Skupština Srbije završila je danas raspravu o amandmanima na izmene Zakona o državnim službenicima i njihovim platama.

U nastavku rada poslanici treba da razmotre nekoliko amandmana na izmenu Zakona o zdravstvenom osiguranju, a potom se očekuje glasanje.

U raspravi o amandmanima na izmene Zakona o državnoj upravi i državnim službenicima, Demokratska stranka (DS) tražila je da za visoke zvaničnike u državnoj upravi bude obavezno poznavanje rada na računaru i engleskog jezika.

Šef poslaničke grupe DS Borislav Stefanović rekao je da odbijanjem tog amandmana vlast pokazala želju da omogući dalje partijsko zapošljavanje.

On je ocenio da predložene izmene zakona samo služe da načelnici okruga postanu funkcioneri, iako se njihova ovlašćenja ne menjaju.

On je ocenio da je i onako u Srbiji funkcionera više nego što je potrebno.

Ministarka držvne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički je navela da su u vezi s zahtevom za poznavanje rada na računaru i engleskog jezika, konsultovani međunarodni stručnjaci i da je potvrđeno da nije međunarodna praksa da ti zahtevi budu u zakonu, ali je moguće da se to uradi pri narednoj promeni zakona.

Prihvaćen je jedan tehnički amandmana Nove stranke sa ukupno 13 predloga te stranke.

Zamenik šefa poslaničke grupe SPS Đorđe Milićević kaže da nije reč o suštinskim izmenama, ali naglašava da obe izmene predstavljaju početak dubljih reformskih procesa, i to ne samo u državnoj upravi već u celom javnom sektoru, na čemu posebno insistira ta partija.

"Usvajanjem seta predloženih izmena postiže se profesionalizacija u radu državnih službenika kroz jedan vid stalnog usavršavanja i povećava se njihova odgovornost", rekao je Milićević novinarima u parlamentu.

Demokratska stranka smatra da Srbija ima previše funkcionera i da nije potrebno načelnicima okruga dati funkcionersku funkciju kada im ovlašćenja ostaju ista.

"Potpuno je neverovatno da idemo korak unazad, da ih Vlada postavlja na nivo (postavljenih) funkcionera umesto da se biraju na konkursu i da dodatno demokratizujemo našu državu", rekao je šef demokrata u Skupštini Srbije Borislav Stefanović.

Prema njegovim rečima, ta partija je tražila amandmanima da nosioci visokih zvanja u državnoj upravi znaju engleski jezik i rad na računaru, ali Vlada to nije prihvatila.

"Ne treba to da nas čudi kad znamo da najviši funkcioneri ne znaju nijedan jezik ili znaju jedan ili uče još tri, ali to uče mahom se svodi na korišćenje papira tokom davanja intervjua", rekao je Stefanović ističući da to nije zajedljivost opozicije.

"Problem je što oni hoće kroz ovu odredbu da omoguće dalje partijsko zapošljavanje u državnoj upravi jer ova najlošija vlada u istoriji Srbije osim što upropaštava srpsku privredu, prezadužuje se, primila je po izjavi (Lazara) Krstića 40.000 partijskih vojnika. Zadužuje se 11 miliona evra dnevno, mi kažemo, ajde neka bar znaju jezik, ali ni to nije prihvatljivo", dodao je on.

Poslanik Nove stranke Vladimir Pavićević rekao je novinarima da je ta partija podnela 13 amandmana na četiri predloga zakona.

"Svečano ovde mogu da kažem da je jedan amandman usvojen. Možda je prilika da se to i obeleži", prokomentarisao je Pavićević i pojasnio da je reč o amandmanu koji se tiče tehničke izmene.

Ova četiri predloga zakona ne tiču se reformi, kazao je on i dodao da će se njima samo nastaviti sa lošom praksom.