Tadić je tokom posete Vašingtonu, gde je razgovarao sa predstavnicima vladinog i nevladinog sektora, rekao da je svestan da u SAD postoji percepcija da je aktuelna vlada u aspektima evropskih integracija i rešavanja odnosa sa Prištinom bila efikasnija od vlade u kojoj je većinu imala njegova Demokratska stranka.

On je, međutim, istakao da je prethodna vlada bila suočena sa velikim otporom u svojim nastojanjima da odbrani legitimne interese Srbije na Kosovu i očuva unutrašnju stabilnost.

"Današnji učesnici u vladi Srbije su bili neki od ključnih oponenata naših rešenja vezanih za Kosovo, pre svega na samom Kosovu i Metohiji smo se suočavali sa velikim iskušenjima", kazao je Tadić u Nacionalnom institutu za demokratiju.

Tadić smatra da nova srpska vlada nema opoziciju koja postavlja "tako teške okolnosti za rešavanje kosovskog problema", kao što je imala njegova vlada.

Bivši predsednik Srbije rekao je u Nacionalnom institutu za demokratiju da je pozitivna stvar koju je sadašnja vlada uradila postizanje Briselskog sporazuma, ali je napomenuo da je to politički proces koji je započela prethodna vlast, dijalogom sa Prištinom kao i inicijativama u Ujedinjenim nacijama.

"Briselski sporazum nije u potpunosti ispunio moje planove iznete u programu četiri tačke, ali mislim da je to najviše što je ova vlada mogla da obezbedi kada je u pitanju KiM u datim političkim okolnostima. Sada je pitanje da li će Briselski sporazum biti moguće implementirati, imajući u vidu nove lokalne izbore na Kosovu i kakva će biti reakcija kosovskih Srba", rekao je Tadić, koji je počasni predsednik DS.

"Videćemo kako će se taj proces odvijati, ali nešto što svakako ne bi trebalo da nam se desi su novi nemiri, novi incidenti, a bilo ih je poslednjih dana sa pucanjem na predstavnike Euleksa, što je svakako jako loše za ukupni kredibilitet Srbije u svetu, a ne samo rešavanje kosovskog problema", naveo je on.

Najveća Tadićeva zamerka aktuelnim vlastima, prenosi Glas Amerike, odnosi se na ekonomske mere, s obzirom da smatra da vlada nije realizovala izborna obećanja, niti ima jasnu viziju kako da rešava ekonomske probleme.

Bivši predednik Srbije ističe da je nivo stranih investicija dramatično opao, i, mada je vlada DS kritikovana zbog zaduživanja, zaduženost je, kako je naveo, porasla za gotovo šest milijardi evra unutar samo jedne godine.

Dok istraživanja javnog mnjenja pokazuju pad podrške Demokratskoj stranci, Tadić, kao njen počasni predsednik, kaže da nije uvek zadovoljan stanjem u stranci i ističe da je potrebno da dođe do promena, ne samo zbog stranke same, već i radi političkog balansa u društvu između vlasti i opozicije, naveo je Glas Amerike.