On je podsetio da je Privremeni organ agresivnim merama štednje i prolongiranjem investicija sprečio bankrot.

"Uspeli smo da izbalansiramo prihode i rashode i da potrošimo samo onoliko koliko imamo", istakao je Mali.

Tada je utvrđeno, kako je rekao da gradu nedostaje 7,4 milijarde dinara kako bi pokrio troškove do kraja godine.

U budžetu Beograda za narednu godinu, za prva tri meseca predviđeni su prihodi u iznosu od 13,8 milijardi dinara, a rashodi od 27,3 milijarde dinara.

"Za prva tri meseca naredne godine je najlakše da nađemo nepotrebne izdatke i krenemo da štedimo. Moram da kažem da to nije lako u zimskim mesecima. Ideja je da niko ne ostane bez novca, ali da svi stegnemo kaiš. Postoji veliki potencijal u smanjenju troškova, pre svega u javnim komunalnim preduzećima", naglasio je Mali u emisiji „U centru" Studija B.

Prema njegovim rečima, u budžetu grada postoji trend smanjenja prihoda, dok povećanje troškova i zaduženost rapidno rastu.

On je istakao da će se Beograd suočiti sa više od 500 miliona evra duga, dok je predviđeno da prihoduje svega 60 milijardi dinara. Prema svim finansijskim pokazateljima, to je izuzetno visoka zaduženost kada imate sličan prihod kao i rashod, upozorio je Mali.

On je podsetio da je od 20. novembra, od kada funkcioniše Privremeni organ, održan veliki broj sastanaka sa sekretarima i direktorima javnih preduzeća, u cilju da Beograd u ovom prelaznom periodu normalno funkcioniše.

Iz tog razloga je, kako je naglasio, i došlo do zakonskog razrešenja nekoliko sekretara i direktora, od kojih je većina sama dala ostavke ili im je istekao mandat, uz komentar da u tom slučaju stranačka pripadnost nije bila bitna.

"Čudan je način upravljanja u beogradskim javnim preduzećima, i to treba menjati. „Parking servis" može samostalno da zarađuje. „Zelenilo – Beograd" je uradilo dosta da najmanje zavisi od gradske kase, dok je najteža situacija u Gradskom saobraćajnom preduzeću koje i dobija najviše subvencija od grada", istakao je Mali.

On je naglasio da je obavljeno nekoliko sastanaka sa predstavnicima „Bus plusa" i „Apeksa" na kojima je analizirano dosadašnje poslovanje sa gradom.

Mali je negirao da je PKB profitabilno preduzeće i rekao da mu je potrebno restrukturiranje, jer ima dug od oko 100 miliona evra.

On je takođe upitao da li je PKB bio potreban gradu u trenutku kada je namera da subvencije budu što manje.

Takođe, prema njegovim rečima, grad će nastaviti da pomaže sve ugrožene kategorije stanovništva, poput penzionera, trudnica i osoba sa invaliditetom.

Što se tiče povećanja poreza na imovinu, Mali je objasnio da ne treba da bude veće od 80 odsto i da je ta mera usklađena sa zakonom na republičkom nivou i podsetio da je prvobitno bilo predviđeno da porez u pojedinim zonama bude viši i do 300 odsto.

Mali je rekao da projekat „Beograd na vodi" treba da pomogne gradu da sam zarađuje.

On je ukazao da je reč o 100 hektara ekskluzivne zemlje koju treba iskoristiti na bolji način, koji će omogućiti nove investicije, tačnije milion i po kvadrata poslovno-stambenog i komercijalnog sadržaja.

Na taj način bi se zaposlila domaća građevinska industrija i zaposlilo 200.000 ljudi, dok bi grad povećao atraktivnost.

"Bitno je napomenuti da iza ovog projekta stoji prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, a da će najverovatnije investitori biti iz Ujedinjenih Arapskih Emirata", rekao je on.

Arhitekta koji je uradio projekat je isti koji je projektovao Burdž Kalifu, jednu od najvećih zgrada na svetu, i centralni deo Dubaija, istakao je Mali.

On je rekao da nije poznat datum izbora u Beogradu, ali da je sve spremno za njihovo održavanje.

Ukoliko naredne godine grad Beograd sprovede mere štednje i započne razvojne projekte kao što je "Beograd na vodi", 2015. će biti izuzetna, zaključio je Mali.

Jedan od tekućih infratsrukturnih projekata prestonice je i vodovod a član Privremenog veća Beograda Nebojša Čović je najavio danas da će obrenovački i beogradski vodovod biti spojeni i da će to doprineti podizanju standarada kvaliteta života u toj gradskoj opštini.

On je, tokom obilaska radova na izgradnji vodovodne mreže u Baljevcu kraj Obrenovca rekao je da Privremeno veće Beograda pokušava da radi što efikasnije i da je uspelo da deblokira neke poslove koji su bili u zaostatku zbog procedure.

"Jedan od tih poslova je i izgradnja vodovoda u selu Baljevac", rekao je Čović, koji je obišao to mesto zajedno sa predsednikom opštine Obrenovac Miroslavom Čučkovićem.

On je naveo i da je "proceduralno problem otklonjen i da je  potpisivan ugovor između komunalnih preduzeća iz Obrenovca i Beograda".

"Kako bi kvalitet vode bio pođednak u svim delovima grada, beogradski vodovod mora da kontroliše i da vodi računa i o ovom delu Beograda", rekao je Čović, saopšteno je iz opštine Obrenovac.

On očekuje da kompletni radovi, uklučujući i spajanje dve vodovodne mreže, budu odrađeni u zadatim rokovima, "ako ne i pre" i smatra "da su ovakvi radovi popravljanje standarda življenja građana u ovom delu grada".

Čučković je objasnio da je dobijena saglasnost beogradskog vodovoda da se priključi na njihov vod kod Ibarske magistrale, navodi se u saopštenju.

Dve vodovodne mreže biće povezane u Baljevcu, rok za završetak radova je 45 radnih dana, a građana Baljevca će račune dobijati od obrenovačkog vodovoda.