On je istakao da će naša zemlja, ukoliko EU ne bude sposobna da upravlja izbegličkom krizom, biti primorana da uvede kontramere.
Dačić je rekao da je za Srbiju neprihvatljivo da izbeglice budu vraćene u našu zemlju i da od evropskog komesara Johanesa Hana, koji u petak dolazi u Beograd, očekuje da čuje konačno rešenje Unije.
"Srbija ne može da dozvoli da bude koncentracioni logor, ograđena žicama sa zatvorenim saobraćajem, a da to nikoga nije briga. Da li je Evropa sposobna da upravlja organizacijom kao što je EU? Ako nije, Srbija će biti prinuđena da uvede kontramere”, rekao je Dačić na konferenciji za novinare u Varšavi, gde je otvorio godišnju konferenciju OEBS kao predsedavajući.
Dačić je rekao da je Srbija sa Mađarskom posle incidentata na granici dogovorila da se otvori autoput, ali da je sad suočena sa činjenicom da su prema Hrvatskoj zatvoreni gotovo svi prelazi za saobraćaj.
“Danas sam pokušavao da razovaram telefonom sa kolegicom Vesnom Pusić i tražim objašnjenje zašto je zatvoren teretni saobraćaj. Da li smo sad umesto Evrope bez granica, ponovo dobili Evropu sa gvozdenom zavesom, kako jedna zemlja EU moze da zabrani saobraćaj sa susedima”, rekao je Dačić.
On je rekao da će migrantska kriza, ukoliko Evropa ne reaguje, srušiti strukture EU.
Prema njegovim rečima, da su evropske zemlje upotrebile ovoliku vojsku protiv Islamske države kakvu je upotrevaju prema izbeglicama, do sad bi ta kriza bila rešena.
On je upitao da li su evropske vrednosti suzavac, zatvaranje puteva i granica i podvukao da to ne može biti politika EU i da Srbija traži hitno reagovanje EU.
“U Evropi su se granice zatvarale samo u vreme ratova, a reakcija EU je kao da se to dešava na drugoj planeti”, rekao je Dačić.
Dačić je upitao da li je rešenje da Srbija podigne gvozdenu zavesu prema EU, i u tom smislu podsetio koliko su se narodi Evrope radovali rušenju gvozdene zavese.
On je podvukao da Srbija ne pristaje na politiku gvodzenih zavesa i zaustavljanja autoputa
Dačić je naveo da situacija sa migrantima pokazuje bezbednosnu, ali i krizu vrednosti, solidarnosti i humanosti u Evropi.
Dačić je, i ranije danas rekao da se Evropa suočava sa izuzetno ozbiljnom migrantskom krizom, ali da podizanje ograda, zatvaranje granica i prekomerna upotreba sile prema ljudima koji beže od konflikta nije u skladu sa obavezama o poštovanju ljudskih prava koje su preuzele države OEBS-a, međunarodnim normama i standardima.
Srbija, dodao je, spada u zemlje koje su pogođene ogromnim talasom izbeglica iz ratom zahvaćenih područja i čini sve da pruži adekvatan odgovor na aktuelnu krizu.
“U vreme kada hiljade ljudi rizikuju živote napuštajući svoje zemlje pogođene konfliktima u susedstvu prostora OEBS, ne smemo da zaboravimo na ljudska prava i humanitarne aspekte migrantske krize”, naglasio je Dačić.
Kako je rekao, trebalo bi da se zalažemo za poštovanje ljudskih prava svih, imajući u vidu da su ona u vreme sukoba i kriza najviše pogođena.
Dačić je rekao i da je situacija u i oko Ukrajine i dalje predstavlja ozbiljnu pretnju evropskoj bezbednosti.
On je dodao da je OEBS tokom cele godine činio sve što može za podršku sporazumu iz Minska kako bi se prekinula neprijateljstva i usmerio politički proces.
Dačić je naveo da je otvorena i debata o tome kako otkloniti strukturnu štetu koju je kriza u Ukrajini pričinila evropskom bezbednosnom sistemu i dodao da se nada da će do Ministarskog saveta u Beogradu u decembru biti stvorena jasnija slika o pristupu za uspostavljanje poverenja u okviru OEBS.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Mondo ukrštenica za 26. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Goranu Vesiću se pogoršalo zdravstveno stanje: Prebačen u Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo