On je u intervjuu za magazin "Kord" rekao i da EU nikada nije tražila od Srbije da prizna nezavisnost Kosova.

"Hajde da se okrenemo stvarima oko kojih smo zaista postigli saglasnost.To je 'sveobuhvatna normalizacija odnosa' između Srbije i Kosova. Ja ne vidim mogućnost da EU kolektivno može da traži od Srbije da prizna Kosovo, kada pet zemalja EU to nisu učinile. Ono na čemu insistiramo i na čemu ćemo insistirati je normalizacija odnosa na dobrobit svih", rekao je on.

Na pitanje  o političarima u Srbiji, Bilt je odgovorio:

"Po mom mišljenju, nekoliko srpskih političara iz različitih političkih tabora, pokazali su veliku hrabrost i posvećenost u periodu od pada Miloševića do otvaranja pregovora o članstvu Srbije u EU."

Prema Biltovim rečima, politika proširenja Europske unije potvrđuje da je reč o uspešnoj politici, koja je izvor mira, stabilnosti i prosperiteta.

Kako je naglasio, ta vrata ostaju i dalje otvorena.

"U tom smislu, Evropa svakako ima još nedovršenog posla na Balkanu, jer ima još zemalja Balkana koje su u čekaonici za ulazak u EU. Svedoci smo velikog napretka na Balkanu u poslednjih godinu dana, pre svega ulaskom Hrvatske u članstvo,ali i otvaranje pregovora za Srbiju može da posluži kao dobar primer za ovu tvrdnju", rekao je Bilt.

Nekadašnji visoki predstavnik za BiH ocenio je da je "nesrećno stanje" u kom se nalazi ta zemlja, "posledica nesposobnosti političkih lidera da sprovedu preko potrebne reforme."

On je uveren da, ko god bio visoki predstavnik EU za spoljnu politiku, Zapadni Balkan ostaje prioritetan region.

"Kredibilitet EU zavisi od naše sposobnosti da osiguramo bezbednost i stabilnost u sopstvenom susedstvu", smatra Bilt.

Govoreći o Prvom svetskom ratu Bilt kaže da ne postoji istorijska osnova koja bi dala za pravo tvrdnji da se pojedinac može označiti odgovornim za njegovo izbijanje, niti je za očekivati da će se takva identifikacija dogoditi u godini obeležavanja stogodišnjice od njegovog početka.

"Ja verujem u opravdane kritike postupaka evropskih političkih lidera u to vreme. Prvo zbog toga što nisu iscrpeli sve mogućnosti  da se na miran način reše konflikti, kada je epidemija već bila na njihovom pragu. Drugo, zbog toga što nisu mogli da predvide patnje koje je, bez presedana, doneo sveopšti evropski rat", rekao je Bilt.

"Iz tog perioda smo dobili lekcije koje moramo naučiti, a uveren sam da će stogodišnjica Prvog svetskog rata ukazati i rasvetliti još neke činjenice", zaključio je švedski ministar.