• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U institucijama države previše strančarenja

Izvor Fonet

Institucije Srbije su se u 2013. odlučnije deklarisale ka poštovanju ljudskih prava, ali to nije dalo dovoljan praktičan rezultat, ukazao je zaštitnik građana Srbije Saša Janković u svom izveštaju.

U izveštaju ombudsmana, koji je danas upućen u Skupštinu Srbije, Janković je ocenio da su institucije Srbije ostale izložene udarima stranačkih politika, a javni funkcioneri na različitim nivoima koristili su ih za stranačku i ličnu promociju.

"Nesporni spoljnopolitički uspesi nisu u potrebnoj meri praćeni unapređivanjem vladavine prava, poštovanjem ljudskih i manjinskih prava i ostvarivanjem prava građana u najširem smislu", ocenio je on.

Janković je ukazao da su posebno ranjive grupe stanovništva ekstremno siromašni, deca, osobe sa invaliditetom, pripadnici nacionalnih manjina (među njima najugroženiji su Romi), uhapšeni (uključujući psihijatrijske bolesnike) i teško bolesni.

Među onima čija su prava nedovoljno zaštićena Janković je naveo i žene, izbegle i raseljene, azilante i ilegalne emigrante, zatim LGBT grupe i pojedine kritičare vlasti, među kojima je pomenuo i novinare.

"Premoć političke volje i populizma nad vladavinom prava, slabe institucije naspram snažnih političkih centara moći i ličnosti funkcionera, neefikasnost pravosuđa, manipulacije medijima, atrofirana ekonomija i nereformisana administracija najveće su prepreke na putu potpunijeg ostvarivanja prava građana", ocenio je Janković.

Sudstvo i dalje pod pritiscima

Drugi krug reforme pravosuđa nije doveo do osetnih poboljšanja, a nezavisnost sudstva i dalje posrće pod pritiscima, naveo je Janković u svom izveštaju.

"Drugi krug reforme pravosuđa (posle neuspešnog prvog kruga) nije doveo do osetnih poboljšanja u tom državnom sektoru, ključnom za garantovanje pravde građanima. Nezavisnost sudstva i dalje posrće pod pritiscima, populističkim i institucionalnim", naveo je ombudsman u izveštaju za 2013. godinu.

Visoki savet sudstva, nezavisni organ čija je Ustavom utvrđena nadležnost da obezbeđuje i garantuje nezavisnost i samostalnost sudija i sudova, bio je uzdržan u javnosti u većini zabrinjavajućih slučajeva, napisao je Janković u izvestaju.

"Najznačajniji oslonci nezavisnosti i integriteta sudijske i tužilačke funkcije ostaju nacionalna strukovna udruženja sudija i tužilaca - Društvo sudija Srbije i Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije", piše u izveštaju.

Ombudsman je naveo da sudovi predstavljaju primarni mehanizam i najširi stub institucionalnog sistema za zaštitu prava građana i da bez efikasnog, pravičnog i dostupnog sudstva, Zaštitnik građana nema glavni oslonac u zaštiti građana od kršenja njihovih prava usled nezakonitosti i nepravilnosti u radu organa vlasti.

"Izvesna, robusna, brza, delotvorna sudska zaštita ljudskih prava je ugaoni kamen sistema zaštite ljudskih prava, koji u Srbiji ne stoji čvrsto, zbog čega se pred druge organe zaštite prava postavljaju zadaci koje oni nisu predviđeni da vrše, niti im to kapaciteti dozvoljavaju", napisao je Zaštitnik građana u godišnjem izveštaju.

Borba protiv korupcije nije dala rezultat u vidu presuda

Glasno najavljivana intenzivna borba protiv korupcije još nije dala rezultate u vidu pravosnažnih sudskih presuda, naveo je  još Janković u svom izveštaju.

"Snažan politički impuls koji je dat sa političkog nivoa nije do kraja otvorio vrata za nadležne državne organe koji bi borbi protiv korupcije, pored pečata ličnosti koji je dobila, dali i karakter institucionalnosti, sveobuhvatnosti, masovnosti i dugoročnosti", piše u izveštaju.

Janković je naveo da se opravdano očekivalo i bilo je najavljeno da Srbija u 2013. dobije zakon o zaštiti uzbunjivača, takozvanih "duvača u pištaljku", odnosno građana koji, postupajući u dobroj veri, ukažu na ozbiljno ugrožavanje javnog interesa, pa i korupciju.

"Iako je zaštita uzbunjivača prvenstveno u javnom interesu, zakon o njihovoj zaštiti nije donet", naveo je Janković.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image