"Ako se usvoje zakoni, to je siguran znak da se ne ide na izbore, nego da će Vlada Srbije uraditi ono što je rekla i sprovesti reforme u 2014. kako bi se stvorile pretpostavke za privredni rast u 2015", rekao je Radulović.
Ta izjava je usledila nakon što je na Kolegijumu Socijalno-ekonomskog saveta, kojem je prisustvovao i prvi potpredsenik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, dogovoreno je da se iz procedure povuku nacrt izmena Zakona o radu i predlozi zakona o radu i o stečaju, na čijem usvajanju insistira Saša Radulović.
Kolegijum Socijalno-ekonomskog saveta, na kojem su bili Dačić, Vučić i predstavnici sindikata i poslodavaca, u ponedeljak je odlučio da bude formirana radna grupa koja će napraviti nove izmene Zakona o radu.
Vučić izjavio je da očekuje da će novi nacrt zakona o radu biti završen za mesec, dva ili tri kroz dijalog s poslodavcima i sindikatima.
Sindikati su zbog najava da će biti usvojen novi zakon o radu, koji, kako smatraju, smanjuje prava radnika, najavljivali štrajkove.
Inače, mediji su najavili i da je moguće da Radulović, kao nestranački ministar sa ministrom kulture Ivanom Tasovcem nastavi borbu za ostvarenje ideja, ali unutar posebne političke organizacije.
A šta kažu stranke, poslodavci i sindikati
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović izjavio je danas da je bilo realno da Radulović podnese ostavku, ali da su sindikati očekivali da on bude smenjen, kako bi se pokazalo da politika kakvu je on vodio ne može da se vodi u budućnosti.
"Ovo treba da bude pokazatelj ne samo za danas i ono što je radio ministar Radulović, već i za neki budući period, i iz tog razloga smo očekivali smenu. Po nama je ministar Radulović sam uvideo da ono što je radio nije moglo da se ostvari i mislim da je to razlog zbog čega je podneo ostavku", rekao je Orbović Tanjugu.
On je rekao da su dalji planovi sindikata u ovom momentu da se, kao što je dogovoreno sa premijerom i prvim potpredsednikom vlade, u narednom periodu na sednici Socijalno-ekonomskog saveta formira radna grupa koja će raditi na zakonu o radu.
"Verovatno će i zakoni o privatizaciji i stečaju biti povučeni potpuno ili ćemo mi dati primedbe, pa će oni moći da idu u skupštinsku proceduru", rekao je Orbović.
Prema njegovom mišljenju, budući ministar privrede trebalo bi da bude "čovek iz privrede i čovek koji razume privredu, a ne neko ko dolazi iz miljea stečaja i smatra da sve treba iseći".
Predsednik Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović je ocenio da ostavka ministra privrede govori o tome da vladajuća koalicija nije u mogućnosti da sprovede reforme.
Jovanović je u saopštenju za javnost kazao da je ostavka "utoliko teža" jer je bez ministra, koncepcije i rada ostao sektor privrede, koji je, prema njegovom mišljenju, najbitniji segment za izlazak Srbije iz krize.
"Ako postoji razlog za raspisivanje novih izbora, on nije u tome ko je na kom položaju ili ministarskom mestu u sadašnjoj vladi, već u nemogućnosti te i takve vlade da pokrene i sprovede bilo kakve reforme, pa čak i one koje predlaže bivši ministar Radulović", dodaje Jovanović.
Kako se navodi LDP će Skupštini Srbije uputiti Zakon o radu Vlade Zorana Đinđića kao osnov za reformu radnog zakonodavstva.
Taj zakon je bio usvojen 2001. godine kao rezultat dogovora koji je postignut između radnika, poslodavaca i države.
"Takav dogovor nam je i danas potreban jer to jedini način da dobijemo efikasan, moderan i sprovodiv Zakon o radu", piše u saopštenju lider LDP.
Ministar građevine i urbanizma Velimir Ilić ocenio je danas da je ministar privrede bio solo igrač, ali je imao dobre namere.
"Radulović je vrlo odgovorno počeo da radi svoj posao, ali je trebalo više da sarađuje sa privrednicima, predstavnicima sindikata, ostalim članovima Vlade i premijerom", naveo je Ilić za Tanjug dodajući da je ministar privrede bio više "solo" igrač.
"Nesumnjivo je da je Radulović imao dobre namere", istakao je Ilić i izrazio očekivanje da će biti nastavljeno započeto sprovođenje privrednih reformi.
Zajedno za Šumadiju i Ujedinjeni regioni Srbije zahvalili su se danas ministru privrede Saši Raduloviću na podnetoj ostavci ocenjujući da je ona ''u interesu odbrane nacionalne ekonomije''.
''Ovaj potez ocenjujemo kao meru preduzetu u najboljem interesu odbrane njegovog (Radulovićevog) ličnog integriteta i nacionalne ekonomije'', navedeno je u saopštenju ZZŠ - URS .
Sa druge starne Unija poslodavaca Srbije (UPS) ocenjuje da ostavka Radulovića znači zaustavljanje od preko potrebnih ekonomskih reformi, što će direktno produbiti krizu, smanjiti broj aktivnih privrednih subjekata i dovesti do povećanja nezaposlenosti.
"UPS sa žaljenjem konstatuje da su opet kratkoročni politički interesi nadjačali napore za stvaranje normalnih uslova za poslovanje u nasoj zemlji, bez kojih nema razvoja privrede ni otvaranja novih radnih mesta", ističe se u saopštenju.
UPS napominje da je trebalo da promene Zakona o stečaju, Zakona o privatizaciji, Zakona o planiranju i izgradnji i Zakona o radu, budu samo prvi korak u reformi privrede koju je, kako kažu, "hrabro započeo kabinet ministra Radulovica".
Ostavka, po mišljenju UPS-a, "jedinog ministra reformatora u sadasnjoj vladi Republike Srbije", znači da ce se i dalje nastaviti sa rasipništvom i "burazerskom" politikom upravljanja javnim preduzećima koju iz svog džepa placaju svi građani Srbije, dodaje se u saopštenju.
Haos na kraju i poraz Crvene zvezde: Teo promašio za produžetak, sudije u prvom planu!
Partizan želi da prekine crni niz: Istorijski susret slavnih trenera, ne zna se kome je pobeda potrebnija
Ognjen Dobrić nestao iz ekipe Zvezde: Janis Sferopulos ne računa na "vojnika" crveno-belih
Predrag Mijatović podigao ton: Kakve veze ima Vučić s krizom u Partizanu?!
Ogromna greška sudija na štetu Crvene zvezde: Najbitniji poeni na meču nije trebalo da važe!