Potpredsednik Vlade Srbije Zorana Mihajlović izjavila je danas da je napad na srpskog premijera Aleksandra Vučića u Potočarima napad na evropsku budućnost građana Srbije i pokušaj zaustavljanja pomirenja.

"I među Srbima i među Bošnjacima postoje oni koji bi dalje da ratuju, koji bi da ponovo vrate krug osvete. Mi na to ne pristajemo, i to je premijer Vučić i pokazao", poručila je Mihajlović.

Ona je istakla da danas svi dugujemo veliku zahvalnost premijeru za hrabrost i nepokolebljivost, jer je politiku saradnje i mira u regionu stavio ispred loše bezbedonosne procene i lične bezbednosti i otišao da pruži ruku pomirenja bošnjačkom narodu.

"Ovo je je hrabar, častan i dostojanstven potez državnika kakav je naš predsednik vlade Aleksandar Vučić", navela je Mihajlović, a saopšteno je iz njenog kabineta.

Mihajlović navodi da su organizatori pokušaja atentata želeli da Srbiju i sve zemlje u okruženju vrate u prošlost, na početak devedesetih, što bi, upozorila je, našu decu, decu Bošnjaka i Hrvata vratilo na put sukoba, neizvesne budućnosti, straha i patnje.

"Politika predsednika naše vlade jeste politika pomirenja i uspostavljanja dobrih odnosa sa drugim narodima, ekonomska i kulturna saradnja, preoblikovanje Balkana iz regije ratova u modernu evropsku regiju", istakla je Mihajlović.

Ona podseća da je neretko u istoriji atentat služio kao sredstvo zaustavljanja prosperitetne politike i uvođenja haosa.

"Napad na našeg premijera je znak upozorenja za sve nas, i Srbe i Bošnjake i Hrvate, ali i Evropsku uniju da ovakve stvari u budućnosti ne smemo da dozvolimo i da posle ovog sramnog napada zajedničkim snagama svi treba da stanemo uz premijera i pomognemo mu još više da dođe do što boljih bilateralnih odnosa sa svim zemljama u okruženju", zaključila je Mihajlović.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić ocenio je danas da incident u Srebrenici i napad na premijera Aleksandra Vučića predstavljaju pokušaj linča "i jasno pokazuje šta o Srbima kao narodu misle pojedini bošnjački političari i verske vođe".

Nikolić je u saopštenju istakao da je Vučić napadnut zato što je predstavljao Srbiju i zato što je došao s rukom ispruženom u znak pomirenja.

"Niko ne sme da ostane ravnodušan pred divljaštvom koje je ličilo na napad na srpske svatove 1992. godine. Ako je potrebna izuzetna hrabrost da bi se otišlo u prijateljsku posetu, onda se postavlja pitanje šta je tek neprijateljstvo. Čestitam Aleksandru Vučiću na hrabrosti i njegovom obezbeđenju na odanosti. Srbija svoj stav prema drugim narodima i državama neće da menja, on ostaje prijateljski, drugi treba da se zamisle nad onim što čine ili su učinili svađajući nas 20 godina posle građanskog rata", navedeno je u saopštenju predsednika Srbije.

Potpredsednik vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio da je napad na premijera Srbije Aleksandra Vučića u Potočarima bruka i sramota i da to nije bilo ni muslimanski ni verski.

"Nemam šta da kažem, bruka i sramota. Ovo nije ni muslimanski ni verski. Kad vam neko dođena dženazu, na sahranu, tu prestaje svako neprijateljstvo, to nije ni verski ni moralno", rekao je Ljajić za Radio Sarajevo i dodao kako je to napravilo veliko štetu samoj Bosni i Hercegovini.

"Premijer je učinio mnogo u nekoliko meseci da se odnosi dveju zemalja i naroda poprave i ovo nije trebalo da se desi. Današnji događaj je potvrdio da je to teško. Narod Srbije nije bio za njegov odlazak, ali on je opet odlučio da investira u budućnost političku i Srbije i regiona", naglasio je Ljajić, objasnivši da je incident u Potočarima kukavički čin.

Na pitanje novinarke da li i on misli kao ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović, koji veruje da je incident organizovan i da ima političku pozadinu, a da su u njemu učestvovali navijači iz Novog Pazara, Ljajić je kazao da treba proveriti i učiniti sve da se sazna da li je zaista reč o navijačkoj grupi iz Novog Pazara.

"Baca se ozbiljna stigma na te navijače, ali treba dokazati i kazati ko je to tačno napravio. Treba ispitati i ustanoviti ko je i da li je napravio incident. Ako jeste, onda treba kazniti sve koji su učestvovali. Oni su možda učestvovali, ali oni sigurno nisu organizatori", istakao je Ljajić.

Potpredsednik vlade je podsetio da su i ranije te grupe iz Sandžaka odlazile na obeležavanje 11. jula i kolektivnu dženazu u Potočarima.

Ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je danas da Srbija, bez obzira na težinu situacije nastale zbog napada na srpskog premijera u Memorijalnom centru Potočari, TREBA da nastavi politiku ozbiljne i odgovorne države, što ona i jeste.

Srbija, kazala je Joksimović, mora da nastavi sa politikom pomirenja, koje iskreno želimo, saradnje i stabilnosti.

"Srbija mora da pokaže da želi iskreno pomirenje, zato što ga zaista želi i radi na tome", kazala je Joksimović za TV Pink, dodajući da mi ne treba da dižemo tenzije, već da kao ozbiljna država odgovorimo u pravcu u kom su već preduzeti određeni koraci.

Država je uputila protestnu notu i uradićemo sve ono što kao ozbiljna drzava treba da uradimo u ovoj situaciji, dodala je Joksimović.

Niko ne treba da pomisli da je iko u Vladi Srbije olako doživeo to što se desilo, rekla je Joksimović. Dodala je da su članovi vlade spremni da čak i u najtežim okolnostima, i kada nije lako, pređu preko nekih stvari i svojim ponašanjem pošalju odgovorne poruke u skladu sa ukupnom situacijom u regionu.

"Naš imidž je nažalost, nepravedno, ali istina, bio loš poslednjih 20 godina. Taj loš imidž je teško promeniti, ali vlada na tome radi dugo", kazala je Joksimović i dodala da je to zato jer Vlada Srbije smatra da je regionalna stabilnost važna.

U Potočarima je juče održana komemoracija povodom 20 godišna genocida u Srebrenici, kojoj je prisustvovalo više od 50.000 ljudi, među kojima i više od 80 svetskih delegacija.

Napad na Vučića dogodio se kada je krenuo u Memorijalni centar. Na njega je iz mase bacano kamenje i flaše sa vodom.