Odluka je objavljena uz obrazloženje da obeštećenje mogu zahtevati države, ali ne i privatna lica, javio je danas radio Dojče Vele.

Tužba zbog bombardovanja mosta u srpskom mestu Varvarin 30. maja 1999. godine je prošla kroz sve instance nemačkog pravosuđa i sada je nemački Ustavni sud stavio tačku na taj slučaj, naveo je nemački radio.

U obrazloženju suda navodi se da ne postoji međunarodnopravno zasnovana mogućnost za obeštećenje u ovakvim slučajevima. Sud dodaje da nije dokazana ni povreda pravila službe, kako se navodi u tužbi.

U obrazloženju se kaže da ne postoje "opšta pravila međunarodnog prava po kojima pojedinci prilikom kršenja humanitarnog međunarodnog prava imaju pravo na nadoknadu štete".

Međutim, sudsko veće je izričito naglasilo da izbor vojnih ciljeva može biti predmet sudskog razmatranja. Nemački avioni nisu bili direktno uključeni u napad na most, ali su nemački "Avaksi" bili uključeni u osmatračku podršku akcije.

U obrazloženju se takođe dodaje da nemački vojnici nisu prekršili svoja pravila službe jer nije dokazano da su nadležni oficiri bili informisani o konkretnim okolnostima planiranog napada.

Osim toga, Nemačka je, kako se navodi, bila uključena samo u "preventivno sastavljanje liste mogućih ciljeva na kojoj jeste bio i varvarinski most", ali, kako sud smatra, "time nije doneta odluka o napadu na most".

Tek pri donošenju konkretne odluke da se most napadne potrebno je postupiti sa posebnom pažnjom, ali u toj odluci Nemačka nije uzela učešće, niti je, kako to nalažu pravila NATO, bila obaveštena o predstojećem izvođenju konkretnog napada.

U napadu aviona NATO 30. maja 1999. godine, poginulo je 10, a povređeno 30 civila, od čega njih 17 teško.