"Danas, možda više nego ikad od svog osnivanja, BSEC ima priliku, ali i odgovornost da svojim primerom i angažovanjem utiče na prilike u crnomorskom regionu koji sve više dobija na političkom i ekonomskom značaju", rekao je Dačić u Varni u Bugarskoj na ministarskoj sednici BSEC-a.

Prema rečima Dačiha, saradnja zemalja crnomorske inicijative u oblastima u kojima se slažu, može biti podsticaj za nalaženje rešenja u oblastima u kojima ne postoji konsenzus.

Šef srpske diplomatije ocenio je da će važnu ulogu u ispunjenju postavljenih projektnih zadataka BSEC-a imati i saradnja sa drugim međunarodnim organizacijama, pre svega sa EU.

"Srbija, kao država koja se nalazi u procesu pristupanja EU, snažno podržava jačanje saradnje BSEC i EU u cilju ostvarivanja konkretnih rezultata i ciljeva međusobne saradnje. Ova saradnja ne treba da ostane samo na potpisanim memorandumima i sporazumima već i da se aktuelizuje kroz konkretne zajedničke projekte", rekao je Dačić.

On je dodao da Srbija podržava i podsticanje bliže saradnje privatnog i javnog sektora u realizaciji konkretnih projekata, što je promovisano tokom bugarskog predsedavanja organizaciji saradnje u crnomorskom regionu koje traje do kraja juna.

Dačić se zauzeo za "optimizaciju rada" BSEC-a u kojoj akcenat ne bi bio na broju održanih sastanaka i objavljenih dokumenata, već na konkretnim projektima i rešenjima koja bi mogla relativno brzo i lako da se primene i u doglednom roku daju konkretne rezultate.

Organizacija za crnomorsku ekonomsku saradnju osnovana je 1992. godine, a njeni članovi su Albanija, Jermenija, Azerbejdžan, Bugarska, Gruzija, Grčka, Moldavija, Rumunija, Rusija, Srbija, Turska i Ukrajina.