Božović, koji učestvuje na sastanku Globalne zajednice u Londonu od 13. do 17. oktobra, rekao je da je od 1999. godine do 2012. godine na Kosovu izvršeno 8.396 etnički motivisanih napada u, kojima je, od strane albanskih ekstremista, ubijeno 666 Srba i nealbanaca, a da je kidnapovano 1.091 osoba.

On je, kako se navodi u saopštenju MUP-a, rekao i da je u tom periodu teško povređeno više od 1.200 osoba, da su pljačkane i paljene kuće, kao i da je 165 srpskih pravoslavnih crkava i manastira do temelja srušeno a da su oštećena i srpska groblja.

Državni sekretar je istakao da su to zabrinjavanjući podaci i da je neophodno da UN i EU zadrže svoje prisustvo na Kosovu i da ulože dodatne napore na unapređenju svojih kapaciteta, kako bi bili garant bezbednosti na tom području.

Božović se usprotivio njihovom smanjivanju na terenu, što predlažu privremene institucije u Prištini.

Državni sekretar se sastao sa predstavnikom EU Mišelom Savarijem, koji je rekao da će podaci o etnički motivisanim napadima na području Kosova biti preneti nadležnima u EU.

Govoreći o angažovanju srpske policije u međunarodnim mirovnim misijama, Božović je rekao da je do sad angažovano 70 policijskih službenika Srbije, među kojima je i sedam žena, a da je trenutno 13 policajaca na terenu.

Šest policajaca trenutno se nalazi u Liberiji, pet na Haitiju, dok su dva policajca angažovana na Kipru, rekao je on.

Božović je napomenuo i da je u MUP-u 80 policajaca koji ispunjavaju sve uslove i koji su motivisani za odlazak u mirovne misije i istakao snažnu podršku Srbije svim međunarodnim mirovnim misijama i njeno opredeljenje da u njima aktivno učestvuje.

Božović se sastao sa pomoćnikom generalnog sekretara UN Dimitrijem Titovim, koji je pohvalio dosadašnje učešće i angažovanje naših policijskih službenika u međunarodnim misijama i izrazio spremnost dodatnog angažovanja kao i realizaciju određenih zajedničkih obuka, treninga i programa UN.

Na sastanku Globalne zajednice, koji traje od 13. do 17. oktobra, biće analizirane politike i reforme u radu policije.

Sastanak organizuju Ujedinjene nacije, Kancelarija za vladavinu prava i bezbednosne institucije, Odeljenje UN za mirovne operacije, Odsek za policiju, u saradnji sa Institutom za globalnu bezbednost Univerziteta Daram u Londonu.