"Pod kakvim uslovima je vaša stranka dobila kredit, zašto ga niste vratili, kad ćete da vratite narodne pare", upitao je Vučić poslanike Demokratske stranke tokom skupštinske rasprave o leks specijalisu.
"Obračun kamate vrši se konformnom metodom, a preispitivanje uslova za promenu visine kamatne stope vrši se kvartalno, bez ikakvog kolaterala (obezbeđenje kredita). Bez ičega ste to dali, bez ikakvog obezbeđenja", dodao je premijer.
On je naveo da se tek u aneksu ugovora, po promeni vlasti u Srbiji, DS obavezala da pruži garancije za uzeti kredit.
"To je nečuveno. Pa, to je jedinstven slučaj u ovoj državi da je neko to mogao da uradi", rekao je Vučić.
On je upitao da li i jedan drugi građanin, da li jedna druga institucija u ovoj zemlji ima prava kao DS.
"Navedite mi ime jednog čoveka i jedne institucije koja bi imala prava kao pomenuta politička organizacija", rekao je Vučić.
Poslanik DS Balša Božović odgovorio je da je DS uzela kredit od 360 miliona dinara, da je vratila 480 miliona dinara, po kamati od 16,8 odsto.
"Samo se nadam da ćete i vi reći kako i na koji način ste uzeli dva kredita od Univerzal banke koja je propala", zapitao je Božović.
Vučić je rekao da SNS, od kad on rukovodi novcem u stranci, nije uzela nijedan krediti, da se troši malo novca i štedi, da nema nikavih problema sa bankama i kreditima i da se po tome vidi odnos stranke prema novcu.
Do tada je, kako je rekao, novcem upravljao Tomislav Nikolić, i on je vratio sve kredite.
"DS nije vratila kredite za razliku od SNS", dodao je Vučić. "Samo želim da vam ukažem na ogromnu razliku i ja više time neću da se bavim. Iskočio sam malo iz teme", rekao je premijer.
Tokom polemike sa Balšom Božovićem oko “Beograda na vodi“, Vučić je podsetio da je tokom vladavine DS-a bio aktuelan “srpski Menhetn”.
Spuštanje Beograda na reke predviđaju svi planovi u poslednjih 60 godina.
“Ta ideja je obnovljena u vreme gradonačelnika Dragana Đilasa, kada je 2009. godine i šefica urbanističkog zavoga gospođa Gligorijević rekla je da će na tom području nići 'srpski Menhetn”, rekao je Vučić. "Mi smo joj veoma zahvalni zbog toga. Kada sam doveo bivšeg gradonačelnika Njujorka Rudija Đulijanija pričao sam o tim snovima nas Beograđana", naveo je premijer.
Vučić je rekao da se Vlada Srbije ponosi projektom "Beograd na vodi" i da u tom poslu nema nikakvih tajni.
Premijer je u Skupštini Srbije rekao da su maketu radili ljudi iz Zavoda za urbanizam grada Beograda, a odbacio je stav opozicije da on zastupa interese investitora iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i da je taj projekat "pljačka" građana Beogarda i Srbije.
"Zastupam interese zemlje i građana Srbije... Za razliku od vaših ugovora, sve naše smo otvorili, ali vaše ne smemo, jer nam stoje striktne zabrane", rekao je Vučić, precizirajući da je jedan od njih ugovor o Fijatu.
Premijer je upitao da li je pljačka to što će uz desnu obalu reke Save u Beogradu, kako je rekao, trulež, ruglo, olupine da se sklone i da se napravi velegrad, da se zaposle ljudi, uposli građevinska industrija i unese evropski duh.
Projekat "Beograd na vodi" je, kako je istakao, "nešto najpoštenije i najbolje što je Srbiji moglo da se dogodi".
"Pitam vas ko je bio na vlasti 2009. i doneo zakon od pet članova kojim ste privatniku dali mnogo veće pravo korišćenja resursa Jugorosgasu, 'lex specijalisom' po hitnom postupku. Niko ne zna šta su narod, građani i država dobili", naveo je Vučić.
"I OPOZICIJA DA UČESTVUJE U BG NA VODI"
Vučić je pozvao predstavnike Demokratske stranke i drugih opozicionih partija da učestvuju u sprovođenju projekta "Beograd na vodi" i kontroli trošenja novca.
"Svi koji želite da učestvujete u sprovođenju projekta 'Beograd na vodi' i kontroli novca, mi smo spremni da vam izađemo u susret i da zajedno u tome učestvujemo", kazao je Vučić u Skupštini Srbije.
On je zahvalio poslanicima na raspravi, koju je ocenio uspešnom, i poručio da će sagledati i uzeti u obzir "deo stvari koje smo čuli".
"Siguran sam da ćemo napraviti bolje mesto za život ljudi, i uveren sam da je Beograd destinacija koja će privući još stranih investicija", istakao je predsednik Vlade.
U Skupštini je i ministar pravde Nikola Selaković koji je odbacio je navode opozicije da se leks specijalisom za projekat “Beograd na vodi” stvara pravna nesigurnost.
Tokom skupštinske rasprave, Selaković je rekao da se ta teza o stvaranju pravne nesigurnosti nekoliko puta potura navodeći da bi ti navodi opozicije bili smešni da nisu žalosni.
“Voleo bih da mi neko kaže argumentovano i pravnički potkovano šta je netransparentno u zakonu”, poručio je Selaković.
Ministar pravde je pozvao poslanke da utvrde javni interes za sprovođenje projekta “Beograd na vodi” i pomognu da se usvajanjem tog zakona koji će, naveo je, izazvati tekstonske ekonomske, kulturne i turističke promene u Srbiji i na Balkanu.
Odgovarajući na kritike opozicije, Selaković je rekao da je u prethodnoj deceniji samo u Abu Dabiju izgrađeno 26 eksluzivnih hotela.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin kazao je da smo mesecima slušali šale na račun projekta “Beograd na vodi” nazivajući ga Beograd pod vodom i priče da se nikad neće desiti i da je taj projekat markteninški trik za jedne izbore.
Vulin je naveo da sada kada se videlo da će se taj projekat sigurno desiti, niko ne polemiše sa zakonom jer se “ovde isključivo radi o politici i ničemu drugome”.
On je odbacio navode da je u Srbiji zaposleno 1,6 miliona, navodeći da po podacima Zavoda za statistiku u Srbiji ima 2,3 miliona zaposlenih.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte