Izmene utvrđuju da se javnim preduzećima, društvima kapitala i njihovim zavisnim društvima za još godinu dana produži rok za podnošenje zahteva za upis u prava svojine.

Vlada je predložila izmene tog zakona jer prvobitni rok od dve godine ističe danas, a veliki broj preduzeća još nije podneo zahtev za upis prava svojine u javnoj evidenciji o nepokretnostima i pravima na njima.

Za izmene tog zakona glasalo je 131 poslanika vladajuće koalicije, a protiv je bilo 15 poslanika opozicije.

Izmene Zakona o javnoj svojini stupiće na snagu danom objavljivanja u "Službenom glasniku".

Usvajanju izmenama tog zakona prethodila je žustra polemika poslanika vlasti i opozicije.

U raspravi su Demokratska stranka (DS) i Liberalno demokratska partija (LDP) zatražili odgovornost direktora javnih preduzeća koja nisu upisala svoju imovinu.

Poslanici DS-a i LDP-a nisu bili zadovoljni odgovorom ministra finansija Lazara Krstića, koji je kazao da od 803 javnih preduzeća 29 odsto njih ne sarađuje ili nije sarađivalo, i poručio da će se prvo popisati imovina javnih preduzeća, a potom odlučiti šta će biti s njom.

Na insistiranje poslanika DS-a i LDP-a, ministar je naveo da su javna preduzeća dostavila "neke informacije", ali da se ne zna koliko bi njih moglo da se na osnovu toga upiše u evidenciju.

Krstić je kazao da će upisom imovine javnih preduzeća biti poznata "dijagnoza stanja" i naveo da se odluka o sudbini javnih preduzeća neće donositi "preko kolena" niti na osnovu toga ko im je direktor i iz koje je stranke, nego na osnovu toga kako to preduzeće posluje.

"Hoćemo da imamo jasnu sliku o tome", kazao je Krstić i poručio da  će se tek nakon popisa imovine donositi odluka o tome kako da se ta preduzeća transformišu i u kom roku.

U raspravi u kojoj se pominjalo i čija "bulumenta" je išla u kampanju za lokalne izbore u Vrbasu i situacija u Beogradu, predsednik parlamenta Nebojša Stefanović, koji se obratio iz skupštinske klupe kao poslanik vladajuće Srpske napredne stranke, rekao je da se prethodna vlada koju je predvodila DS "ubila od efikasnosti i nije stigla ništa da popiše".

"Čini mi se da su vrlo uspešno neki ljudi počeli da popisuju njihovu imovinu po različitim ostrvima, stranim bankama i of-šor kompanijama. Mislim da je to suštinski problem zašto ovaj posao nije bio ranije urađen", rekao je Stefanović odgovarajući na kritike poslanika DS-a što se za još godinu dana produžava rok za upis svojine.

Stefanović je u tom kontekstu pomenuo slučajeve Razvojne banke i Agrobanke i ono što je urađeno u Vojvodini i zato optpužio prethodnu vladu na čijem je čelu bio DS.

Zamenik šefa poslaničke grupe DS-a Janko Veselinović kazao je da vladajuća koalicija vodi "alibi politiku", jer joj je za sve neko drugi kriv.

"Nisam siguran gde ste vi, da li ste tu, da li ste tamo da li ste na stepeništu? Ne mogu da nađem vas položaj sasvim precizno", poručio je Veselinović Stefanovću i dodao da se vlada igra "kao konji vrani ispred parlamenta".

Nebojša Stefanović je kazao da Veselinović ima problem da locira ne samo njega, nego i neke opštine u kojima je DS na vlasti poput Srbobrana.

Veselinović je naveo da vladajuća većina ima odgovornost što se ne sprovodi zakon bez ijedne sankcije za prekršioce, bilo da se radi o direktoru Železnica Dragoljubu Simonoviću ili direktoru Srbijagasa Dušanu Bajatoviću.

On je kazao da nema mogućnosti da javna preduzeća preuzmu na sebe obaveze kredita jer nemaju upisanu imovinu, ne mogu da stave hipoteku i njihov dug se prikazuje kao javni dug navodeći da će vlast novac iz Ujedinjenih Arapskih Emirata morati da "upumpa" u velike gubitaše.

Poslanik LDP-a Bojan Djurić pridužio se zahtevu Transparentnosti Srbije i zatražio od predsednika parlamenta informaciju koliko je koštala sednica u petak, 4. oktobra, kada se u načelu razmatrao predlog izmena Zakona o javnoj svojini i danas kada se raspravlja o amandmanima.

"Slažem se sa inicijativom Transparentnosti Srbije da se obračunaju troškovi nepotrebnog zasedanja parlamenta po ovom osnovu i da za to odgovaraju solidarno direktori onih preduzeća koji nisu ispunili obavezu i doveli čitav parlament u ovu situaciju da na ovaj način radi. To je isto javna svojina", kazao je Djurić.

Šef poslaničke grupe LDP-a Čedomir Jovanović negodovao je zbog načina na koji je predsedavajuća Vesna Kovač iz Ujedinjenih regiona Srbije vodila početak današnje rasprave ocenjući da su replike bile "bespotrebno traćenje vremena".

"Došli smo isključivo zbog toga što smatramo da je to naša politička obaveza prema ljudima koji su za nas glasali. Nismo, iako je nedelja, u bašti nekog beogradskog kafića, nego u Skupštini raspravljamo o ozbiljnim zakonima. Ako niste u stanju da obezbedite atmosferu koja je adekvatna, neka to radi neko drugi. Ako nema nikog drugog, neka odemo na izbore da izaberemo one koji su u stanju i za tako nešto sposobni", poručio je Jovanović predsedavajućoj.

Krstić je pred poslanike došao danas prvi put nakon izbora na mesto ministra finansija.

Inače taj zakon u petak, 4. oktobra obrazlagao je ministar regionalnog razvoja Igor Mirović.

Poslanik DS Janko Veselinović na početku rasprave je rekao da su se poslanici okupili danas zbog "nesposobnosti vlade" koja je imala godinu dana da sprovode zakon o javnoj svojini.

"Gospodine Krstiću, vlada nije učinila ništa da taj zakon bude primenjen", rekao je Veselinović ministru.

Inače, on je negodaovao i što nema direktnog prenosa sednice parlamenta, jer se prenosi centralna proslava povodom 1.700 godina Milanskog edikta u Nišu navodeći da će prenos sednice verovatno biti "u noćnim satima".