Ji je u intervjuu agenciji Beta naglasio da SAD snažno podržavaju reforme koje Srbija preduzima na putu ka EU, kao i dijalog Beograda i Prištine, ali da ima još pitanja koja Beograd treba da reši.

Zamenik pomoćnika državnog sekretara za Evropu i Evroaziju ocenio je i da nije neophodno da Srbija uđe u NATO da bi bila članica EU, ali je i dodao da bi SAD pozdravile još bližu saradnju sa tim vojnim savezom.

Na pitanje da li neutralna pozicija Srbije kao predsedavajuće OEBS-u može doprineti rešavanju ukrajinske krize, Ji je rekao da je na Srbiji da sama odluči kako će vršiti ulogu predsedavjućeg.

"Ali ono što je po nama važno jeste naglasak na poštovanju osnovnih načela koje poštuju i na kojima se zasnivaju i Evropa i SAD i OEBS kao što su poštovanje granica, suvereniteta, teritorijalnog integriteta. Kada je reč o tim načelima ne može biti neutralnosti, važno je da svaka zemlja zauzme stav u odbrani tih načela", rekao je Ji.

Američki zvaničnik je ocenio da je u dijalogu Beograda i Prištine ostvaren značajan napredak od potpisivanja sporazuma u aprilu 2013. godine, navodeći i poslednji sastanak premijera Srbije i Kosova u Briselu u ponedeljak, kada je parafiran sporazum o pravosuđu, ali da treba rešiti još mnoga druga pitanja.

Na pitanje da li su SAD zadovoljne brzinom dijaloga, Ji je odgovorio "što brže, to bolje", iako, kako je dodao, Vašington razume da postoje praktična ograničenja za obe vlade i političke realnosti zbog mnogih različitih interesa.