadržaja, nemoguće je rekontruisati ovakvu vladu", smatra Jovanović.

Na niz primedbi koje su opozicioni poslanici izneli u raspravi o izmenama Zakona o ministarstivma odgovorio je Aleksandar Vučić. On je istakao da će u budućoj vladi biti tri od pet ministara koji nikada nisu pripadali Srpskoj naprednoj stranci i rekao da ne veruje da neko može da im nađe mane.

Prvi potpredsednik vlade poručio je demokratama da u mnogim sferama ima problema, ali da je upravo njih poslušao kada su govorili da stranci mogu da budu članovi vlade.

"Vi ste rekli da je to patriotsko pitanje, da imamo mlade i stručne u inostranstvu, ali šta god da uradite nije dovoljno dobro", rekao je Vučić.

Vučić je dodao da neće ni pokušavati da kaže da je slika realnosti idealna, ali je naglasio da je u mnogim sferama neuporedivo bolja nego kada je DS bio na vlasti i naveo da je, na primer, procenat nezaposlenih nešto niži nego pre godinu dana, a da će biti zadovoljan kada bude spuštena ispod 20 odsto.

Pre nekoliko godina procena nezaposlenih bio je 14,6 posto, rekao je Vučić i dodao da je "neko napravio taj rast geometrijskom progresijom".

Vučić je takođe negirao primedbe opozicije da je hrana najskuplja u Srbiji, rekavši da svakom ko ima mala primanja to tako izgleda, ali da je daleko od najskuplje hrane u regionu i Evropi.

Kada je reč o lekovima za decu, lider naprednjaka je rekao i da je teško stanje u zdravstvu zbog kriminalnih radnji i malverzacija i da će se teško isplivati iz takve situacije u naredne dve ili ti godine, ali i da nije moralno da naprednjacima o tome drže pridike demokrate, jer su njihove vlade dovele do uništenja fonda za zdravstva i farmaceutskih kampanija.

Vučić se dotakao i stranih investicija i subvencija koje država daje, rekavši da bez subvencija Srbija neće moći da privuče ozbiljnije investitore, a ako je neko ukrao neki novac, onda to treba jasno i da kaže.

On je dodao da je saglasan sa primdbama da postoje problemi u pravosuđu i da će to da se "vuče" još nekoliko godina, ali da će posle toga Srbija imati uređen sistem i naglasio da je nedopustivo da postoje nerešeni problemi iz 1996. godine.

"Nikada se nismo mešali u sudske presude, nikada nijednog sudiju nismo pozvali ni za jedan pedmet, mislite da su nam se sve presude svidele.. Jedino smo reagovali za pokušaj atentata na Vuka Draškvića u Budvi, jer je neverovatno da nema pomagača. Ni povodom Kosova ni drugim povodom nismo vršili pritisak", naglasio je Vučić.

On se osvrnuo na prepodnevu raspravu i rekao da je video kako ona teče kroz različite izjave i kako se kampanja vodi.

"Znam kada neko kaže - radili ste to Dačiću da biste ustoličili Vučića, da bi oni uzeli svu vlast, a to da Vučić hoće izbore da bi ozvaničio autokratiju koja već postoji nisam želeo ni da komentarišem. Izbora nema, ja sam jedini koji je dobrovoljno napuistio ceo resor, jer ne mogu da obavljam taj posao na valjan način i to sam rekao", rekao je Vučić.

Prvi potpredsednik vlade je dodao da zna kome su problem SNS i Vučić a kome nisu.

"Žao mi je zbog nekih koji pogrešno vide i nadam se da im u budućnosti neću biti problem, a ne morate da izmišljate razloge da biste napadali stranku, jer niko nigde nije nikome pretio ni na koji način", istakao je Vučić.

On je precizirao da, ukoliko je minsitar pravde Nikola Selaković danas u raspravi u nečemu pogrešio, jer je rekao da za nešto što je izgovoreno u skupštini može da sledi krivična prijava, tu je pogrešio jer to ne bi bilo u duhu parlamentarne prakse, a kako je istakao, sve ostalo je bila hajka na njega i SNS.

"To što ćete da dobacujete nimalo me neće poremetiti i uplašiti, to slušam svaki dan", rekao je Vučić.

Na predložene izmene Zakona o ministarstvima amandmane će uložiti opozicione poslaničke grupe LDP, URS i DS, dok DSS, LSV, ZSS i SVM to neće učiniti.

Šef poslaničke grupe DSS Slobodan Samardžić je rekao da ta stranka neće podržati predložene izmene Zakona o ministarstvima, kao i da neće uložiti nijedan amandman na taj zakonski predlog.

DSS, rekao je Samardžić, smatra da je aktuelna vlast pitanje "rekonstrukcije devalvirala i bacila u političko blato", zbog čega "nikakva rasprava o amandmanima ne bi dala doprinos".

Amandmane neće uložiti ni LSV, a šef te poslaničke grupe Bojan Kostreš je rekao da ulaganje amandmana nema smisla jer do sada nijedan amandman te stranke nije usvojen, dodavši da je cela priča o rekonstrukciji vlade organizovana po principu "drži vodu dok majstori odu".

Ni Zajedno za Srbiju neće ulagati amandmane na predloženi zakon, rekao je Tanjugu šef te poslaničke grupe Dušan Petrović, koji je naveo i da neće podržati predloženo zakonsko rešenje.

Amandane na izmene Zakona o ministarstvima neće uložiti ni Savez vojvođanskih Mađara, potvrđeno je Tanjugu u toj stranci.

Sa druge strane, LDP, URS i DS najavljuju amandmane na izmene Zakona o ministarstvima.

Kako je Tanjugu rečeno u LDP, liberali će uložiti šest amandmana među kojima je i zahtev da sva ministarstva najkasnije do 31. oktobra ove godine sačine plan svoje reorganizacije, ukidanje nepotrebnih radnih mesta i efikasnijeg trošenja javnih sredstava.

Liberali traže da ministarstva usvoje pravilnike o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta u skladu sa planom koji usvoje.

Šef poslaničke grupe URS Vladimir Ilić rekao je da je ta stranka podnela nekoliko amandmana na predlog zakona, između ostalog i na ideju da se razdvoje ministarstva finansije i privrede.

"Smatramo, bez obzira na personalno rešenje, ko god da bude ministar finansija, odnosno privrede, da je racionalno da to bude objedinjeno, jer su interesi oba ministarstva veoma često sukobljeni", objasnio je Ilić.

Amandmane na predloženi zakon pripremila je i DS, a šef poslanika demokrata Borislav Stefanović precizirao je da ta stranka traži formiranje ministarstva za ekologiju, kao i da će uložiti još nekoliko amandmana veza.