List je objavio informaciju pozivajući se na neimenovane izvore i dodaje da je šef diplomatije Ivica Dačić to negirao ali da je potvrdio da EU insistira da Srbija bude deo evropskog mehanizma za reagovanje u vanrednim situacijama.

Srpsko-ruski centar za vanredne situacije u Nišu predstavlja "trn u oku Vašingonu" od samog osnivanja, a otkako je izbila kriza u Ukrajini i odbijanja Srbije da se svrsta, SAD i EU su otišli korak dalje i državnom vrhu su sugerislali da je najbolje da stavi katanac na taj centar, piše "Kurir".

Pozivajući se na neimenovane izvore iz vrha vlasti, list navodi da su Brisel i Vašingon zabrinuti da bi Niš mogao da postane rusko vojno uporište, i "vojna filijala" Moskve i misle da će Moskva iz toga centra "špijunirati američki antiraketni štiti u Rumuniji".

Isto tako, dodaje list., "veruju da će Rusija kroz bazu u Nišu ojačati vojno prisustvo na Balkanu kao ravnotežu američkim bazama na Kosovu, Rumuniji i Bugarskoj".

Na pitanje da li SAD traži od Srbije da ugasi pomenuti centar, Dačić je odgovorio da to nije tačno i rekao da "EU samo insistira da Srbija bude deo evropskog mehanizma za reagovanje u vanrednim situacijama što nije sporno", piše list.

"NEMA TAJNE RUSKE VOJNE BAZE"

Vojno-politički analitičar Aleksandar Radić ocenio je danas da Centar za vanredne situacije u Nišu ne predstavlja pokušaj "tajnog instaliranja ruske vojne baze" u Srbiji.

"Centar u Nišu je isključivo namenjen potrebama Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i ruskog Ministarstva za vanredne situacije. Nije to nikakav tajni pokušaj instaliranja vojne baze, ali
u Srbiji ima snažnih grupa koje stvaraju paranoične situacije I zbunjuju strance netačnim informacijama", rekao je Radić za agenciju Beta.

On je ocenio da u hipotetičkom slučaju direktnog ruskog vojnog prisustva u Srbiji, Centar u Nišu ne bi predstavljao ni olakšicu ni otežavajuću okolnost.

"Postoje druge tačke ako bi se zamislio takav fantastičan politički scenario direktnog ruskog vojnog prisustva u Srbiji. Toj svrsi može da posluži bilo koja vojna infrastruktura, a ne baš Niš", kazao je Radić.

Po njegovim rečima, ruski avioni i helikopteri nisu stalno u Nišu, već doleću u skladu s potrebama.

"Avioni IL-76, amfibije 'Berijev' i helikopteri KA-32, dolaze u Niš u slučaju potrebe njihovog angažovanja u vanrednim situacijama. Tamo je stalno bazirano skladište materijalno-tehničkih sredstava koje Rusima omogućava lakše održavanje letelica koje angažuju na gašenju požara širom Mediterana - od Portugalije do Turske", kazao je Radić.