Tokom Samita neće biti promena u kretanju GSP-a, a saobraćaj će biti zaustavljan samo na desetak minuta dok se kreću delegacije, rečeno je jutros u MUP-u za RTS.

Sastanci se održavaju na dva ključna mesta u Palati Srbija i Sava Centru.

MUP je ipak pozvao građane da tokom održavanja samita koriste alternativne saobraćajne pravce zato što će tokom prolaska vozila sa delegacijama saobraćaj biti obustavljan u oba smera u gradskim ulicama, a na autoputu samo kolovozna traka u smeru kretanja štićene kolone vozila.

Direktor Beokom servisa Darko Glavaš rekao je za RTS da u 12 počinje prijem u Staroj zadruzi koji priređuje gradonačelnik Siniša Mali i da se od 12 do 14 očekuju "manje mere" i zaustavljanja u saobraćaju preko Brankovog mosta.

Oko 16 sati, kada počinje Samit na Novom Beogradu, očekuju se "pojačane mere" i gradske vlasti zbog toga apeluju na građane za razumevanje i da umesto ličnih, koriste vozila gradskog prevoza.

U samom centru grada desetominutna zaustavljanja saobraćaja očekuju se od 19 do 21 sat i to oko Nemanjine, ulice Kneza Miloša i na mostovima koji spajaju novi i stari deo grada.

Zbog održavanja Samita biće nekih izmena i u režimu parkiranja u Beogradu.

Sutra se očekuju takođe desetominutna zaustavljanja saobraćaja na Novom Beogradu - oko hotel Hajat i Palate Srbija zbog prolaska premijera.

Vozila GSP-a neće menjati trase, a izmena u saobraćaju GSP-a će biti u četvrtak kada će biti otvotren Pupinov most.

Skup će, prema ranijim najavama medija obezbeđivati čak 10.000 policajaca, više nego kada je Srbiju posetio predsednik Rusije Vladimir Putin.

Zbog Samita je posle 28 godina u Srbiju došao kineski premijer, a na skupu učestvuje još 14 premijera.

Sastanak šefova vlada Kine i zemalja centralne i istočne Evrope održava se u Palati Srbija, a ekonomsko-trgovinski forum u Sava centru. Oba skupa počinju posle podne.

Prema informacijama iz Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima, za izveštavanje sa Samita akreditovano je oko 1.100 novinara iz 110 redakcija.

Ambasador Kine u Srbiji Li Mančang je u izjavi agenciji Beta uoči skupa izrazio nadu da će na samitu biti konkretizovan dogovor o modernizaciji pruge na relaciji Beograd-Budimpešta.

Li Mančang je istakao da nakon 28 godina, jedan premijer Kine posećuje Beograd, što prema njegovim rečima, predstavlja "veliki događaj" i za Srbiju i za Kinu.

Na samitu i pratećem Privrednom forumu učestvovaće više od 5.000 članova privrednih i državnih delegacija Kine i 16 zemalja CEE, koji će razmatrati goruće teme iz oblasti poljoprivrede, industrije, turizma, internet tehnologije, transporta i infrastrukture.

Cilj sastanka u Beogradu je, kako je navela Vlada Srbije, da obezbedi nastavak zajedničkih napora za jačanje saradnje Kine i zemalja CEE, pokrenute pre tri godine u Budimpešti, a nastavljene i produbljene na sastancima u Varšavi aprila 2012. godine i Bukureštu novembra 2013. godine.

Poseban akcenat je stavljen na unapređenje privredne saradnje, te će "Beogradski susret" biti usmeren na razmatranje i postizanje dogovora o konkretnim projektima saradnje i ulaganja.

Vučić je, u autorskom tekstu za Tanjug uoči samita, izjavio da Srbija nije zemlja između Istoka i Zapada, već mesto njihovog kreativnog susreta, i poručio da je naša strateška vizija moderna Srbija kao privredno, saobraćajno i kulturno raskršće jugoistočne Evrope i most Istoka i Zapada u 21. veku.

Prema njegovim rečima, za realizaciju strateške vizije Srbije od ogromnog značaja je izgradnja brze pruge Beograd-Budimpešta.

Premijer Li je za Tanjug, naveo da će na Trećem sastanku biti utvrđene "Beogradske smernice", koje će predložiti izvestan broj inicijativa u cilju jačanja sveukupne saradnje zemalja učesnica.

"Kina se nada da će to biti prilika da 17 zemalja sinhronizuju međusobne srednjoročne i dugoročne razvojne ciljeve i Stratešku agendu za saradnju Kine i EU 2020, da otpočnu formulisanje srednjoročne agende za saradnju između Kine i zemalja CEE, i ojačaju saradnju kako bi ona brzo sazrela i napredovala", poručio je Li.

Ekonomski forum će početi u 16 sati u Centru "Sava", a otvoriće ga Vučić, Li i premijerka Poljske Eva Kopač.

Kopač će tom prilikom najaviti i formiranje zajedničkog mešovitog privrednog komiteta Kine i zemalja CIE, sa sedištem u Varšavi.

U Centru "Sava" predstaviće se mnogobrojne kineske kompanije, a predviđeno je održavanje tri tematska panela s velikim brojem učesnika.

U Palati "Srbija" u 17 sati će biti održan sastanak šefova vlada, na kojem će pozdravne govore održati Vučić i Li.

Posle sastanka je predviđeno obraćanje medijima dvojice premijera, a potom svečana večera i prijem.

U sredu, 17. decembra, biće održan sastanak premijera Kine, Srbije, Mađarske i Makedonije, na kojem će se razgovarati o izgradnji pruge Budimpešta - Beograd, posle čega su planirane i izjave za medije.

Sreda popodne predviđena je za sastanke u okviru zvanične posete premijera Kine Srbiji, a prvi je razgovor LI-Vučić.

Srpska i kineska strana trebalo bi da potpišu niz sporazumna koji su u pripremi, a potom će se premijeri Kine i Srbije obratiti novinarima.

Kineski premijer sastaće se u četvrtak i s predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, a zatim će delegacije Kine i Srbije prisustvovati svecanom otvaranju mosta Zemun - Borča, koji gradi kineski partner.

Predsedniku kineske vlade, gradonačelnik Beograda Siniša Mali dodeliće zvanje počasnog građanina Beograda.

Tokom boravka kineskog premijera, 18. decembra biće otvoren i Pupinov most, koji spaja Zemun i Borču.

Uoči Samita premijer Vučić započeo je brojne bilateralne sastanke.