• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Nema neutralnosti oko načela OEBS-a"

Izvor MONDO/Beta

Važna uloga Srbije kao predsedavajuće OEBS-u, ali nijedna zemlja ne može biti neutralna po pitanjima poštovanja granica, suvereniteta i teritorijalnog integriteta, kaže visoki američki diplomata Hojt Brajan Ji.

Ji je u intervjuu agenciji Beta naglasio da SAD snažno podržavaju reforme koje Srbija preduzima na putu ka EU, kao i dijalog Beograda i Prištine, ali da ima još pitanja koja Beograd treba da reši.

Zamenik pomoćnika državnog sekretara za Evropu i Evroaziju ocenio je i da nije neophodno da Srbija uđe u NATO da bi bila članica EU, ali je i dodao da bi SAD pozdravile još bližu saradnju sa tim vojnim savezom.

Važna saradnja Vlade i ombudsmana

Na pitanje o stanju demokratije, ljudskih prava i slobode medija u Srbiji američki zvaničnik je istakao da je veoma važno da Vlada Srbije sarađuje s ombdusmanom i drugim institucijama koje rade na unapređenju demokratije, čime se i pobljšavaju izgledi zemlje za ulazak u EU. "Mislimo da je veoma važno da mediji imaju mogućnost da izveštavaju otvoreno, transparetno, slobodno o pitanjima ljudskih prava, prava manjina, LGBT prava, bilo kojoj oblasti ljudskih prava koja je od interesa za građane i međunarodnu zajednicu", dodao je Ji.

Na pitanje da li neutralna pozicija Srbije kao predsedavajuće OEBS-u može doprineti rešavanju ukrajinske krize, Ji je rekao da je na Srbiji da sama odluči kako će vršiti ulogu predsedavjućeg.

"Ali ono što je po nama važno jeste naglasak na poštovanju osnovnih načela koje poštuju i na kojima se zasnivaju i Evropa i SAD i OEBS kao što su poštovanje granica, suvereniteta, teritorijalnog integriteta. Kada je reč o tim načelima ne može biti neutralnosti, važno je da svaka zemlja zauzme stav u odbrani tih načela", rekao je Ji.

Američki zvaničnik je ocenio da je u dijalogu Beograda i Prištine ostvaren značajan napredak od potpisivanja sporazuma u aprilu 2013. godine, navodeći i poslednji sastanak premijera Srbije i Kosova u Briselu u ponedeljak, kada je parafiran sporazum o pravosuđu, ali da treba rešiti još mnoga druga pitanja.

Na pitanje da li su SAD zadovoljne brzinom dijaloga, Ji je odgovorio "što brže, to bolje", iako, kako je dodao, Vašington razume da postoje praktična ograničenja za obe vlade i političke realnosti zbog mnogih različitih interesa.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Marko Marko

Sad ta nacela treba da vaze, a ista ta nacela nisu vazila kad je teritorijalni integritet i suverenitet u pitanju nase drzave. Razbijanje Srbije je legalno,a razbijanje Ukrajine nije legalno. Dvostruki arsini i podlost SAD i veceg dela EU je narocito sada dosla do izrazaja, jer ove koje su doveli na vlast, sada treba da vrate uslugama zapadnim zemljama. Nadam se da nikad necemo biti clan EU i NATO!!! Da NIKADA necemo okrenuti ledja tradicionalnim prijateljima poput Ruske federacije. Treba postovati teritorijalni integritet i suverenitet svih zemalja, koliko i oni postoju nas. Kao i uvazavati Ustave svih zemalja koji postuju nas Ustav i Pokrajinu Kosovo i Metohija u okviru Republike Srbije.

special image