Tokom Samita neće biti promena u kretanju GSP-a, a saobraćaj će biti zaustavljan samo na desetak minuta dok se kreću delegacije, rečeno je jutros u MUP-u za RTS.
Sastanci se održavaju na dva ključna mesta u Palati Srbija i Sava Centru.
MUP je ipak pozvao građane da tokom održavanja samita koriste alternativne saobraćajne pravce zato što će tokom prolaska vozila sa delegacijama saobraćaj biti obustavljan u oba smera u gradskim ulicama, a na autoputu samo kolovozna traka u smeru kretanja štićene kolone vozila.
Direktor Beokom servisa Darko Glavaš rekao je za RTS da u 12 počinje prijem u Staroj zadruzi koji priređuje gradonačelnik Siniša Mali i da se od 12 do 14 očekuju "manje mere" i zaustavljanja u saobraćaju preko Brankovog mosta.
Oko 16 sati, kada počinje Samit na Novom Beogradu, očekuju se "pojačane mere" i gradske vlasti zbog toga apeluju na građane za razumevanje i da umesto ličnih, koriste vozila gradskog prevoza.
U samom centru grada desetominutna zaustavljanja saobraćaja očekuju se od 19 do 21 sat i to oko Nemanjine, ulice Kneza Miloša i na mostovima koji spajaju novi i stari deo grada.
Sutra se očekuju takođe desetominutna zaustavljanja saobraćaja na Novom Beogradu - oko hotel Hajat i Palate Srbija zbog prolaska premijera.
Vozila GSP-a neće menjati trase, a izmena u saobraćaju GSP-a će biti u četvrtak kada će biti otvotren Pupinov most.
Sastanak šefova vlada Kine i zemalja centralne i istočne Evrope održava se u Palati Srbija, a ekonomsko-trgovinski forum u Sava centru. Oba skupa počinju posle podne.
Prema informacijama iz Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima, za izveštavanje sa Samita akreditovano je oko 1.100 novinara iz 110 redakcija.
Ambasador Kine u Srbiji Li Mančang je u izjavi agenciji Beta uoči skupa izrazio nadu da će na samitu biti konkretizovan dogovor o modernizaciji pruge na relaciji Beograd-Budimpešta.
Li Mančang je istakao da nakon 28 godina, jedan premijer Kine posećuje Beograd, što prema njegovim rečima, predstavlja "veliki događaj" i za Srbiju i za Kinu.
Na samitu i pratećem Privrednom forumu učestvovaće više od 5.000 članova privrednih i državnih delegacija Kine i 16 zemalja CEE, koji će razmatrati goruće teme iz oblasti poljoprivrede, industrije, turizma, internet tehnologije, transporta i infrastrukture.
Cilj sastanka u Beogradu je, kako je navela Vlada Srbije, da obezbedi nastavak zajedničkih napora za jačanje saradnje Kine i zemalja CEE, pokrenute pre tri godine u Budimpešti, a nastavljene i produbljene na sastancima u Varšavi aprila 2012. godine i Bukureštu novembra 2013. godine.
Poseban akcenat je stavljen na unapređenje privredne saradnje, te će "Beogradski susret" biti usmeren na razmatranje i postizanje dogovora o konkretnim projektima saradnje i ulaganja.
Vučić je, u autorskom tekstu za Tanjug uoči samita, izjavio da Srbija nije zemlja između Istoka i Zapada, već mesto njihovog kreativnog susreta, i poručio da je naša strateška vizija moderna Srbija kao privredno, saobraćajno i kulturno raskršće jugoistočne Evrope i most Istoka i Zapada u 21. veku.
Prema njegovim rečima, za realizaciju strateške vizije Srbije od ogromnog značaja je izgradnja brze pruge Beograd-Budimpešta.
Premijer Li je za Tanjug, naveo da će na Trećem sastanku biti utvrđene "Beogradske smernice", koje će predložiti izvestan broj inicijativa u cilju jačanja sveukupne saradnje zemalja učesnica.
"Kina se nada da će to biti prilika da 17 zemalja sinhronizuju međusobne srednjoročne i dugoročne razvojne ciljeve i Stratešku agendu za saradnju Kine i EU 2020, da otpočnu formulisanje srednjoročne agende za saradnju između Kine i zemalja CEE, i ojačaju saradnju kako bi ona brzo sazrela i napredovala", poručio je Li.
Ekonomski forum će početi u 16 sati u Centru "Sava", a otvoriće ga Vučić, Li i premijerka Poljske Eva Kopač.
Kopač će tom prilikom najaviti i formiranje zajedničkog mešovitog privrednog komiteta Kine i zemalja CIE, sa sedištem u Varšavi.
U Centru "Sava" predstaviće se mnogobrojne kineske kompanije, a predviđeno je održavanje tri tematska panela s velikim brojem učesnika.
U Palati "Srbija" u 17 sati će biti održan sastanak šefova vlada, na kojem će pozdravne govore održati Vučić i Li.
Posle sastanka je predviđeno obraćanje medijima dvojice premijera, a potom svečana večera i prijem.
U sredu, 17. decembra, biće održan sastanak premijera Kine, Srbije, Mađarske i Makedonije, na kojem će se razgovarati o izgradnji pruge Budimpešta - Beograd, posle čega su planirane i izjave za medije.
Sreda popodne predviđena je za sastanke u okviru zvanične posete premijera Kine Srbiji, a prvi je razgovor LI-Vučić.
Srpska i kineska strana trebalo bi da potpišu niz sporazumna koji su u pripremi, a potom će se premijeri Kine i Srbije obratiti novinarima.
Kineski premijer sastaće se u četvrtak i s predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, a zatim će delegacije Kine i Srbije prisustvovati svecanom otvaranju mosta Zemun - Borča, koji gradi kineski partner.
Predsedniku kineske vlade, gradonačelnik Beograda Siniša Mali dodeliće zvanje počasnog građanina Beograda.
Tokom boravka kineskog premijera, 18. decembra biće otvoren i Pupinov most, koji spaja Zemun i Borču.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina