Nismo se dogovorili o konkretnom datumu", rekao je Erjavec novinarima napuštajući satanak Ministarskog saveta u Briselu i dodao da će datum održavanja međuvladine konferencije odrediti Grčka,koja od 1. januara počinje predsedavanje EU.
Prvobitno je bilo predloženo da se konferencija održi 21.januara, a Tanjugovi izvori iz EU kažu da je to i dalje najverovatniji datum.
Konferencija za štampu na kojoj će ovo biti zvanično predočeno zakazana je večeras za 21 sat.
"Ima logike da to bude 21. (januar), jer tog dana ponovo zaseda Ministarski savet ", izjavio je funkcioner EU blisko upućen u tok debate.
On je objasnio da će Grčka moći sama da sazove međuvladinu konferenciju, bez nove sednice Saveta EU.
Slovenački ministar je na konferenciji za štampu izneo i da su ministri u pregovarački okvir uvrstili dosad spornu klauzulu u kojoj se kaže da Beograd i Priština do kraja pristupnih pregovora Srbije moraju da potpišu "pravno obavezujući sporazum".
Ovoj stavci se dosad protivilo nekoliko zemalja na čelu sa Španijom, ali su one na kraju prihvatile insistiranje Nemačke da ova odredba uđe u okvir.
U pregovarački okvir koji su ministri večeras usvojili uvršćeno je i da dijalog na kraju treba da dovede do "sveobuhvatne normalizacije" odnosa Beograda i Prištine.
Nemačka je dosad insistirala na terminu "puna normalizacija", ali je na kraju prihvatila nešto blažu formulaciju koju je predložila Litvanija.
Zasedanje još uvek traje, a u "Pregovaračkom okviru" koji su ministri usvojili se kaže i da će normalizacija odnosa Beograd-Priština biti obuhvaćena poglavljem 35 "u ranoj fazi pregovora" o članstvu sa Srbijom.
Ali je navedeno i da će moći da bude uključena u druga poglavlja "u valjano opravdanim slučajevima", kao i da "Srbija mora obezbediti da njen stav prema statusu Kosova ne stvara prepreke niti utiče na primenu 'pravne tekovine' EU od strane Srbije".
Navodi se i da će, "kao deo tih napora da se usaglasi sa propisima i zakonima EU (pravna tekovina), Srbija posebno zajamčiti da usvojeno zakonodavstvo, uključujući i njene geografske razmere, ne deluje protiv normalizacije odnosa sa Kosovom".
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton podnela je izveštaj o napretku Srbije u sprovođenju Briselskog sporazuma šefovima diplomatija zemalja članica EU.
Tanjugovi diplomatski izvori navode da je "januarska" a ne decembarska odluka rezultat tvrdog stava Nemačke, koja je insistirala na januaru, ali da su faktor u odlučivanju bili i predstojeći božićni praznici, zbog kojih je bilo teško "uglaviti" konferenciju u raspored rada Saveta EU.
Ketrin Ešton je izvestila šefove diplomatija EU da je Srbija ispunila sve uslove da otvori pregovore o pridruživanju i pozvala ih da počnu pregovore, saznaje Tanjug iz eksluzivnog uvida u tekst izveštaja.
"Kao što sam već učinila prošlog juna, i kao što ovaj izveštaj pokazuje, danas vas pozivam da priznate da su ispunjene sve bitne tačke aprilskog (Briselskog) sporazuma", piše u govoru koji je Ešton pripremila za današnji sastanak Saveta za opšte poslove u Briselu.
"Ako se slažete s ovom konstatacijom, nadam se da ćete se složiti da prvom međuvladinom konferencijom zvanično otvorite pregovore sa Srbijom najkasnije u januaru 2014", poručuje Ešton.
Visoka savetnica je sinoć izjavila novinarima da je Srbija ostvarila impresivan napredak u normalizaciji odnosa sa Prištinom i da je vreme da se otvore pregovori o pridruživanju sa Evropskom unijom.
"Već sam prenela Savetu ministara koliko sam impresionirana napretkom u normalizaciji", rekla je Ešton novinarima posle prvog dana sastanka Ministarskog saveta u Briselu.
"Kada se pogleda šta je postignuto, vidi se da smo otišli dalje i dublje nego što sam mislila da je moguće", rekla je ona.
Ešton je izjavila da se sada radi na primeni "finih detalja" u vezi sa primenom briselskog sporazuma u oblasti pravosuđa.
"Rekla sam ministrima da treba da ispunimo ono što smo obećali i krenemo sa međuvladinom konferencijom sa Srbijom", navela je Ešton na konferenciji za novinare.
U pet stranica dugačkom dokumentu u kome se opisuje napredak u primeni Prvog sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine Ešton do detalja opisuje sve što je dosada postignuto u nizu oblasti, počevši od održavanja lokalnih izbora do policije i funkcionisanja Integrisanih prelaza na administrativnoj liniji (IBM).
Kada je reč o pravosuđu, u vezi sa kojim predsednik vlade Srbije prošlog petka nije uspeo da se dogovori sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem, Ešton kaže da je "ima još posla oko suda u području Mitrovice i ustanoviti tačan broj pravosudnih kadrova u tom sudu".
"Na Kosovu će postojati jedan Vrhovni i Apelacioni sud, a u Mitrovici jedan Osnovni sud i osnovni tužilac, čime će pravosudni kadrovi kosovskih Srba prvi put biti integrisani u kosovsko pravosuđe za sva vremena", piše u dokumentu.
"Iz gore navedenog je jasno da je Srbija ispunila sve ključne obaveze, pogotovo time što je prihvatila jedan Osnovni sud i jednog osnovnog tužioca za područje Mitrovice", kaže visoka predstavnica.
Zvezda dobila derbi posle drame: Partizan skupo platio za greške, Kalinić stavio tačku!
"Kome treba ova smejurija?": Željko Obradović povisio ton pred novinarima posle poraza u derbiju
Zvezdina pobeda za glavobolju Partizana: Dva poteza rešila derbi, ovo su plusevi i minusi "večitih"
Obradović pokazao srednji prst dok je pričao o sudiji: "Ja njemu na engleskom i na 'Vi', a evo šta mi je odgovorio"
"Nije bilo pet sekundi, a svirano je!": Partizanov Amerikanac kritikovao odluku sudija u završnici derbija