Inicijativa je došla od poslanika iz redova opozicione DS, Borislava Stefanovića, koji kaže da je to video kao praksu i u drugim parlamentima. On predlaže da se taksativno nabroje reči za čije se izgovaranje odmah dobija opomena, javlja RTS.

"Onaj poslanik koji bi to izgovorio, odmah bi dobio opomenu, zato što predsedavajući apsolutno na nejednak način tretira vlast i opoziciju. Opozicija se kažnjava sa tri opomene u roku od šest sekundi dok za to vreme, poslanici većine koji koriste te izraze, nijednom nisu bili kažnjeni", kaže Borislav Stefanović.

Videorečnik poslanika

Skupštinski kolegijum ovaj Stefanovićev predlog prosledio je Administrativnom odboru da sačini spisak nepikladnih reči. Naprednjaci žele da i ovako čuvaju dostojanstvo skupštine.

"Nemamo ništa protiv da Administrativni odbor na predlog predsedničkog kolegijuma napravi spisak takvih izraza, međutim imajući u vidu bogatstvo srpskog rečnika, mislim da će i to morati da se dopunjuje u nekom narednom periodu", kaže poslanik iz redova vladajuće SNS Veroljub Arsić.

Iz svog iskustva predsedavanja najvišim zakonodavnim domom, Slavica Đukić-Dejanović
(SPS) navodi da onaj ko vodi sednicu - određuje i njen ton.

"Ja mislim da sam bila spremna da saslušam i da nađem trenutak kad je potrebno prekinuti nešto što će možda da napravi mali, mini-haos. Jer, nažalost bili smo svedoci činjenica da su letele i cipele i prolivala se voda, ali je najbolje preduprediti, osetiti kada će se desiti i dati malu pauzu i tako sprečiti to", kaže nekadašnja predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović.

Nekadašnja predsednica Skupštine ipak podseća da poslanik treba da zadrži autentičnost u jeziku jer ga građani po tome i prepoznaju, ali da svakako nije dozvoljeno korišćenje nepristojnih reči.