Među njima i premijer Srbije Aleksandar Vučić, koji je najavio da će izaći s preciznim planom u pet tačaka gde su glavni infrastrukturni projekti, ali i podizanje nivoa carinske unije između zemalja regiona.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas novinarima, uoči početka Konferencije da je od najvećeg značaja da se sačuvaju mir i stabilnost u regionu i najavio dolazak albanskog premijera u posetu Srbiji, prvi put posle 68 godina.

"Očekujem da dobro shvatimo koliko je bitna politička stabilnost za ceo region, koliko je strašno važno da sačuvamo mir i svaku vrstu stabilnosti, da bilo kakva iskra nestabilnosti može da uništi budućnost celog regiona. I to moramo svi dobro da razumemo", rekao je Vučić novinarima uoči konferencije u Berlinu.

On je dodao da je od najvećeg značaja za sve u regionu da se sačuva "puna politička i ekonomska stabilnost" i da se ojača međusobna saradnja.

"U tom smislu mogu da kažem da ćemo posle 68 godina imati susret u Beogradu sa albanskim premijerom..to će i kancelarka Merkel danas da objavi. Želimo da razgovaramo o svim važnim projektima, ali to što razgovaramo o infrastrukturnim projektima govori da smo do sada uspevali da sačuvamo političku stabilnost", rekao je premijer.

Prema njegovim rečima, politička stabilnost na Balkanu je "uvek krhka i uvek je potrebno negovati tu stabilnost mnogo više nego što neki od nas misle da je to važno".

Pominjući krizna područja u svetu, pre svega ukrajinsko-ruski konflikt i krizu u Siriji i Iraku, Vučić je rekao da se plaši da ceo svet "ide u lošem smeru", ali istakao da je zadatak rukovodstva Srbije da "naš brod plovi mirno, bez velikih talasa i potresa", te da će dati sve od sebe da tako i bude.

"Za to nam je neophodna stabilnost na celom zapadnom Balkanu i zahvalan sam Angeli Merkel što ima potpuno istu želju kao mi", rekao je Vučić.

On je naveo da će Srbija reformama, koje su, primetio je, teške, morati da dokaže Evropskoj uniji da ne traži njihovu milostinju ili da "Nemci rade za nas", već da je dovoljno da "sami radimo za sebe i svoju budućnost".

Vučić je danas razgovarao i sa predstavnicima kompanije Goldman Saks, a sastao se i sa predsedavajućim Veća ministara BiH Vjekoslavom Bevandom, ministrom spoljnih poslova Austrije Sebastijanom Kurcom i premijerom Crne Gore Milom Đukanovićem.

Po završetku Konferencije "Zapadni Balkan", premijer Vučić prisustvovaće radnoj večeri sa kancelarkom Angelom Merkel i ostalim učesnicima konferencije.

Radnu posetu Berlinu Vučić završava susretom sa zamenikom kancelara i ministrom ekonomije i energetike Nemačke Zigmarom Gabrijelom.

MERKEL: JEDNI SA DRUGIMA, NE JEDNI PROTIV DRUGIH

Angela Merkel izjavila je da je ideja njene vlade bila da okupi predsavnike tog regiona u Berlinu kako bi se pokazalo kako se od situacije ''jedni protiv drugih'' došlo do sadašnje ''jedni sa drugima''.

Merkelova je, kako se navodi u saopštenju, uverena da je Evropa odigrala odlučujuću ulogu na tom putu do zajedništva.

To je, prema njenom čvrstom ubeđenju, jedino i bilo moguće tako što je svim tim zemljama data evropska paerpektiva.

"To znači, svi imaju šansu da postanu članovi EU'', izjavila je Merkelova.

U saopštenju nemačke vlade kaže se i da je današnja konferencija u Kancelarskoj službi nastavak samita u Dubrovniku, na kojem je Merkelova u julu učestvovala.

''Cilj inicijative se da se ojača evropska perspektiva zemalja zapadnog Balkana. Potrebni su novi impulsi za privredni i državno-pravni napredak, za sigurnost i pomirenje država u regionu'', navodi se u saopštenju nemačke vlade.

DAČIĆ: CEO REGION BI U EU

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da eventualne tenzije i probleme u regionu umiruje želja svih zemlja da budu deo EU, da se nada skorom nastavku dijaloga s Prištinom, te da na sastanku nemačke i srpske delegacije danas ne očekuje pritiske zbog naŠeg stava u ukrajinskoj krizi.

"Srbija sa zabrinutošću gleda na razvoj situacije u Ukrajini, a dalja politička klima će zavisiti od toga da li će biti uspešni mirovni napori ili će to ići u dalju eskalaciju sukoba", rekao je Dačić uoči današnjeg sastanka kojem će prisustvovati u okviru konferencije "Zapadni Balkan" u Berlinu.

Pozicija Srbije je takva da podržava teritorijalni integritet Ukrajine, ponovio je Dačić, dodajući da smatra da sukobe treba prekinuti, ali uz napomenu da se Srbija nije pridružila sankcijama prema Rusiji "iz naših državnih ekonomskih interesa".

On je podsetio da će se o stanju u Ukrajini razgovarati na trećem današnjem sastanku u okviru konferencije "Zapadni Balkan", te dodao da je o toj temi jutros već razgovarao s premijerom Aleksandrom Vučićem.

"Mi apelujemo da se ratni sukobi zaustave i da započne dijalog, da međunarodne institucije poput OEBS-a odigraju svoju ulogu u nadgledanju stanja, naročito kad je reč o graničnim pitanjima te dve zemlje i da se poboljša humanitarna situacija", rekao je Dačić, podseTivši da će Srbija naredne godine predsedavati OEBS-om, zbog čega će i njena uloga u tom poslu biti poseban izazov.

Napomenuo je da kada je naša zemlja pre nekoliko godina dobila zajedničko predsedavanje sa Švajcarskom niko nije mogao da pretpostavi da će Ukrajina postati jedno od žarišta svetske krize, zbog čega je najavio rekao da će već se na prvom sastanku razgovarati o sporovima u regionu, te da će Srbija izneti svoje opredeljenje da bude konstruktivan faktor koji će doprineti miru i stabilnosti regiona.

"U tom smislu sa nestrpljenjem očekujemo nastavak dijaloga sa Prištinom u Briselu. Očekujemo i da se u potpunosti implementira Briselski sporazum, naročito onaj deo koji se nas najviše tiče, a to je formiranje zajednice opština", rekao je Dačić.

Taj deo dijaloga se, kaže on, u proteklim mesecima nije vodio na najvišem nivou, a to je, prema njegovoj oceni, posledica odnosa u Prištini, odnosno pauze u formiranju njihovih institucija.

Drugi deo današnjeg sastanka biće posvećen preseku evropskih integracija, rekao je ministar spoljnih poslova, navodeći da će se razgovarati o tome dokle je koja zemlja stigla u tom procesu.

"Nesumnjivo je da sve zemlje zapadnog Balkana žele da jednog dana budu članice EU. To može da bude umirujući faktor za sve tenzije i probleme koji postoje na Balkanu", ocenio je Dačić.

U delegaciji Srbije je, osim premijera Vučića i ministra spoljnih poslova Ivice Dačića i Dušan Vujović, ministar finansija.

Vujović je pre podne učestvovao na konferenciji ministara privrede, gde su na dva panela razmatrana pitanja energetike, tehnologije, infrastrukture, podsticanje zapošljavanja, male i srednje privrede i investicija.

Za poslepodne planiran je zajednički skup u sedištu nemačke kancelarke Merkel sa premijerima regiona i predsednikom Evropske komisije Žoze Manuelom Barozom.

Iz Brisela je stigao i komesar za proširenje Štefan File koji će učestvovati na sastanku šefova diplomatija, dok će se komesar za energetiku Ginter Etinger sresti sa predstavnicima privrednih subjekata iz regiona.

Kako je najavljeno u Briselu, evropska trojka ima za cilj da podrži evropske integracije regiona.

U susret skupu Merkelova je poručila da sve zemlje regiona imaju evropsku perspektivu, a da članstvo zavisi od brzine sprovođenja potrebnih reformi.

Premijer Vučić je sinoć najavio da će Srbija na konferenciji izaći s preciznim planom u pet tačaka, gde su glavni infrastrukturni projekti, ali i podizanje nivoa carinske unije između zemalja regiona.

"Tu mislim na zemlje potpisnice CEFTA ugovora, koje su naš drugi spoljnotrgovinski partner odmah iza EU, zbog čega smatramo da je dobro i za Srbiju i za region i za EU da se mi navikavamo na tržište i na takmičenje, da budemo potpuno otvoreni, jer nema potrebe da kamioni čekaju na granici s BiH ili s drugim zemljama u regionu, tri četiri sata, nekad i tri-četiri dana. Dakle, treba da ubrzamo prohodnost robe, kapitala i ljudi, da napravimo što je više moguće jedinstveno tržište od čega će koristi imati svi privrednici zapadnog Balkana", rekao je Vučić za Prvu TV.

Srpski premijer je dodao da je tu ideju i prošli put izneo nemačkoj kancelarki Angeli Merkel i da joj se ona dopala, te da će ovog puta izaći s više detalja kako bi privukli pre svega nemačke investitore.

Govoreći o važnim infrastrukturnim projektima, Vučić je pomenuo prugu Sarajevo-Zenica-Doboj-Tuzla-Zvornik-Beograd i pravce prema Crnoj Gori, odakle bi se odvajao krak za Tiranu i Skadar, ali drugi prema Kosovu i Metohiji.

"Od Podgorice bi jedan krak išao u našu zemlju, kako mi mislimo, neki drugi misle drugačije, to je na Kosovo i Metohiju i mislim da su to stvari koje nose i političku tezinu, ali i donose značajan ekonomski razvoj za više zemalja u regionu. Rekao bih da to pre svega doprinosi približavanju ljudi i nadam se da će Nemačka u tome želeti i moći da nas podrži", naveo je on.

Vučić je naglasio će glavni sastanak imati tokom večeri i to s Merkelovom i liderim regiona.