Dačić je, na Regionalnoj konferenciji šefova policija, rekao da se Srbija prethodnih godina sučava sa dvostrukim problemom - porastom ilegalnih emigranata koji ulaze u Srbiju, ali i povećanim brojem zahteva ljudi iz Srbije za azil u drugim zemljama.

On je dodao da se Srbija istovremeno suočava i sa pritiscima Evropske unije da se taj broj što hitnije smanji, zbog čega je i preuzet niz konkretnih mera.

Dačić je rekao i da je u prvoj polovini ove godine nastavljen trend porasta broja ilegalnih migranata koji ulaze u Srbiju.

"Sprečeno je više od 6.000 ilegalnih prelazak, što je pad za 32 odsto u odnosu na prethodnu godinu, kad je sprečeno oko 9.000", rekao je Dačić.

Najveći pritisak, dodao je Dačić, zabeležen je na srpsko-mađarskoj i srpsko-hrvatskoj granici.

Premijer i ministar policije je rekao i da se Srbija nalazi na tranzitnoj ruti koja vodi od Turske i Grčke preko Srbije do Mađarske, da većina ilegalnih migranata ili tranizita ili ostaje neko vreme u Srbije zloupotrebljavajući institut prava na azil.

Prema njegovim rečima, oni su najčešće iz Avganistana, Palestine i Pakistana, a njihov broj u prethodnim godinama je porastao.

"Sve države Balkana suočavaju se sa ilegalnom migracijom koja je intenzivirana poslednjih godina zbog vizne liberalizacije, ali i situacije Bliskom istoku", rekao je Dačić i dodao da je potrebno da države regiona zajedno rade na rešavanju tog problema kako bi Balkan bio sigurnije mesto za život.

Problem, naravno, nisu samo emigranti, a bez zajedničkog rada u regionu nema ni pravog suprotstavljanja organizovanom kriminalu.

Dačić je naveo da je MUP Srbije oduvek značajan partner u borbi protiv organizovanog kriminala u regionu, koji je, kako je rekao, prekograničan i transnacionalan.

"Samo zajednička saradnja država regiona može pomoći u brobi protiv krijumčarenja narkotika, vozila, oružja, trgovine ljudima, falsifikovanja novčanica", rekao je Dačić.

Direktor italijanske policije Alesandro Pansa istakao je da njegova zemlja ima 13 oficira za vezu na teritoriji Balkana i da je veoma zainteresovana za saradnju sa zemljama regiona.

"Cilje je neutralizovanje svih organizacija koje se bave ilegalnim poslovima na Balkanu i šire svoj uticaj na EU", rekao je Pansa dodavši da je od 2006. godine do danas "razbijen veliki broj kriminalnih organizacija".

U radu konferencije učestvuju predstavnici policija Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Makedonije, Grčke, Mađarske, Crne Gore, Moldavije, Republike Srpske, Rumunije i Slovenije.