"Srbija ima pravo da pozove koga hoće, kada god hoće, ja sam samo želeo da napomenem da je možda istorijski kontekst donekle iskrivljen", rekao je Kirbi novinarima u zgradi Vrhovnog kasacionog suda u Beogradu.

Ambasador SAD je kazao da je Beograd oslobađala Treća ukrajinska armija tadašnjeg Sovjetskog Saveza i da su u tome učestvovali vojnici iz različitih sovjetskih republika.

"Ne radi se o tome da se ja ne slažem sa posetom gospodina Putina, nego o tome da, ako je smisao obeležavanje oslobođenja Beograda, onda se treba setiti svih koji su u tome učestvovali", rekao je Kirbi.

Na pitanje da li bi bilo prihvatljivije da Putin dođe nekog drugog dana, a ne na godišnjicu oslobođenja grada u Drugom svetskom ratu 20. oktobra, Kirbi je ponovio da Srbija ima pravo da pozove koga hoće, "pa i predsednika Putina na taj dan".

Kirbi je u intervjuu danas objavljenom u "Večernjim novostima" zapitao zašto Putin dolazi u Srbiju i da li su, uz Putina, u Srbiju povodom 70. godišnjice oslobođenja Beograda pozvani i zvaničnici dugih zemalja - nekadašnjih republika Sovjetskog Saveza, odakle su jedinice 1944. godine, u sastavu Crvene armije, učestvovale u oslobađanju Beograda.

"Možete imati dobre odnose i sa Rusijom i Kinom, i sa SAD. Ali naš stav o posetama kineskih i ruskih zvaničnika se razlikuje. Kinezi gotovo nikoga nisu napali, a Rusi jesu. To treba imati na umu. Još nije sigurno da li će Putin doći, ali ako se to desi - zašto dolazi? Zbog proslave oslobađanja Beograda? A Beograd je oslobodila i Treća ukrajinska armija, kao deo Crvene armije", rekao je Kirbi u intervjuu za "Vešernje Novosti".

Podsećajući da je više zemalja bilo u sastavu SSSR, pa samim tim i Crvene armije, on je takođe upitao: "Ako je već pozvan Putin, da li su pozvani i ostali koji su učestvovali u oslobađanju Beograda?"

Prema njegovim rečima, odnosi Srbije i SAD su "veoma dobri, a ima dosta stvari na kojima treba zajedno da radimo".

"Jedna od njih je vaše predsedavanje OEBS-u. Vidim da ste celoj stvari već pristupili ozbiljno, a od šefa diplomatije sam dobio uveravanja da Srbija shvata da OEBS funkcioniše po principu konsenzusa", istakao je Kirbi.

On je istakao da Vašington ne traži od Beograda da uvede sankcije Rusiji, da prizna nezavisnost Kosova, niti "gura" Srbiju u NATO.

Upitan da li na sastancima sa premijerom Aleksandrom Vučićem "isporučuje" posebne zahteve Vašingtona, on je rekao da se na tim sastancima ne dešava ništa "misteriozno", već se razgovara o uobičajenim temama, "jer se naši interesi ne razlikuju od vaših".

"SAD žele da vide prosperitet Srbiije, a to je i vaš cilj. Želimo da vidimo funkcionalnu ekonomiju koja može da bude konkurentna na tržištu, da gradite dobre odnose sa susedima, koji su poslednjih godina zaista poboljšani. Pozdravljamo i progres koji ste napravili u diijalogu sa Kosovom", istakao je Kirbi.

Upitan da li smatra da je Srbija zaslužila da načini naredni korak ka EU, i otvori prva pregovaračka poglavlja, on je rekao da je jedan od uspostavljenih kriterijuma impementacija Briselskog sporazuma.

"...A ja ne vidim da je to u potpunosti urađeno. Kada se to dogodi, nadam se da će EU doneti odluku o otvaranju poglavlja", dodao je Kirbi.

Povodom "defilea" zelenih uniformi u Novom Pazaru, on je rekao da te "neslužbene uniforme" podsećaju na neke ne tako dobre događaje iz istorije Evrope 20-ih i 30-0ih godina prošlog veka.

"Novi Pazar ima potencijal da bude ekonomski dinamičan deo Srbije. Nadam se da tenzije neće rasti. Srbija ima jedan od najviših standarda iz oblasti zaštite prava manjina u smislu da mogu da uče na svom jeziku", istakao je Kirbi.

Kirbi je takođe rekao da Zapad nema interes niti pokušava da kreira ko će biti opozicija, a ko vladajuća većina u Srbiji, već da je njihov interes da Srbija ima funkcionalnu demokratiju u kojoj se vlast smenjuje.

"Trenutno SNS sama ima većinu i tako će očigledno biti izvesno vreme. Glas opozicije u Srbiji sada je veoma tih, a opozicija u svakoj zemlji, ako je konstruktivna, može da pomogne da se stvari poboljšaju", napomenuo je Kirbi.