• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dvanaest godina od ubistva Zorana Đinđića

Izvor Beta

Danas se navršava 12 godina od kada je premijer Srbije i lider Demokratske stranke (DS) Zoran Đinđić ubijen ispred sedišta Vlade Srbije.

Đinđić je bio prvi premijer Srbije posle pada režima Slobodana Miloševića 2000. godine i dolaska na vlast Demokratske opozicije Srbije (DOS). Vlada na čijem je čelu bio, izabrana je 25. januara 2001. godine.

Za vreme njegovog mandata pokrenut je proces demokratizacije društva i korenitih ekonomskih i socijalnih reformi.

Po oceni zapadnih diplomata, Đinđić je doprineo izgradnji dobrih odnosa sa svim zapadnim zemljama, posebno sa SAD, nakon perioda višegodišnje nestabilnosti.

Đinđićeva vlada se snažno zalagala za saradnju s Haškim tribunalom za ratne zločine i za vreme te vlade uhapšeno je i tom sudu izručeno nekoliko optuženika, među kojima i bivši predsednik Srbije i SRJ Slobodan Milošević.

U govoru poslanicima Skupštine Srbije januara 2001, Đinđić je poručio da nova vlada želi da od Srbije napravi "demokratsku civilizaciju, odnosno da uspostavi osnovne demokratske temelje" države.

Osnivač savremene DS

Đinđić je jedan od osnivača savremene Demokratske stranke (DS) u kojoj je bio predsednik Izvršnog odbora, a od januara 1994. do ubistva bio je predsednik DS. Nakon njegovog ubistva za lidera DS izabran je Boris Tadić, a od novembra 2012. na čelu DS je bio Dragan Đilas, tada gradonačelnik Beograda, u drugom mandatu. Od jula 2014. predsednik DS je Bojan Pajtić, aktuelni premijer pokrajinske vlade Vojvodine. Posle opštih izbora u maju 2012. DS po drugi put posle pada režima Slobodana Miloševića 2000. nije deo republičke vlasti. Prvi put je to bilo 2004. kada demokrate nisu ušle u manjinsku vladu premijera Vojislava Koštunice.

Đinđić je probleme Kosova i juga Srbije video i prihvatao kao "nasleđene", one koje je napravila prethodna vlast koja, kako je ocenio, "nije umela da probleme rešava političkim sredstvima".

"Prepustite nama našu šansu da probamo na naš način. Mi hoćemo novu politiku, da drugim sredstvima rešimo probleme koje vi niste rešili. Od ekonomije do Kosova problemi su katastrofalni, ali ste ih vi napravili. Od ekonomije do Kosova, sve sami porazi", rekao je Đinđić obraćajući se poslanicima Socijalističke partije Srbije (SPS) i Srpske radikalne stranke (SRS) koji su kritikovali program njegove vlade.

"Želimo da pokušamo da uspostavimo vezu između Srbije i Kosova, odnosno Albanaca i Srbije, i da Srbija ima neki uticaj na Kosovu i da pokušamo da pojačamo taj uticaj", poručio je Đinđić.

Na primedbe da nije patriota, on je odgovarao oštro: "Za mene je patriotizam da moja deca ostanu da žive u mojoj zemlji, da govore maternji jezik, a da ne moraju da idu po belom svetu trbuhom za kruhom. Patriotizam je to da cene moju zemlju, da ja sa svojim pasošem mogu da idem ponosno preko bilo koje granice. Za taj patriotizam će se ova vlada zalagati i mi smo u ovom smislu velike patriote".

Bio jedan od veterana srpske opozicije i jedan od najistaknutijih lidera Demokratske opozicije Srbije (DOS) koja je porazila režim Slobodana Miloševića na saveznim i republičkim izborima 2000. godine.

U prvom saopštenju posle ubistva premijera, Vlada Srbije je kao organizatore i počinioce atentata označila kriminalce iz takozvanog "Zemunskog klana", a kao kolovođe grupe nekadašnjeg komandanta raspuštene Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorada Ulemeka - Legiju, i vođe kriminalnog "Zemunskog klana" Dušana Spasojevića - Šiptara i Mileta Lukovića - Kuma.

Prvi nekomunistički gradonačelnik Beograda

Đinđić je bio prvi, posle 1945. godine, nekomunistički gradonačelnik Beograda, izabran u februaru 1997. kao kandidat koalicije "Zajedno". S te dužnosti je smenjen sedam meseci kasnije, na zahtev koalicionog partnera SPO.

Vlada Srbije je takođe saopštila da je na dan kada je Đinđić ubijen, trebalo da bude potpisan nalog za hapšenje članova "najveće organizovane grupe na prostoru bivše Jugoslavije", kako je označen "Zemunski klan".

Đinđić je u jednom od poslednjih intervjua pred ubistvo, a nakon atentata 24. februara 2003. na autoputu u Novom Beogradu, demantovao tvrdnje da je s takozvanim crvenim beretkama – pripadnicima JSO, sklopljen dogovor da 5. oktobra 2000. pomognu zbacivanje Miloševića u zamenu za "neko pravo iznad zakona".

Nekoliko sati nakon ubistva Đinđića proglašeno je vanredno stanje koje je u Srbiji trajalo do 22. aprila, kada je ukinuto na predlog Vlade.

Đinđić je sahranjen 15. marta u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, uz prisustvo više od 70 stranih državnih delegacija. U pogrebnoj povorci na ulicama Beograda bilo je više stotina hiljada građana.

POLITIČKA POZADINA UBISTVA OSTALA NEISTRAŽENA

Tokom vanrednog stanja u policijskoj akciji "Sablja" uhapšen je atentator na premijera, bivši pomoćnik komandanta JSO Zvezdan Jovanović njegovi pomagači i još nekoliko pripadnika JSO, kao i većina pripadnika zemunske i drugih kriminalnih grupa, i rasvetljena su neka nerazjašnjena ubistva iz prethodnih godina.

U avgustu 2003. podignuta je optužnica protiv 44 osobe zbog saučesništva u ubistvu premijera Đinđića, a prvi na listi okrivljenih, Milorad Ulemek - Legija se, nakon 14 meseci skrivanja, predao vlastima 2. maja 2004. godine, nedugo posle izbora Vojislava Koštunice za premijera.

Suđenje optuženima za ubistvo premijera Đinđića počelo je 22. decembra 2003. godine u Odeljenju Okružnog suda u Beogradu za borbu protiv organizovanog kriminala. Opruženi su 23. maja 2007. proglašeni krivim i prvostepenom presudom osuđeni na ukupno 378 godina zatvora.

Izvršioci državna JSO i narkodileri Zemunskog klana

Zbog organizovanja ubistva premijera na 40 godina zatvora osuđen je bivši komandant "crvenih beretki" Milorad Ulemek. Na istu kaznu osuđen je i Zvezdan Jovanović, neposredni izvršilac ubistva i bivši Ulemekov zamenik. Te presude potvrdio je i Vrhovni sud Srbije 29. decembra 2008. godine. Potvrđene su presude na 35 godina zatvora i ostalim pripadnicima zemunskog klana i bivše JSO (Aleksandar Simović, Vladimir Milisavljević - Budala, Ninoslav Konstantinović), a Sretku Kaliniću je kazna smanjena sa 35 na 30 godina zatvora. Na 30 godina zatvora osuđeni su Miloš Simović, Milan Jurišić - Jure i bivši radnik BIA Branislav Bezarević, dok je bivši pripadnik JSO Saša Pejaković osuđen na osam godina zatvora. Željku Tojagi Žmigiju kazna je smanjena sa 30 na 15 i Dušanu Krsmanoviću sa 30 na 20 godina zatvora. Vladimir Milisavljević - Budala, Sretko Kalinić, Milan Jurišić, Ninoslav Konstatinović i Miloš Simović osuđeni su u odsustvu, jer su bili u bekstvu.

U junu 2010. u Zagrebu je ranjen Sretko Kalinić, koga su hrvatske vlasti potom izručile Srbiji. Na njega je pucao takođe odbegli član "Zemunskog klana" Miloš Simović koji je ubrzo uhapšen u pokušaju ilegalnog prelaska granice između Srbije i Hrvatske i upućen u Zabelu na izdržavanje zatvorske kazne.

Vladimir Milosavljević - Budala uhapšen je 9. februara 2012. godine u Španiji zajedno sa još trojicom, među kojima je i Luka Bojović, osumnjičen za više ubistava.

Pripadnik "Zemunskog klana" Dejan Milenković - Bagzi, optužen za učešće u ubistvu Đinđića, posle višemesečnog skrivanja uhapšen je u Grčkoj sredinom jula 2004. i sedam meseci kasnije izručen vlastima u Beogradu. U procesu optuženima za ubistvo srpskog premijera, Milenković je bio svedok-saradnik.

Predsedavajuća veća sudija Nata Mesarović rekla je u obrazloženju da je najteže saznanje da je predsednika vlade mogla da ubije organizovana, kriminalna, neprijateljska organizacija.

Ubistvo Đinđića je političko ubistvo upereno protiv države, u kojem je učestvovao kriminalizovani deo JSO i banda Dušana Spasojevića, navela je sudija Mesarović.

Politička pozadina ubistva Đinđića još nije otkrivena.

Komentari 49

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zmaj

Mafija je bila jaka u vreme zoran i pre toga a pokojni zoran nije vlado mogo sem dve godine zao mije coveka kad zavrsi tako bez veze ali staje tuje onog koga nema bez njega se moze i mora daga je voleo ceo narod to nije tacno poneki nevole i one koji su im dali zivot

Peki

Da je Đinđić danas živ mi bi bili u evropi odavno.

Mali Baja

@Peki Ha, ha, ha, gde li je Srbija danas ako nije u evropi, mozda u aziji po tebi? Sta bi bilo kad bi bilo, narod voli da veruje u bajke pa to ti je!?

special image