Zaposleni u Ministarstvu omladine i sporta samoinicijativno su prikupili garderobu, pribor za ličnu higijenu, opremu za školu, što je ministar Vanja Udovičić darivao deci, ističući da je neophodno konstantno poklanjati pažnju svim ustanovama koje se bave ovakvim tipom posla.

"Želim da napomenem da ljudi ne treba da misle da ovo ima veze sa izbornom kampanjom", rekao je Udovičih novinarima i istakao da je akcija organziovana u saradnji sa Antidoping agencijom i Zavodom za sport i medicinu.

Ovo je drugi dolazak u Svratište predstavnika Ministarstva od kraja prošle godine, a koordinatorka ustanove Jasna Bratičević istakla je da im je uvek potrebna garderoba za decu od pet do 19 godina, obuća, donji veš, čarape, sredstva za higijenu, slatkiši...

Svako može da dođe i da donese ove stvari, rekla je Bratičević i navela da je Svratište u Krfskoj 7 otvoreno 24 sata, a da objekat na Novom Beogradu, u Bulevaru Arsenija Čarenojevića ne radi noću.

U Svratište koje je danas posetio Udovičić, prosečno dnevno dođe oko 35 dece, a na lokaciji na Novom Beogradu još toliko. Deca ovde mogu da ostanu 24 sata, dobijaju doručak, ručak i večeru, mogu da se okupaju, obuku...

Imaju podršku vaspitača, specijalnih pedagoga, socijalnog radnika, psihologa, medicinske sestre, pravnika, pošto je veliki broj njih "pravno nevidljiv", nemaju matični broj ni druge neophodne podatke.

Deca ovde, takođe, imaju svakodnevne kreativne i edukativne radionice.
Prema rečima koordinatorke Bratičević, oko 70 odsto dece koja dolaze u Svratište ide u školu.

"Trudimo se da to bude jedan od prioriteta u radu sa njima jer mislimo da je obrazovanje jedan od načina za prekidanje začaranog kruga siromaštva u kojem se nažalost ova deca nalaze", istakla je ona.

Mališani, uglavnom Romi iz okolnih neformalnih naselja, ovde imaju prostoriju u kojoj mogu i da odspavaju i da se odmore.

Kako kaže Bratičević, kada nisu u Svratištu većina njih je kod kuće ili u školi, ali ima i onih koje možemo videti na nekoj od beogradskih raskrsnica kako peru šoferšajbne ili da prosjače.
Prema statistici, oko 70 odsto njih je na ulici da bi pomoglo ekstremno siromašnoj porodici, a oko 30 odsto su žrtve radne eksploatacije roditelja.

Tokom posete, ministar Udovičić se u razgovoru sa decom interesovao da li pohađaju školu, koje predmete vole, koji sport im je omiljen... Deca su za gosta pripremila crteže, a jedna devojčica ga je između ostalog znatiželjno upitala "Da li si ti Đoković?"