"Moraćemo da spasimo gradove i ljude, a nakon toga sledi obnova zemlje i donacije. Biće nam potrebna pomoć EU i UN", rekao je Dačić u razgovoru za RTS.
"U ovom trenutku bitno je da spasimo što više ljudi i da pomoć koja sada dolazi bude u spasavanju", istakao je, dodavši da će ministarka zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović govoriti o nečemu što dolazi po prestanku kriznog stanja i da će EU sigurno pružiti pomoć.
Dačić je ukazao da je prvenstveno neophodno nabaviti aluminijumske čamce sa motorima, helikoptere, ćebad i ljudstvo koje je obučeno za spasavanje.
"Mi smo se kao Vlada blagovremeno obratili svim državama i pokrenuli i mehanizam u EU, kao sistem u vanrednim situacijama. Oni će proceniti štetu, što je važno za neki fond i naknadu štete", rekao je on.
Prema njegovim rečima, EU je odmah uputila direktivu državama članicama da odmah reaguju u smislu neposredne pomoći u opremi i ljudstvu.
Šef srpske diplomatije je istakao da su se mnoge države, među kojima i Crna Gora, Slovenija, Izrael, Makedonija, Hrvatska i druge, odmah javile da pomognu na razne načine, a u MUP-u je formiran krizni štab koji će koordinisati aktivnosti u vezi sa prikupljanjem pomoći.
On je, takođe, naglasio da je u Srbiji mnogo spasilačkih timova iz drugih zemalja koji su došli da pomognu i da građani Srbije treba da izraze veliku zahvalnost na takvoj pomoći.
Dačić je kazao da ga je ministarka spoljnih poslova Hrvatske Vesna Pusić kontaktirala i predložila da njena zemlja i Srbija zajedno apliciraju za pomoć Evropske unije za oporavak od posledica poplava. "Oni su to već uradili nekoliko puta i imaju iskustva kako se to radi. To je sledeća faza koju očekujemo", kazao je on.
On je naveo da se Srbija za pomoć u ljudstvu obratila i Ujedinjenim nacijama.
Premijer naglašava da je Srbija zahvalna svima koji su se odazvali pozivu da pomognu ugroženim građanima, kako državama tako i pojedincima, a naročito Ruskoj Federaciji.
On je, komentarišući situaciju u regionu, a pre svega u Republici Srpskoj, konstatovao da se i tamo pokazalo da jedna država ne može sama da se izbori sa ovakvom nepogodom.
Sada kada su padavine prestale u kriznim mestima, dolazi do opasnosti od plovnog talasa kada pristigne voda iz Republike Srpske, upozorio je premijer izrazivši nadu da se neće ostvariti najcrnji scenario.
KRIZNI ŠTAB ZA MEĐUNARODNU POMOĆ
Ministar Dačić izjavio je danas da je njegovo Ministarstvo formiralo krizni štab radi prikupljanja humanitarne pomoći iz inostranstva za osobe ugrožene od poplava.
Prema rečima Dačića, prirodna katastrofa pokazala je vrednost srpsko-ruskog humanitarnog centra, čije je sedište u Nišu. "EU je imala primedbe - zašto mi to pravimo sa Rusijom, kakve su to naše regionalne nadležnosti... Nikakvih ambicija mi nemamo da u regionu ostvarujemo akcije bez saglasnosti drugih država, ali kada se desi ovakva situacija sigurno je da se vidi vrednost jednog takvog centra", rekao je Dačić.
Dačić je zamolio sve organizacije i pojedince u inostranstvu koji žele da pošalju pomoć da to rade preko diplomatskih predstavništava Srbije, koja posreduju u realizovanju humanitarne pomoći.
"Danas su mi rekli da u Japanu neki žele da prikupljaju ćebad. To je nefunkcionalno. Hvala svima, ali dok ta ćebad stignu veći je trošak nego korist. Sa druge strane, postoje oni koji sami šalju pomoć i onda se blokiraju na aerodromu zato što carina o tome nije obaveštena", kazao je ministar spoljnih poslova.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji